Василіск (візантійський імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Василіск
Solidus Basiliscus-RIC 1003.jpg
Народився 5 століття
Помер 476
Каппадокія, Центральна Анатолія, Туреччина
·голод
Громадянство
(підданство)
Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg Візантійська імперія
Діяльність політик, військовослужбовець
Посада давньоримський сенатор[d], консул Римської імперії[d] і Візантійський імператор
Конфесія православ'я
Рід House of Leo[d]
Брати, сестри  • Веріна
У шлюбі з Елія Зеноніда
Діти Марк (співімператор)
Зображення Василіска на візантійській монеті

Василіск (грец. Βασιλίσκος) — візантійський імператор, брат імператриці Верини, дружини колишнього візантійського імператора Лева I.

У 475 р. відібрав імператорську владу у Зенона Главриянина, який втік, прихопивши з собою скарбницю імперії. Водночас для зміцнення влади оголосив свого сина Марка співімператором.

Василіск був змушений підняти податки і повернутися до непопулярної в народі практики продажу державних посад. Крім того, Василіск настроїв проти себе багатьох придворних, включаючи саму Верину, яка на думку багатьох істориків, намагалася звести на трон свого коханця (незабаром страченого Василіском після державного перевороту). Все це призвело до швидкого падіння влади імператора.

За часів Василіска, християнська віра була вражене ересю монофізитів, що боролись проти халкедонян. Халкідонський собор, що був скликаний імператором Маркіяном 451 р, засудив монофізитів. За це виступали, як папи на Заході, так і багато єпископів на Сході. Однак, монофізити мали велику підтримку на сході. Василіск виступив за урегулювання конфлікту, 9 квітня 475 р. видав циркулярний лист (Enkyklikon). Енкікліон вийшов за підтримки Тимофія Елури, в ньому визналось два Ефеських собори, але відкидались, як ересь Євтихія, так і «нове віровчення» Халкідонського собору. Більшість єпископів (понад 500) підписали акт. Хоча більшість східних єпископів погодились з листом, Акакій Константинопольський відмовився, й почав підбурювати населення на бунт. Василіск був позбавлений влади після двадцяти місяців царювання, коли Зенон шляхом інтриг та навіть не вдаючись до кровопролиття зміг знову зайняти престол (476). Василіск разом з його сімейством був ув'язнений в одну з фортець Каппадокії, де їх всіх заморили голодом.

Під час його царювання, внаслідок підпалу, згоріла публічна бібліотека в Константинополі, яка налічувала більше 120 000 рукописів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]