Михаїл V

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Михайло V Калафат
грец. Μιχαὴλ Καλαφάτης
Михайло V Калафат
Михайло V Калафат
Гістамнемон Михайла V Калафата
Імператор Східної Римської імперії
11 грудня 1041 — 20 квітня 1042
Попередник: Михайло IV Пафлагонський
Наступник: Зоя
 
Народження: невідомо
Пафлагонія, Візантійська імперія
Смерть: 24 серпня 1042(1042-08-24)
Студійський монастир, Константинополь, Візантійська імперія
Країна: Візантійська імперія
Релігія: православ'я
Рід: Македонська династія
Мати: Зоя або Феодора[1]

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Михаїл V Калафат (грец. Μιχαὴλ Καλαφάτης, ? — 24 серпня 1042) — імператор Візантії з 11 грудня 1041 по 20 квітня 1042 року.

Син друнгарія Стефана. Михайло V був племінником та наступником імператора Михайла IV Пафлагонського та названим сином його дружини Зої. Прізвисько Калафат походить від позначення професії його батька — ущільнювача дощок у кораблях для запобігання протікання води.

Завдяки своєму дядькові й впливовому міністру Івану Орфанотропу 11 грудня 1041 року він зайняв візантійський престол. Дядька, однак, одразу було заслано в монастир. Стосунки між матір'ю Зоєю та її названим сином спочатку були дуже добрі. Однак потім на основі реального стану речей, при якому Зоя фактично мала більше впливу і влади та називалася в прокламаціях на першому місці, між ними стався розрив у стосунках. Дійшло до того, що 18/19 квітня 1042 року Михайло V хотів заслати Зою в монастир. Проголошення його рішення призвело 21 квітня до повстання народу, який не хотів усунення легітимної імператриці. Михайла тоді усувають з трону, осліплюють та засилають у монастир, де він невдовзі і помер. Населення Константинополя вважало його узурпатором, оскільки він не мав ніякої династичної претензії на трон.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]