Маркіан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маркіан
Flavius Marcianus
Solidus Marcian RIC 0509.jpg
Солідус Маркіана
Імператор
Початок правління: 450
Кінець правління: 457
Попередник: Феодосій II
Наступник: Лев I Макелла
Дата народження: 392
Місце народження: Іллірік
Дата смерті: 27 січня 457(0457-01-27)
Місце смерті: Константинополь
Діти: Марція Єфемія

Маркіан (лат. Flavius Marcianus, грец. Μαρκιανός, * бл. 392 у Ілліріці — † 27 січня 457 у Константинополі) — імператор східної частини Римської імперії з 450 по 457 рік.

Походження[ред.ред. код]

Маркіан мав незнатне походження. Він зробив військову кар'єру з простого воїна до воєначальника і сенатора. Після раптової смерті Феодосія II був зведений на престол сестрою імператора — Пульхерією, яка і вийшла за Маркіана заміж.

Правління[ред.ред. код]

Зразу по отриманню правління у свої руки у 450 році Маркіан знижує податки для всіх сенаторів. Він не був слабким правителем. Він мав мужність відмовити вождю гунів Аттілі у данині, заявивши йому через послів, що «золото у нього для друзів, для ворогів же ж залізо», чим підняв престиж свого правління та імперії. При вторгненні гунів до Італії у 452 р. Маркіан послав війська для підтримки західно-римського імператора Валентініана III, чим зробив свій вклад у перемогу над ними. У 452 Маркіян відбив напад на Сирію і Єгипет, а у 456 придушив повстання на вірменському кордоні.

У внутрішні політиці стабілізував владу та фінансове становище Візантії. Завдяки його старанням у 451 році проходить Халкідонський собор, де було засуджено Монофізитство і результати цих рішень є важливими по сьогодні. З папою римським Левом I було досягнуто догматичну єдність церков імперії. У 452 році Маркіан надав рішенням собору ваги законів для реалізації їх у заселених монофізитами Сирії та Єгипту (навіть через силу).

Маркіан помирає раптово 27 січня 457 року після перенесеного інсульту. Залишає за собою добру згадку і повну казну. Його наступникам при вступі на престол ще протягом століть кричали — «володарюй як Маркіан».

Посилання[ред.ред. код]

Geoffrey S. Nathan:Біографія у De Imperatoribus Romanis(англ.)


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема