Леопард онцилла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Леопард онцила
Tika2009Jan24.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Кішкоподібні (Feloidea)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Леопард (Leopardus)
Вид: Онцила
Біноміальна назва
Leopardus tigrinus
(Schreber, 1775)
Oncilla area.png
Синоніми
Oncifelis tigrinus
Felis tigrina
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Leopardus tigrinus
EOL logo.svg EOL: 311661
ITIS logo.svg ITIS: 621868
IUCN logo.svg МСОП: 54012637
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 46842
Fossilworks: 224075

Леопард онцила (лат. Leopardus tigrinus)  — хижий, невеликий, плямистий, південноамериканський ссавець з роду Леопард (Leopardus) родини котових (Felidae). В давніх класифікаціях — як «тигрова кішка» (лат. Felis pardinoides). У іспаномовних країнах Південної Америки вид відомий під назвами «Тигрина», «Тигрилло», «Кунаґаро» та ін.

Еволюція[ред.ред. код]

Генетичні дослідження показали, що філогенетична лінія роду Leopardus відокремилася від лінії спільного предка 8 млн років тому. Вид L. tigrinus відокремився від споріднених видів L. guigna та L. geoffroyi трохи менше ніж 0.9 млн років тому[2].

Філогенетичне древо роду Leopardus

   Leopardus   


 Leopardus pardalis — Оцелот Leopardus wiedii — Маргай


 Leopardus colocolo — Колоколо Leopardus jacobita — Андський

 Leopardus tigrinus — Онцила
 Leopardus guigna — Кодкод Leopardus geoffroyi — ЖофруаЗовнішній вигляд[ред.ред. код]

Назва цієї дикої кішки перекладається як «маленький ягуар», оскільки будовою і забарвленням вона дійсно нагадує мініатюрного ягуара. При цьому онцила — найменша з кішок Неотропічної області; за розмірами вона навіть менша від своїх родичів, оцелота і марги. Онцила трохи більша за звичайну домашню кішку; маса великого самця становить близько 2,8-3 кг при довжині тіла до 65 см. Хвіст онцили коротший (30—40 см), а очі й вуха порівняно більші, ніж у інших представників роду Leopardus.

Хутро онцили м'яке і коротке. Забарвлення хутра вохристе, з білуватим черевцем і грудьми, світлими відмітинами на морді. Малюнок на спині і боках складається з кільцеподібних, неправильної форми темних плям, розташованих подовжніми рядами. Плями суцільні, не розсипаються на окремі цятки. Хвіст укритий поперечними темними плямами, які ближче до кінця хвоста зливаються в кільця. Вуха округлі, із зовнішнього боку чорні, з білою цяточкою посередині. Часто зустрічаються кішки-меланісти; їх кількість доходить до 1/5 від всієї популяції.

Розповсюдження і підвиди[ред.ред. код]

Онцила зустрічається від Коста-Рики і північної Панами до південного сходу Бразилії і півночі Аргентини. Повідомлень про зустрічі з нею в басейні Амазонки немає; мабуть ареал онцили обмежений гірськими і субтропічними лісами. Її ареал дуже мозаїчний, і в більшості місць вона рідкісна.

Відомо 3-4 підвиди онцили, що відрізняються тоном основного забарвлення, довжиною шерсті і інтенсивністю малюнка:

  • Leopardus tigrinus tigrinus водиться на сході Венесуели, в Гаяні і на північному сході Бразилії
  • Leopardus tigrinus guttulus — в центральній і південній Бразилії, Уругваї, Парагваї, на півночі Аргентини
  • Leopardus tigrinus pardiniodes — на заході Венесуели, в Колумбії і Еквадорі.

Спосіб життя і живлення[ред.ред. код]

Онцили мешкають в субтропічних лісах, віддаючи перевагу вологим вічнозеленим і гірським «туманним» лісам на висоті до 3000 м над рівнем моря. Вони також зустрічаються в сухих лісах Венесуели, в покинутих посадках евкаліптів і на ділянках з вирубаним лісом, зокрема недалеко від людських поселень.

Онцила — практично не вивчений вид. Мабуть, вона веде поодинокий спосіб життя, активна переважно вночі, а вдень відпочиває в гілках дерев, де строкате протекційне забарвлення робить її майже непомітною. Полює вона на дрібних гризунів, птахів, можливо, на неотруйні змії і деревних жаб. Повідомлялося, що в Бразилії онцили ловлять невеликих приматів.

Розмноження[ред.ред. код]

Про розмноження онцил в природі нічого не відомо; всі дані про них отримані із спостережень в неволі. Вагітність у самиць триває 74–78 днів. Послід складається з 1–2 котят, очі у яких розплющуються на третій тиждень. У віці 1–2 року молоді онцили стають статевозрілими.

Тривалість життя в неволі становить до 20 років; у природі — 12–15 років.

Статус популяції і охорона[ред.ред. код]

Онцили поширені на великій території, проте зустрічаються досить рідко. У 1970–80-х рр. вони через своє красиве хутро були об'єктом полювання і здобувалися до кількостях десятків тисяч. Тільки у 1983 р. у браконьєрів було конфісковано 84000 шкур онцил. Її сучасна популяція оцінюється приблизно в 50000 дорослих особин, проте ця цифра поступово зменшується через вирубування лісів під плантації кави і полювання.

В даний час на більшій частині ареалу полювання на онцил заборонене, проте вони як і раніше не перебувають під охороною в Еквадорі, Гаяні, Нікарагуа, Панамі і Перу. У 1989 р. CITES (Міжнародна Конвенція про торгівлю дикими тваринами і рослинами) внесла онцилу до Додатку I.

У неволі онцила непогано приручається, проте в європейських зоопарках вона рідкісна.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Cat Specialist Group (2002). Leopardus tigrinus. 2006. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 11 May 2006. Database entry includes justification for why this species is near threatened
  2. Stephen J. O'Brien and Warren E. Johnson The Evolution of Cats — Scientific American. 08/2007; 297(1):68-75 PDF (англ.)