Никифор III Вотаніат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Никифор III Вотаніат
грец. Νικηφόρος Γ' Βοτανειάτης
Никифор III Вотаніат
Никифор III Вотаніат
Никифор III Вотаніат і його дружина Марія Аланська
Імператор
Початок правління: 1078
Кінець правління: 1081

Попередник: Михайло VII
Наступник: Олексій I Комнін

Дата народження: 1010(1010)
Місце народження: Константинополь
Країна: Візантійської імперії
Дата смерті: 1081(1081)
Місце смерті: Константинополь
Поховання Константинополь
Батько: Михайло Вотаніат

Никифор III Вотаніат (грец. Νικηφόρος Γ' Βοτανειάτης, 1010 — після 1 квітня 1081, Константинополь)  — імператор Візантії з 1078 по 1081 роки.

Життєпис[ред. | ред. код]

Вважалось, що походив із римської сім'ї Фабіїв. Проте достеменно відомо, що був сином Михайла Вотаніата та онуком відомого військового очільника Феофілакта Вотаніата, що з успіхом воював проти болгар. По материнській лінії ймовірно належав до впливового роду Фокадів.

Никифор Вотаніат був командиром візантійських військ у Малій Азії. У 1078 році повстає проти імператора Михайла VII. Він вперто, із своїми військами проходить до Нікеї, де оголошує себе імператором. На противагу до іншого повсталого в той час генерала — Никифора Брієннія, Никифора підтримали як знать так і духовенство.

Престарілий імператор за підтримки молодого генерала Олексія Комніна усуває супротивників. Однак не зміг витіснити сельджуків з Малої Азії.

Никифор вступив у лютому 1081 року в спір за трон уже із Олексієм Комніним, який мав чималий вплив у армії. Комнін однак виграє це протистояння, скидає Никифора з трону та засилає його в монастир. Незабаром Никифор Вотаніат був осліплений і ще через кілька місяців помер.

Родина[ред. | ред. код]

Мав сина Никифора, що отримав титул себаста й був одружений з Євдокією, донькою себастократора Ісаака Комніна. Їх син звався Ісаак Комнін, таким чином прізвище «Вотаніат» зникає.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Біографія Никифора III Вотаніата у Hellenica [Архівовано 20 грудня 2010 у Wayback Machine.](нім.)