Нова Басань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Нова Басань
N basan герб.gif Nova basan prapor.png
Герб Прапор
Країна Україна Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Ніжинський район
Рада Новобасанська сільська рада
Код КАТОТТГ UA74040270010056465
Основні дані
Засноване 1450
Населення 2886 (01.01.2021)
Площа 12,39 км²
Поштовий індекс 17461
Телефонний код +380 4632
Географічні дані
Географічні координати 50°34′25″ пн. ш. 31°31′06″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
123 м
Водойми Недра
Місцева влада
Адреса ради 17461, Чернігівська обл., Ніжинський р-н, с. Нова Басань, вул. Шевченка, 49
Карта
Нова Басань. Карта розташування: Україна
Нова Басань
Нова Басань
Нова Басань. Карта розташування: Чернігівська область
Нова Басань
Нова Басань
Мапа

CMNS: Нова Басань у Вікісховищі

Нова́ Баса́нь — село в Україні, у Чернігівській області, Ніжинський район, центр Новобасанської сільської об'єднаної територіальної громади.

Географія[ред. | ред. код]

Село розташоване в південній частині Ніжинського району. Межує з територіями Бригинцівської, Новобиківської та Соколівської сільських рад. Південна частина території Новобасанської сільської ради межує з Броварським районом Київської області.

Відстань до райцентру автошляхами — 76 км, до обл. центру — 130 км. Також 28 км до зал. ст. Бобровиця. Через Нову Басань проходить автодорога «Київ-Суми».

Село на берегах річки Недри, притоки Трубежу. Річка бере початок з боліт у лісі біля Озерян. Живлять річку джерела, що б'ють із надр землі. Проте назва, вочевидь, литовського походження.

Історія[ред. | ред. код]

Початки[ред. | ред. код]

Вважається, що село виникло десь у середині XV ст.

В 17 ст. Нова Басань згадується вже як прикордонна фортеця Речі Посполитої для захисту з боку Московії та Кримського ханства. За переказами, місцеві козаки-християни, жителі Старої Басані на чолі з отаманом Яковом Зубцем за 18 км на південний схід від села спорудили в лісі земляну фортецю (засік) і вартову вежу.

Укріплення отримало назву Зубцовське містечко. Біля нього виникли хутори: Грузьке (серед болотистої місцевості), Лисківка (тут живе багато мешканців, які мають прізвище Лиска), Сапонівка (від прізвища Сапон), Поліновка (від прізвища Поліно). З часом хутори злилися з укріпленням, утворилося село, яке отримало назву Нова Басань, бо заселено переважно вихідцями зі Старої Басані. Походження слова «басань» має декілька версій. Більше всього назва походить від староукраїнського слова «баса» — красива. Можливо, спочатку назву отримала річка Басанка, яка проходить через село Стара Басань, а потім співзвучно було назване село. Не треба відкидати версії походження назви села від двох відомих нам слів «Ба» — слово «Бач» скорочене, гляди, дивись (подив) та «Сань» — сановитість, високість, шляхетство. Наступна версія зазначена в Руському літописі де перераховані народи з яких народ «басані», як і болгари, слов'яни, сербіяни і русь — розмовляли однією мовою. В цьому випадку «басані» — красені, красивий народ. І нарешті, чергова версія — походження від географічного тюрського (половецького) терміну «басан»- річка, яка заросла, не дає проходу[джерело?].

У 1482, 1494 і 1497 роках Нова Басань як і регіон в цілому піддавалася спустошливим набігам степовиків-ординців.

В XVI столітті населений пункт поступово відродився. «Землю, що залишилася пусткою, довго ніхто не хотів брати ні за службу, ні в вислугу. Нарешті, в 1503 р. великий князь Олександр грамотою, даною на ім'я київського воєводи, князя Дмитра Путятича, пожалував всю північну половину Переяславського повіту, що лежала по Трубежу і Супою, у сфері якості вислуги, дворянину своєму Дашку Івановичу, якого син, відомий своїми подвигами черкаський і канівський староста Остафій Дашкович, міцну організацію формував тоді з козацтва створив надійну опору для відбиття татарських набігів і дав швидкий хід нової колонізації південних частин Київщини, а разом і власних переяславських „вислуг“, у яких „на ґрунтах басанському і биковському“ незабаром постало 2 містечка: Басань і Биков і 9 сіл.»[1]. Жителі займалися переважно землеробством — вирощували жито, ячмінь, просо. В лісах вони збирали мед, полювали на буйволів, диких кабанів та інших звірів. На річці полювали на диких качок і гусей, займались рибальством — тут було «до неймовірності велика кількість всякого роду риби».

Після Люблінської унії 1569 р. Нова Басань в складі Остерського староства відійшла до Польщі. Населення несло прикордонну службу, платило грошову і натуральну ренту. За люстрацією 1635 р. в Новій Басані налічувалося 60 господарств.

У 1638 Нова Басань стала повітовим містом. Жителі, зазнаючи соціального й національного гніту, не мирилися з ним. Так, вони взяли участь у селянсько-козацькому повстанні під керівництвом Я. Острянина і Д. Гуні. Багато загинули в боях зі шляхтою під Голтвою і Жовнином.

З 1648 р. Нова Басань — центр сотенне містечко та центр Басанської сотні Переяславського полку. В період визвольної війни українського народу 1648—1657 рр. новобасанці билися проти польських магнатів і шляхти. У 1654 р. населення присягнуло на вірність Московському цареві.

Всі жителі Нової Басані ділилися на козаків, які несли військову службу, посполитих, підсусідків, бурлак. Селян, згідно з переписом 1666, у містечку було 80 дворів. Налічувалося також 8 підсусідків і 27 бурлак. З літопису Грабянки дізнаємось:

Навесні цього року з Москви по всій Україні розіслали спищиків і ті спищики усіх людей у містах та селах переписали. Записали кожного — від художника до найбіднішого, записали скільки у кого синів, хто чим займається, чим промишляє, де торгує, яку землю, заводи та угіддя має. Переписали млини, ставки, винниці, броварні, солодовні, пасіки, хутори. І на все те подать наклали.

Селяни платили податі на утримання генеральної та полкової козацької старшини, церкви. Та найтяжчі податки встановили воєводи московські. Ці податі становили 5 алтин з вола, 2 алтин з коня. Ті, у кого не було волів і коней, платили осьмачку жита, а підсусідки і бурлаки — по пів осьмачки.

Восени 1666 року козаки збунтувалися супроти присланих воєвод, з причин їхніх здирств великих та напастей і перепису.

На початку XVIII століття священником Басанської Різдвобогородицької церкви, а згодом протопопом, був Григорій Тимофійович Туманський[2] (? — 1772), представник відомого козацького роду Туманських, батько Осипа Григорович Туманського, уродженця Нової Басані.

1724-1725 рр. басанським сотником ніс службу представник іншого відомого козацького роду Михайло Васильович Забіла[3], онук по матері басанського сотника Карпа Ященко.

Згідно з Генеральним слідством Переяславського полку 1730 року містечко Басань (229 дворів разом із хуторами) належало в диспозиціи гетманской, було вільним і ніколи не було в чийомусь володінні[4].

Після ліквідації полкового устрою і в зв'язку з новим адміністративно-територіальним поділом у 1782 р. Нова Басань увійшла до складу Козелецького повіту Київського намісництва, За описом 1787 року у містечку Басань було 2724 душі, містечко у володінні різних «казених людей», козаків і власників: його сіяння графа Розумовського і генеральші Теплової.[5]

Після 1797 р. стала волосним центром Козелецького повіту Малоросійської, а з 1802 р.- Чернігівської губернії.

У 1897 році в містечку було відкрито поштове відділення[6]. В той таки час існував воскобійний та медотопний завод. За переписом 1897 року в містечку мешкало 7326 осіб, серед них — 3460 чоловіків та 3866 жінок. Православними себе назвали 6930[7].

21 вересня 1907 року о 10:30 на хуторі Поліновка почалася пожежа (37-ма від початку року в містечку). В цей час багато місцевих мешканців були на ярмарку (за 2,5 версти від хутора). Через вітер, суху погоду та повну відсутність води в колодязях за 15 хвилин зайнявся весь хутір. Загинуло 2 дітей віком 3-4 роки, згоріло 62 двори (переважно постраждали бідняки). Причиною пожежі було необережне поводження дітей із вогнем. За тиждень до цього в містечку згоріло 20 дворів. Також Нова Басань горіла «майже щодня» в 1906 році (переважно через підпали)[8].

Визвольні змагання[ред. | ред. код]

У 1918-1920-х на Новобасанщині та навколо неї діяв загін Демида Ромашки — «самостійника до самих кісток», як писали тодішні газети. З цього краю совєтам не вдавалося вирвати для себе жодної зернини. Тоді вони заслали до оборонців свого агента Степана Шуплика, який підступно знищив героя.[9].

Село постраждало внаслідок геноциду українського народу 1932—1933, проведеного урядом СРСР. У селі зареєстровані факти людожерства через голодний психоз. Неповний список мешканців Нової Басані — жертв комуністичного терору голодом — міститься в Національній книзі пам'яті жертв голодомору в Україні.

У 1922 році в сільському клубі організовано хор ім. М.Леонтовича.

У 1930 створено перший колгосп «Шляхом бідноти», МТС (1931), маслозавод (1935).

У 1939 було 7466 мешканців, середня школа (1935), індустріальний технікум (1926), Будинок культури (1935).

Німецько-радянська війна[ред. | ред. код]

Під час німецької окупації (15.ІХ.1941—21.IX.1943) діяло антиокупаційне підпілля.

У перші місяці німецько-радянської війни близько 4 тис. мешканців Бобровиці та Нової Басані влилося до лав Червоної Армії. Населення брало участь у будівництві оборонних споруд. У Новій Басані був сформований винищувальний батальйон в кількості 102 бійців.

З наближенням фронту почалась евакуація в східні райони країни матеріальних цінностей, обладнання заводів, сільськогосподарської техніки. В Новій Басані перед окупацією компартійна верхівка зникла, завчасно відправивши в евакуацію свої сім'ї.

15 вересня 1941 р. частини німецької армії окупували Бобровицький та Новобасанський райони. З перших днів окупації нацисти, як і раніше це робили комуністи, почали грабувати місцеве населення, забираючи для потреб німецької армії худобу, хліб, одяг. З тими, хто ризикував приховувати продукти харчування або виказував непокору представникам влади іншим чином, розбирались за законом військового часу. Для цього в кожному великому селі були утворені поліцейські дільниці. У районних центрах функціонували відділи гестапо, де за період панування «нової влади» було знищено 418 чол. у концентраційному таборі, який розміщувався в Новій Басані, також проводились масові розстріли військовополонених та місцевих жителів, що були визнані порушниками порядку.

Частина мешканців районів, які були здатні тримати зброю в руках, билися з окупантами в партизанському загоні ім.М.О.Щорса та партизанському з'єднанні «За Батьківщину». На початку 1943 р. партизанами був здійснений напад на ворожу комендатуру в Бобровиці, де їм вдалося захопити 112 коней, що підлягали вивезенню до Німеччини. Ці коні стали основою для створення кавалерійського ескадрону. В квітні того ж року партизани підірвали міст на шляху Бобровиця-Козелець.

У боротьбі з ворогом на території Бобровицького та Новобасанського районів загинуло 58 партизанів. Були закатовані 15 підпільників Нової Басані. Їх імена увічнені в 1-му томі Книги Пам'яті Чернігівської області. Постраждало і населення районів. Як відплатна акція за вбивство партизанами німецьких солдат 17 грудня 1942 р. були розстріляні та спалені у власних будинках 267 мешканців села Мочалища. 18 грудня та ж доля спіткала село Рокитне, де були розстріляно близько 100 чол., спалено живими 94 чол., а 116 чол. заарештовано та вивезено в невідомому напрямку. Ця акція була першою у цілій серії каральних операцій, проведених в районі загонами СС за підтримки місцевої поліції.

25 грудня 1942 з метою виявлення підпільників та неблагонадійних в Новій Басані була проведена облава, у ході якої заарештовано 280 чоловіків та 84 жінки, головним чином 16-18-річного віку. 27 грудня всі вони були розстріляні, а деякі лише поранені та поховані живими у братській могилі на околиці села. Нині на братській могилі, де поховано понад 500 мирних жителів Нової Басані, що за період окупації стали жертвами нацистів, встановлено пам'ятник. Скорботна постать жінки з вінком нагадує нащадкам про події минулих літ.

Після 1945[ред. | ред. код]

З 1935 по 1959 село було центром Новобасанського району Чернігівської області.

1943-1944 рр. відновили діяльність колгоспи "1 травня", ім.Щорса, "Червоний ткач", ім.Ворошилова, ім.Шевченка, "Перемога Жовтня", "Шлях Ілліча", ім.Леніна, місцева МТС.

У 1950 р. у Новій Басані працювали заклади охорони здоров'я, народної освіти. Кількість ліжок у районній лікарні зросла до 33. Тут налічувалося 22 медпрацівники, у т. ч. 5 лікарів. У середній, двох семирічних та початковій школах навчався 1351 учень, працювали 62 вчителі.

У 1950-1951 роках замість семи існуючих колгоспів утворилися чотири великі господарства, в які влилися також землі артілей «Червоний промінь» (560 га) та «Жовтень» (360 га) Рокитнянської сільської Ради. Після об'єднання це колгоспи ім. Леніна, "Шлях Ілліча", "Перемога Жовтня" та "1 Травня". В 1957 р. коштом колгоспів був збудований цегельний завод.

З 1972 року — колгоспи ім. В. І. Леніна і «Дружба» (спеціалізація — м'ясо-молочне тваринництво), цегельний з-д, відділення зв'язку, АТС, будинок побуту, середня і дві 8-річні школи, відділення музичної школи, ясла-садок і три дитсадки, Будинок культури на 250 місць і клуб колгоспу ім. Леніна на 150 місць, три бібліотеки (35 тис. од. зб.).

У різні роки видавалися газети «За більшовицькі колгоспи», «За трудові подвиги», «Комуністичний шлях».

Населення[ред. | ред. код]

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 4017 осіб, з яких 1700 чоловіків та 2317 жінок[10].

За переписом населення України 2001 року в селі мешкали 3282 особи[11].

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[12]:

Мова Відсоток
українська 98,53 %
російська 1,31 %
румунська 0,09 %
білоруська 0,03 %

Освіта[ред. | ред. код]

В кінці XIX століття, крім 2 земських шкіл (перша з них відкрита у 1868, друга — у 1890 р.), діяли 2 однокласні і двокласна церковноприходська школи. Двокласна школа збудована в 1912 році. Організатором і натхненником її будівництва був священник отець Матвій Полонський — меценат і організатор, автор мемуарів із детальним описом життя містечка[13]. Споруда відповідала всім вимогам. Поруч — будинок на 4 квартири для сімей учителів. Школа мала загальноосвітній характер. Учителів спочатку було 6. Завідувачкою була Ганна Григоровська. Учнів нараховувалось 120 осіб. В 1920 школу переведено на 7-річку. Учнів було вже 280 чол. В 1935 відкрили 10-річку і в 1938 був перший випуск 10-го класу[14].

Спорт[ред. | ред. код]

В Новій Басані є два футбольних клуби, які є постійними учасниками Чемпіонату та Кубку Бобровицького району

Сезон Місце в Кубку
«Дружба» «Співдружність» «Наташа-Агро»
1997 1 - -
1998 1 - -
1999 1 - -
2000 4 - -
2001 - - -
2002 9 - -
2003 3 - -
2004 2 - -
2005 4 - -
2006 5 - -
2007 - 4 -
2008 - 4 -
2009 - 5 -
2010 - 6 -
2011 - - 5
2012 8 - 3
2013 6 - 1
2014 8 - 3
2015 8 - 1

Люди[ред. | ред. код]

Уродженцями села є: академік АН УРСР біохімік М. Ф. Гулий, доктори мед. наук С. С. Дяченко та М. М. Піший, ген.-майор С. П. Копил.

Російське вторгнення в Україну (2022)[ред. | ред. код]

Село перебувало в окупації з 28 лютого по 30 березня. Перебувало близько тисячі окупантів, серед яких росіяни, буряти, кадирівці, білоруські контрактники. Від пострілу снайпера загинув щонайменше один житель села.

Історичні особи:

Сучасники:

Пам'ятки[ред. | ред. код]

У Новій Басані виявлено поселення черняхівської культури (II—V ст.).

У сільському парку встановлена меморіальна дошка на честь проїзду посольства Московії до Переяслава на переговори з Богданом Хмельницьким у грудні 1653 року. Її появу пов'язують із пропагандою «возз'єднання України та Росії», популярною в 1950-х роках.

У Новій Басані — пам'ятник Т. Г. Шевченку (1961; скульптор М. Ковтун). У 1956 встановлено обеліски на братських могилах жертв нацизму 1942 і радянських воїнів, що загинули при відвоюванні комуністами села 1943. Обеліск Слави (1970) на честь односельців, які загинули (698 чол.) на фронтах німецько-радянської війни.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. Іван Бандура був одним із перших радянських партизан Хорватії. 22 грудня 1942 року газета партизанського руху визволення Югославії «Борба» повідомила на своїх шпальтах: «Хорватські партизани отримали велику перемогу. В Хорватському Загір'ї вони визволили з німецького полону п'ятьох радянських офіцерів…». Усі звільнені були уродженцями України: Іван Васильович Бандура, Данило Павлович Гвоздик, Семен Михайлович Кухаренко, Володимир Васильович Лепешкін та Микола Герасимович Фостик. З цього часу усі п'ятеро включилися у активну партизанську боротьбу. За вказівкою Йосипа Броза Тіто, усіх членів групи розподілили по різних партизанських корпусах. Івана Васильовича Бандуру направили до Славонського корпусу (з жовтня 1943 — 6-й Славонський), якій діяв у Хорватії. Іван Васильович Бандура загинув у боях за звільнення Югославії[15][16]. Його ім'я та прізвище є серед списків загиблих бійців Осієцької ударної бригади. Історик Іван Очак (хорв. Očak, Ivan) у книзі «В єдиному пориві» пише, що в Славонії І. В. Бандура воював командиром Посавського батальйону і загинув восени 1944 року у важкому бою з німецькими танками невдовзі після звільнення Белграду. В НВАЮ назву «Посавський батальйон» мав 1-й Посавський ударний батальйон, який був створений влітку 1943 року для боротьби із четниками. 26 жовтня 1943 року батальйон увійшов до складу 1-ї Чехословацької бригади 6-го Славонського корпуса, а 1 березня 1944 року його особовий склад був переведений до новозформованої Осієцької бригади[17][18][19].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Антонович В. Киевские войты Ходыки. Эпизод из истории городского самоуправления в Киеве в XVI—XVII ст.
 2. Кривошея В.В. Козацька еліта Гетьманщини. - К.: ІПіЕНД імені І.Ф.Кураса НАН України, 2008. - 452 с. ISBN 978-966-02-4850 с.330
 3. Кривошея В.В. Козацька еліта Гетьманщини. - К.: ІПіЕНД імені І.Ф.Кураса НАН України, 2008. - 452 с. ISBN 978-966-02-4850 с.299
 4. Мякотин В. А. Генеральное следствие о маетностях Переяславского полка (1729—1731 г.). Харьков, 1896. С. 43.
 5. Описи Київського намісництва 70-80 років XVIII ст.: Описово-статистичні джерела/ АН УРСР. Археогр. комісія та ін.— К.: Наукова думка, 1989.— 392 с.— ISBN 5-12-000656-6. — С. 239
 6. Журналы Козелецкого уездного земского собрания. 1897 год. — C. 71. http://www.knigafund.ru/books/81183 [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
 7. Населенныя мѣста Россійской Имперіи въ 500 и болѣе жителей. 1905. — C. 261.
 8. Журналы Козелецкого уездного земского собрания. 1807 год. — C. 208—211. http://www.knigafund.ru/books/81186 [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
 9. Дмитро Головко. «Слово про рідну землю». / Газета «Отчий поріг», № 12 (120), 2011, сторінка 16.
 10. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Чернігівська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. 
 11. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Чернігівська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. 
 12. Розподіл населення за рідною мовою, Чернігівська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. 
 13. Матвій Полонський. Спогади священика. — Київ, 2010. — 344 с.
 14. Людмила Веременко, Тетяна Литошко. «П'ємонт Нової Басані». Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 6 серпня 2012. 
 15. Советские люди в освободительной борьбе югославского народа 1941—1945 гг.: Воспоминания, документы и материалы /Сост. Бушуева Т. С., АН СССР, Ин-т военной истории М-ва обороны СССР. — Москва: Наука, 1973. — С.45-57.
 16. Казак В. Н. Побратимы: Советские люди в антифашистской борьбе народов балканских стран 1941—1945 — Москва: Мысль, 1975. — С. 22-24.
 17. Zdravko B. Cvetković. Osječka udarna brigada. Monografija. — Beograd: Vojnoizdavački zavod, 1981.
 18. Nikola Anić, Sekula Joksimović, Mirko Gutić. Narodno oslobodilačka vojska Jogoslavije. Pregled Razvoja Oruzanih Snaga Narodnooslobodilnackog pokreta 1941—1945. — Beograd: Izdaje Vojnoistorijski institut. — 1982.
 19. «В едином порыве»: сборник / Под ред. Г. А. Нечаева. — Москва: ДОСААФ, 1971. — С. 190.
 20. В. А. Чорномаз. Глушко Юрій // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2020. — ISBN 944-02-3354-X. — Т. 5. — С. 691.

Посилання[ред. | ред. код]