Юстин I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юстин I
Caesar Flavius Iustinus Augustus
Tremissis-Justin I-sb0058.jpg
Треміссіс Юстина I
Імператор
Початок правління: 518
Кінець правління: 1 серпня 527
Попередник: Анастасій I
Наступник:Юстиніан I
Дата народження: бл. 450
Місце народження:Наісус
Країна:Східної Римської імперії
Дата смерті:1 серпня 527(0527-08-01)
Місце смерті:Константинополь

Юстин I (лат. Caesar Flavius Iustinus Augustus, грец. Ἰουστίνος)) — (* бл 450 у Наісусі р. — † 1 серпня 527 р.) — імператор Візантії з 518 по 527 рік та перший імператор династії Юстиніанів (518−578 та 602).

Походження[ред. | ред. код]

Flavius Iustinus народився у селянській сім'ї неподалеку Наісуса провінції Dacia mediterranea. У 470 отримав військову освіту. Почав службу в армії простим солдатом-легіонером. До кінця життя не навчився писати і використовував для підпису шаблон, що стало темою смішних історій.

У 503 році був серед генералів римського війська у поході проти сассанідів. У 515 був успішним адміралом, який розбив флот Римського генерала Віталіана. Після смерті Анастасія I 10 липня 518 року Юстина було висунуто на імператора, не в останню чергу при підтримці армії. Тоді ж надав титул Августи своїй дружині Лупакії під ім'ям Євфемії.

Правління[ред. | ред. код]

Зразу ж після вступу на трон було заборонено монофізитство. Також були відновлені відносини з папою римським, повернулися з вигнання захисники єдиної віри, в тому числі і Віталіан, з яким нещодавно бився Юстин. Віталіан і Юстин зустрілися і присягнулися один одному у вірності. Але незабаром Віталіан і двоє його найближчих друзів були вбиті при виході з лазні. Почалися гоніння на єпископів, які захищали монофізитство. Число засланих і єпископів що втекли досягла 54.

У 525, Юстин скасував закон, який фактично забороняв членом класу сенаторів одруження на жінці з низів суспільства, у тому числі й театру. Цей указ проклав шлях для Юстина, щоб одружитися на Теодорі, колишні актрисі пантоміми, та і в остаточному підсумку привело до значної зміни в старих класових відмінностях імператорського двору. Вона стала рівною Юстиніана, і брала участь в управлінні імперією та мала значний вплив.

Зовнішнє становище під час правління Юстина було складним — на сході була загроза від перасів, з 526 року йшла війна на Кавказі, Іберії та Межиріччі.

Імператор Юстин І помер 1 серпня 527 року. Наступником став його племінник та адаптований син Юстиніан I, який був уже з 525 року Цезарем і у квітні 527 року став Авґустом. Це в кінцевому рахунку і зробило легкою передачу йому влади.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

James Allan Evans: Біографія Юстина I у De Imperatoribus Romanis(англ.)