ТВі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ТВі
TVI logo.png
Країна Україна Україна
Місто реєстрації Київ
Зона мовлення 60,5% міст України 50 000+
Власник(и) ТОВ «Інфо24»[1]
Керівник(и) В'ячеслав Басович[2]
Заснована 17 березня 2008 року
Інтернет tvi.ua (сайт працює з перебоями)

ТВі (вимовляється як ті-ві-ай) — український телеканал, який почав мовлення 17 березня 2008 року[3]. Телеканал покриває 60,5% міст з населенням більше 50 000 людей і 85% кабельних мереж України[3]. Мовлення здійснюється переважно за допомогою супутника Amos 2 (4° зах. д.)[3]. 60% глядачів телеканалу є абонентами компанії «Воля»[4].

За даними дослідження, проведеного в червні 2012 року Академією української преси, новини на ТВі оцінюються як більш збалансовані, ніж на інших національних каналах[5]. Видання The Global Journal відзначало, що телеканал справедливо надає ефірний час опозиційним партіям і зачіпає такі суперечливі теми як особисте багатство правлячих «еліт» в Україні та державні закупівлі, а також повідомляє про корупцію та ухиляння від податків вищих чиновників[5].

Історія[ред.ред. код]

Заснування. Конфлікт Кагаловського та Гусинського[ред.ред. код]

Голова редакційної ради
Микола Княжицький

За даними «Коммерсанта», в квітні 2008 року структури колишнього топ-менеджера компанії «ЮКОС» Костянтина Кагаловського та засновника телекомпанії «НТВ» Володимира Гусинського заснували на паритетних засадах Yota Ventures LLC для розвитку в Україні кабельного і супутникового телеканалу[6]. Кожна зі сторін внесла в спільне підприємство приблизно по 12 млн доларів[6]. Генеральним директором телеканалу ТВі став Микола Княжицький[7], а головним редактором в червні 2008 року став російський журналіст Євген Кисельов[8].

У 2009 році між акціонерами виник бізнес-конфлікт, причиною якого був названий продаж Гусинським телеканалу власного продукту за завищеною ціною[7]. В результаті, Гусинський вийшов зі складу засновників, а головний редактор Євген Кисельов прийняв рішення про звільнення[9].

У березні 2012 року видання «Росбалт» повідомило, що місце Гусинського в якості співвласника каналу зайняв Борис Березовський[7]. Однак генеральний директор ТВі Микола Княжицький заявив, що реальним бенефіціаром каналу є Костянтин Кагаловський[10]. Тоді ж він відзначив, що канал був заснований не Гусинським і Кагаловським, а ним особисто, і статутний фонд становив 40 000 гривень або 5000 доларів[10].

Проблеми з частотами та ліцензіями[ред.ред. код]

У травні 2010 року головним редактором ТВі став український журналіст Віталій Портников[11]. На початку червня 2010 року суд задовольнив вимоги групи телеканалів «Інтер», анулювавши прийняте за півтора роки до цього рішення Нацради про виділення ТВі і «5 каналу» частот на мовлення[12]. Журналісти цих телеканалів заявили про вплив на судове рішення керівника СБУ Валерія Хорошковського, який одночасно був власником групи «Інтер»[13].

У березні 2011 року журналісти ТВі вирішили запустити п'ять нових телеканалів: «ТВі. Історія», «ТВі. Бізнес», «ТВі. Культура», «ТВі. Стиль» та інформаційний канал «Інфо-24», подавши заяву на отримання ліцензії на останній[14]. Нацрада мала розглянути заяву протягом місяця, проте тільки в червні повернула ліцензійні документи, прийнявши рішення не видавати ліцензію[15]. У липні компанія «Інфо24» подала позов проти Нацради з вимогою видати їй ліцензію[16]. У грудні Нацрада видала ліцензію компанії «Інфо24» для каналу з логотипом ТBinfo[17].

Конфлікт з податковою службою[ред.ред. код]

У квітні 2012 року генеральний директор ТВі Микола Княжицький повідомив в ефірі про тиск на телеканал з боку податкових органів, оскільки на ТВі прийшла чергова податкова перевірка, попри те, що за кілька місяців до цього канал уже перевіряли[18]. Через два тижні Княжицький заявив, що співробітники податкової міліції «почали тероризувати» осіб, які надавали послуги телеканалу[19]. Податкова служба заявила, що «телеканал скористався послугами конвертаційно-транзитного угруповання на суму понад 2,2 млн грн.»[20].

У липні 2012 року податкова повідомила про порушення кримінальної справи стосовно Княжицького за ухилення від сплати податків на суму понад 3 млн гривень[21]. За словами Княжицького, телеканал при сплаті податків зараховував неповернене йому державою ПДВ[21]. Прес-служба президента Януковича випустила повідомлення про те, що президент висловив своє занепокоєння і доручив перевірити законність відкриття справи[22].

У липні ТВі також запустив нову бета-версію свого сайту tvi.ua. Заявлялося, що ресурс буде не просто сайтом каналу, а самостійним проектом, над яким працюватиме окрема редакція[23].

Акція на підтримку каналу у Білій Церкві

20 липня — телеканал без попередження було відключено кабельною мережею «Тріолан» у 11 містах України[24]. 13 серпня трансляцію каналу також припинив оператор кабельного телебачення міста Донецьк[25]. 5 вересня зі стандартного пакету виключив канал ТВі і один з найбільших операторів супутникового телебачення «Воля», хоча і дозволив охочим безкоштовно на три місяці підписатися на дорожчий пакет, в який входить канал[26].

Представник організації «Репортери без кордонів» назвав те, що відбувається, залякуванням українських журналістів перед виборами[27]. США закликали владу України припинити переслідування за цією справою і забезпечити плюралізм і незалежність ЗМІ[28][29]. У результаті прокуратура скасувала постанову податкової міліції про порушення кримінальної справи проти Миколи Княжицького[30].

8 вересня відбулися акції на підтримку ТВі у багатьох містах України.[31] Наймасовіша з них відбулася у Києві на Михайлівській площі, куди прийшло понад тисячу людей.[32]

Окружний апеляційний суд міста Києва зобов'язав ТВі виплатити Податковій службі 4 мільйони гривень. Якщо цього не було б зроблено до 23 вересня — робота каналу була би заблокована. У бюджеті каналу цих грошей не було. 13 вересня телеканал оголосив збір коштів[33] і 24 вересня перерахував близько 4 млн грн. на рахунок податківців[34].

21 вересня 2012 року Арсеній Яценюк заявив, що Об'єднана опозиція виділить 2 млн грн. з передвиборчого фонду на погашення боргів телеканалу ТВі[35].

17 вересня 2012 року президент України Віктор Янукович доручив Національній раді з питань телебачення і радіомовлення розібратися із ситуацією, що склалася навколо телеканалу ТВі[36]. Генеральний директор «ТВі» Микола Княжицький прокоментував це як спробою з боку Януковича отримати легітимізацію виборчого процесу, а політолог Сергій Таран — спробою перекласти відповідальність з себе на інших[37].

Балотування Княжицького у депутати[ред.ред. код]

30 липня 2012 року стало відомо, що генеральний директор ТВі Микола Княжицький балотуватиметься до Верховної ради України за списком «Об'єднаної опозиції „Батьківщина“» під 11-м номером; на час кампанії він взяв відпустку[38]. Тоді ж стало відомо про балотування журналіста ТВі Костянтина Усова за 134-м округом в Одеській області теж від «Об'єднаної опозиції „Батьківщина“»[39]; через день він написав заяву на звільнення з ТВі[40].

У листопаді 2012 року, у зв'язку з обранням Княжицького депутатом, президентом телеканалу став Віталій Портников. Наталія Катеринчук зайняла посаду генерального директора. Княжицький залишився головою редакційної ради на громадських засадах[41].

Зміна структури власності[ред.ред. код]

Призначення нового генерального директора та страйк колективу[ред.ред. код]

23 квітня 2013 року на офіційному сайті tvi.ua був опублікований прес-реліз[42], за яким структура власності компанії була змінена, новим генеральним директором призначено журналіста Артема Шевченка, а Наталію Катеринчук, відповідно, звільнена. На загальних зборах колективу в якості нового інвестора був представлений американський бізнесмен Олександр Альтман.

Первісний власник ТВі Костянтин Кагаловський заявив про рейдерське захоплення каналу[43]. Колектив телеканалу оголосив страйк до вирішення конфлікту[44]. Новий генеральний директор наступного дня звільнив ведучого Павла Шеремета, назвавши його провокатором[45].

Цього ж дня з'явилася інформація про придбання телеканалу однією з афілійованих комерційних структур Хорошковського за $350 млн.[46] Аналітики вважають, що на його базі олігарх створює свій новий медіа-холдинг.

« Підтвердженням цього служить причетність його компаній до купівлі телеканалу ТВі. Бізнес-структури Валерія Хорошковського пов'язані з новозеландської компанією Balmore Invest Limited, яка, за даними Миколи Княжицького, володіє 95% телеканалу ТВі.[47]
Оригінальний текст (рос.)

Подтверждением этого служит причастность его компаний к покупке телеканала ТВi. Бизнес-структуры Валерия Хорошковского связаны с новозеландской компанией Balmore Invest Limited, которая, по данным Николая Княжицкого, владеет 95% телеканала ТВi.

 »

Директором з розвитку каналу, за інформацією ЗМІ, мав стати Максим Карижський, політконсультант Валерія Хорошковського.[48]

У прес-службі Валерія Хорошковського запевняли, що він не має жодного вiдношення нi до одної зі сторiн конфлiкту щодо каналу ТВі і нiколи не прагнув придбати даний канал.[49][50]

З червня 2013 року — шеф-редактор Сергій Руденко. В жовтні на каналі розпочалася його програма «Книжкова полиця».

У липні 2013 року новим генеральним директором каналу став В'ячеслав Басович.[51]

Звільнення колективу[ред.ред. код]

Страйк колективу продовжувався, але нове керівництво не мало намірів виконувати вимоги журналістів. Натомість, почався набір альтернативних ведучих та співробітників, в тому числі з телеканалів Інтер та ICTV.

29 квітня ведучому програми «Сьогодні про головне» та голові профспілки ТВі Мустафі Найєму керівництво висунуло ультиматум: або він вийде в ефір, або його буде звільнено. Після цього Мустафа звільнився сам, а разом з ним — ще 30 членів колективу[52]. Того ж дня Мустафа Найєм заявив, що планує разом з колективом створити новий Інтернет-проект[53].

Євромайдан[ред.ред. код]

Протягом кінця листопада — грудня 2013 року відвідуваність сайту ТВі зросла у 6 разів, незважаючи на масове відключення каналу в кабельній мережі системою «Тріолан» і таким чином канал потрапив до 10-ти найвідвідуваніших в українському інтернеті[54].

Закриття та відновлення роботи[ред.ред. код]

23 березня 2015 року через фінансову скруту канал призупинив мовлення[55], а рівно через місяць - 23 квітня, відновив супутникове мовлення[56].

Програми[ред.ред. код]

Поточні[ред.ред. код]

 • «World Stories. Закордонні журналісти»
 • «Альбертейнштейн»
 • «Гра в слова і не тільки»
 • «Ділова кухня»
 • «Дорогі депутати»
 • «Знак оклику»
 • «Знак Оклику! Щодня»
 • «Лекції та події»
 • «Особливий формат»
 • «Політклуб Віталія Портникова»
 • «Проти ночі з Павлом Шереметом»
 • «Сьогодні»
 • «Сьогодні про головне»
 • «Сьогодні. Дайджест»
 • «Тендер News з Наталією Седлецькою»

Минулі[ред.ред. код]

 • «Campus 3.0»
 • «Jazz з Олексієм Коганом»
 • «Босяки»
 • «Вечір з Миколою Княжицьким»
 • «Вибори 2012. З іншого боку»
 • «Вільні люди»
 • «Дакар»
 • «Зелена лампа»
 • «Здорове життя з Іриною Трухачовою»
 • «Кабаре „Веселий песець“»
 • «Мамо, я в ефірі!»
 • «Музика для дорослих з М. Бурмакою»
 • «Окрема думка з Єгором Чечериндою»
 • «Підсумки з Вахтангом Кіпіані»
 • «Правда» (2009–2011)
 • «Про обранців»
 • «Про світ»
 • «Революція на канапі»
 • «Сім природних чудес України»
 • «Смак Європи»
 • «Шалений тиждень»

Журналісти та ведучі програм[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. [1]
 2. Артем Шевченко більше не є керівником каналу ТВі - дані з Держреєстру Телекритика
 3. а б в Про телеканал ТВі. Телеканал ТВі. Процитовано 2012-07-20. 
 4. "Воля-кабель" шантажує ТВі через розгромний сюжет?. Українська правда. 2012-04-26. Архів оригіналу за 2013-06-30. Процитовано 2012-07-23. 
 5. а б Irina Pavlova (2012-07-20). TBi and Ukraine's Orange Future. The Global Journal. Процитовано 2012-07-21. 
 6. а б Сергей Соболев, Седа Егикян (2009-11-24). Судебное из вещания. Коммерсантъ Украина. Процитовано 2012-07-20. 
 7. а б в Украинский канал TVi частично перешел под контроль Березовского. Росбалт. 2012-03-22. Процитовано 2012-07-20. 
 8. Александр Зворский (2008-06-10). Российский журналист хлебнет украинской свободы. Коммерсантъ Украина. Процитовано 2012-07-20. 
 9. Юлия Рябчун (2009-10-06). Разговор в прямом эфире. Коммерсантъ Украина. Процитовано 2012-07-20. 
 10. а б Николай Княжицкий (2012-03-28). Ответ иностранным провокаторам и просьба к украинским журналистам!. Украинская правда. Процитовано 2012-07-20. 
 11. Портников стал главным редактором ТВі. Корреспондент. 2010-05-12. Процитовано 2012-07-21. 
 12. 5 Канал і ТВі залишили без частот. Українська правда. 2010-06-08. Процитовано 2012-07-21. 
 13. Віктор Міняйло (2010-06-08). У «5 каналу» і ТВі відібрали частоти: розвиток медіа бізнесу чи тиск на свободу слова. Радіо Свобода. Процитовано 2012-07-21. 
 14. Николай Княжицкий: «Наши журналисты решили сделать ещё один канал, чтобы ни от кого не зависеть». Телекритика. 2011-06-16. Процитовано 2012-07-21. 
 15. Нацрада не дала ліценію журналістам ТВі, які хочуть робити український аналог «Дождя». Телекритика. 2011-06-16. Процитовано 2012-07-21. 
 16. «Інфо-24» Княжицького подав два позови проти Нацради. Телекритика. 2011-07-11. Процитовано 2012-07-21. 
 17. Журналісти ТВі отримали супутникову ліцензію на канал ТВinfo. Телекритика. 2011-12-06. Процитовано 2012-07-21. 
 18. Княжицький заявив про тиск на ТВі з боку податкової. Телекритика. 2012-04-13. Процитовано 2012-07-21. 
 19. ТВі заявляє про протизаконні дії податкової міліції і просить нардепів та громадян допомогти. Телекритика. 2012-04-26. Процитовано 2012-07-21. 
 20. Податкова: ТВі скористався послугами конвертаційно-транзитного угрупування на суму понад 2,2 млн грн. Телекритика. 2012-04-27. Процитовано 2012-07-21. 
 21. а б Проти Княжицького порушена справа за ухилення від сплати податків на суму понад 3 млн грн. Телекритика. 2012-07-12. Процитовано 2012-07-21. 
 22. Янукович занепокоєний подіями довкола ТВі і LB.ua. Телекритика. 2012-07-19. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-07-21. 
 23. ТВі оновив сайт. Телекритика. 2012-07-18. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-07-21. 
 24. ТВі виключили з кабельних мереж на користь каналу Арбузова. Українська правда. 2012-07-20. Процитовано 2012-07-21. 
 25. Княжицький: Відключення ТВі відбувається за вказівкою Нацради — УНІАН, 05.09.2012.
 26. ТВі відключають, бо він заважає владі перемогти на виборах — Данилюк — Gazeta.ua, 08.09.2012.
 27. «Репортери без кордонів» заявляють про залякування українських журналістів перед виборами. Телекритика. 2012-07-20. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-07-21. 
 28. Statement on Prosecutions of Independent Media in Ukraine. USOSCE. 2012-07-26. Процитовано 2012-07-27. 
 29. США призвали власти Украины прекратить преследование LB.ua и ТВі. LB.ua. 2012-07-26. Процитовано 2012-07-27. 
 30. Прокуратура закрила справу проти гендиректора ТВі. Українська правда. 2012-07-27. Процитовано 2012-07-27. 
 31. Акції на підтримку телеканалу ТВі пройшли в багатьох містах України — УНІАН, 08.09.2012.
 32. У Києві підтримати ТВі прийшло багато людей, але мало телекамер — УНІАН, 08.09.2012.
 33. tvi.ua
 34. ТВі заплатив податківцям 4,1 млн грн
 35. Опозиція дасть телеканалу ТВі 2 мільйони на погашення боргів. Українська правда. 21.09.2012.
 36. Янукович нарешті «прокинувся» і просить розібратися з відключенням ТВі. Українська правда. 17.09.2012.
 37. Євген Солонина. Янукович почув ТВі під тиском світової спільноти — Княжицький. Раліо Свобода. 18.09.2012.
 38. Микола Княжицький іде 11-м номером списку «Батьківщини». Телекритика. 2012-07-30. Архів оригіналу за 2012-08-19. Процитовано 2012-08-05. 
 39. Костянтин Усов іде у Верховну Раду. Телекритика. 2012-07-30. Процитовано 2012-08-05. 
 40. Костянтин Усов звільняється з ТВі. Телекритика. 2012-07-31. Процитовано 2012-08-05. 
 41. На ТВі – нове керівництво. Українська правда - Блоги. 2012-11-27. Архів оригіналу за 2013-01-06. Процитовано 2012-12-31. 
 42. Телеканал ТВі очолив Артем Шевченко. Телеканал ТВі. 2013-04-23. Процитовано 2013-04-23. 
 43. Власник ТВі: канал захопили рейдери в інтересах третіх сил. Українська правда. 2013-04-23. Процитовано 2013-04-23. 
 44. Колектив телеканалу ТВі страйкує. Українська правда. 2013-04-23. Процитовано 2013-04-23. 
 45. На ТВі почалися перші звільнення. Українська правда. 2013-04-24. Процитовано 2013-04-24. 
 46. Хорошковський за $350 млн купив телеканал ТВі — ЗМІ
 47. Хорошковский на базе канала ТВi создает новый медиа-холдинг(рос.)
 48. Директором по развитию канала ТВi станет консультант Хорошковского(рос.)
 49. У Хорошковського «відхрестилися» від скандалу з ТВі
 50. У Хорошковського запевнили, що не мають жодного відношення до скандалу з ТВі
 51. Артем Шевченко більше не є керівником каналу ТВі — дані з Держреєстру. Телекритика. 26.07.2013.
 52. http://www.pravda.com.ua/news/2013/04/29/6989195/
 53. http://www.pravda.com.ua/news/2013/04/30/6989206/
 54. від 6 грудня 2013
 55. ТВі призупинив діяльність до кращих часів – директор Ольга Манько
 56. "ТВі" відновлює мовлення

Посилання[ред.ред. код]