Клан Хепберн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клан Хепберн
шотл. гел. Clan Hepburn
Blason Patrick Hepburn de Hailes (selon Gelre).svg
Гасло клану Бережу місце
Опис клану
Країна Шотландія Шотландія
Символ клану голова коня
Клан Хепберн
Землі клану Східний Лотіан

Клан Хепберн або Клан Гепберн (шотл. гел. Clan Hepburn) — один з кланів рівнинної частини Шотландії — Лоулендсу. На сьогодні клан Хепберн не має визнаного герольдами Шотландії та лордом Лева вождя, тому називається в Шотландії «кланом зброєносців».

Історія клану Гепберн[ред. | ред. код]

З давніх часів клан Гепберн володів землями на Шотландському Прикордонні. Клан довгий час був типовим кланом Шотландського Прикордоння і здійснював рейди на територію Англії. Є суперечливі версії про походження назви клану Гепберн, хоча всі погоджуються, що назва має територіальне походження. Згідно однієї версії назва клану походить від назви міста Геброн (англ. Hebron), що в Нортумбрії. Згідно іншої версії — більш вірогідної — назва походить від назви місцевості Гебберн (гельск. — Hebburn) у графствах Тайн та Вір в Шотландії.

Назву Гебберн можна перекласти як «висока могила» або як «узвишшя над водою». Біля замку Чіллінгем збереглися руїни замку Гепберн-бастл, що був колись резиденцією вождів клану Гепберн. У XV—XVI століттях бічна гілка вождів клану Гепберн започаткувала рід графів Боттвеллських — отримавши від короля Шотландії відповідний титул. Судячи по всьому рід вождів клану Гепберн має англо-саксонське походження.

Люди клану Гепберн жили в приході Чілінгем, що в Нортумберленді з 1271 року до кінця XVIII століття.

Засновником роду вождів клану Гепберн вважають Адама де Гепбоурна, що був взятий в полон графом Марч під час чергової війни між Англією та Шотландією. Граф Марч згодом подарував йому землі в Східному Лотіані за те, що Адам врятував життя графа, коли на того напав дикий кінь. Саме тому голова коня є символом клану Гепберн. У середні віки клан Гепберн був впливовим і сильним кланом у Східному Лотіані. У 1500 році були наступні гілки клану Гепберн: Гейлс, Ваутон, Смітон, Болтон, Алдерстон, Берфорд, Бенстон, Гамбі, Кіт, Нанроу, Монкріґґ.

У 1700 році багато людей з клану Гепберн переселились в Ірландію — у Ольстері, в графстві Донегол. І досі там живе чимало людей клану Гепберн.

Серед людей клану Гепберн було чимало відомих людей: Кетрін Хепберн, Одрі Хепберн, Джеймс Хепберн — третій чоловік королеви Шотландії Марії І Стюарт. Але більшість людей з клану Гепберн були каменярами та фермерами.

Джерела[ред. | ред. код]