Юстин I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юстин I
Римський Імператор
10 липня 518 — 1 серпня 527
Попередник: Анастасій I
Наступник: Юстиніан I
Авґуст
10 липня 518 — 1 серпня 527
Цезар
Rex
 
Ім'я при народженні: лат. Istok
Народження: 450[1][2]
Таврезійd, Дарданія
Смерть: 1 серпня 527
Константинополь
Країна: Візантійська імперія
Рід: Justinian dynastyd
Шлюб: Євфемія
Діти: Юстиніан I

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Юстин I (лат. Caesar Flavius Iustinus Augustus, грец. Ἰουστίνος; бл 450_ Наісус — 1 серпня 527) — імператор Візантії з 518 по 527 рік та перший імператор династії Юстиніанів (518−578 та 602).

Походження[ред. | ред. код]

Флавій Юстин народився у селянській сім'ї неподалік Наісуса провінції Середземноморська Дакія. У 470 отримав військову освіту. Почав службу в армії простим солдатом-легіонером. До кінця життя не навчився писати і використовував для підпису шаблон, що стало темою смішних історій.

У 503 році був серед генералів римського війська у поході проти сассанідів. У 515 був успішним адміралом, який розбив флот Римського генерала Віталіана. Після смерті Анастасія I 10 липня 518 року Юстина було висунуто на імператора, не в останню чергу при підтримці армії. Тоді ж надав титул Августи своїй дружині Лупакії під ім'ям Євфемії.

Правління[ред. | ред. код]

Зразу ж після вступу на трон було заборонено монофізитство. Також були відновлені відносини з папою римським, повернулися з вигнання захисники єдиної віри, в тому числі і Віталіан, з яким нещодавно бився Юстин. Віталіан і Юстин зустрілися і присягнулися один одному у вірності. Але незабаром Віталіан і двоє його найближчих друзів були вбиті при виході з лазні. Почалися гоніння на єпископів, які захищали монофізитство. Число засланих і єпископів що втекли досягла 54.

У 525, Юстин скасував закон, який фактично забороняв членам класу сенаторів одруження на жінці з низів суспільства, у тому числі й театру. Цей указ проклав шлях для Юстина, щоб одружитися з Феодорою, колишньою актрисою пантоміми, та і в остаточному підсумку призвело до значної зміни в старих класових відмінностях імператорського двору. Вона стала рівною Юстиніана, і брала участь в управлінні імперією та мала значний вплив.

Зовнішнє становище під час правління Юстина було складним — на сході була загроза від персів, з 526 року йшла війна на Кавказі, Іберії та Межиріччі.

Імператор Юстин І помер 1 серпня 527 року. Наступником став його племінник та адаптований син Юстиніан I, який уже з 525 року був цезарем і у квітні 527 року став авґустом. Це врешті-решт і зробило легкою зміну влади.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

James Allan Evans: Біографія Юстина I у De Imperatoribus Romanis(англ.)