Блаженна Феодора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
На реверсі солідуса Феодора з її сином Михайлом III та дочкою Теклею.

Феодора (грец. Θεοδώρα — Божий дар, * бл. 810 у Ебіссі, Пафлагонія; 11 лютого 867 в Константинополі) — візантійська імператриця, дружина імператора-іконоборця Феофіла, регентша (842 — 856 роки) при своєму синові — імператорі Михайлі III.

Походила з аристократичної вірменської сім'ї. Після смерті свого чоловіка імператора Феофіла у 842 році Феодору названо регентшою при своєму малолітньому синові імператорі Михайлі III . У шлюбі Феодори з Феофілом народилося п'ять дочок (Текля, Ганна, Анастасія, Пульхерія, Марія) і два сини — старший Костянтин, втопився в дитинстві (бл. 835), і молодший Михайло, який став у 842 році імператором.

Вона жорстко взялася управляти імперією, наповнила державну казну та відбила напад болгар. При своїх турботах про закріплення влади замало приділяє уваги вихованню сина. Він в свою чергу попадає під сильний вплив його брата Барди (грец. Βάρδας). Феодора пробує відновити свій авторитет у сина, однак це їй не вдається.

В останній рік свого правління (842 року), обмежує вплив церкви і скликає собор у Константинополі під керівництвом патріарха Мефодія І, для остаточної заборони іконоборства, та повернення майна переслідуваним при іконоборстві церквам. Одночасно дає наказ на знищення павликан. Більш як 100 тис. послідовників цієї віри було знищено у 843 році.

У 856 році її було скинуто з престолу та послано у монастир.

За її старання по відновленню шанування ікон проголошена святою.

Посилання[ред.ред. код]

Феодора у церковному лексиконі(нім.)

Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.