Пам'ятники Херсона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ця стаття є переліком монументів та пам'ятників сучасного Херсона з різних епох та присвячених різним особам та подіям.

Сучасні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Пам'ятник Невідомому солдатові Цвинтар на Забалці Військова дільниця могил 122 воїнів Радянської Армії, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, Херсон, Сухарна,кладовище.JPG
Стела пам'яті нафтовикам, що полягли в боях Вул. Нафтовиків Пам'ятник на честь нафтовиків, загиблих у боях за нашу Вітчизну у 1941-1945 року,Херсон,вул. Нафтовиків, 52.JPG
Меморіал "Слава визволителям Херсона в роки Великої Вітчизняної війни" Просп. Ушакова Слава визволителям Херсона в роки Великої Вітчизняної війни.jpg На постаменті розміщено світлини та прізвища тих, кому присвоєно звання Героя Радянського Союзу за звільнення Херсона. А також фото хроніки, план військової операції 13 березня 1944 року на берегах Дніпра.
Меморіальний комплекс загиблим викладачам та студентам Сквер Аграрного університету Викладачі та студенти.jpg Напис на постаменті: «Студентам та співробітникам інституту, які загинули в боях за нашу Батьківщину. Вічна пам'ять полеглим 1941–1945 рр.»
Скульптура моряка Вул. Соборна Моряк херсон.jpg Біля входу до Херсонського морехідного училище рибної промисловості розташована бронзова скульптура моряка та гармата зразка XVIII століття.
Меморіал Афіни Паллади Вул. Небесної сотні, 27 Афіна.jpg Розташована на території Херсонського Державного Університету, обрамлена клумбою. Тут же розташовано меморіальну дошку викладачам та студентам ВНЗ, які загинули під час Другої світової війни.
Серце закоханих Парк "Херсонська фортеця" Серце.jpg Одночасно було встановлено архітектурний ансамбль, який складається з «Серця закоханих» та «Лавки закоханих».
Казкове дерево Вул. Суворова Derevo Herson.JPG Автор — херсонський скульптор «Гепард». Скульптура являє собою засохлий платан XVIII століття з ручною різьбою.
Пам'ятник робітниці нафтопереробного заводу Вул. Нафтовиків, 75 Скульптура розташована на будівлі Херсонського нафтеперегонного заводу.
Пам'ятник нафтовикові Вул. Нафтовиків, 75 Скульптура розташована на будівлі Херсонського нафтеперегонного заводу.
Скульптура «Спорт» Вул. Петра Калнишевського, 2а Розташована на вході до Вищого училища фізичної культури.
Скульптура апостола Павла Вул. Перекопська, 13 Розташована на будівлі Спаського собору. Автор — скульптор Г. Т. Замараєв, 2010 року замінена на копію.
Скульптура апостола Петра Вул. Перекопська, 13 Розташована на будівлі Спаського собору. Автор — скульптор Г. Т. Замараєв, 2010 року замінена на копію.
Скульптура Святої Єкатерини Вул. Перекопська, 13 Розташована на будівлі Спаського собору. Автор — скульптор Г. Т. Замараєв, 2010 року замінена на копію.
Скульптура Святої Магдалини Вул. Перекопська, 13 Розташована на будівлі Спаського собору. Автор — скульптор Г. Т. Замараєв, 2010 року замінена на копію.
Меморіальний камінь в пам'ять про загиблих вчителів Парк "Херсонська фортеця" Меморіальний камінь в пам'ять про загиблих вчителів-01.jpg Встановлений вчителями однієї зі шкіл Таврійського мікрорайону. Напис на камені говорить: «Алея пам'яті вчителів м. Херсон, загиблих в боях Великої Вітчизняної війни».
Пам'ятник загиблим при форсуванні Дніпра та звільненні Херсона Антонівка Пам'ятник загиблим при форсуванні Дніпра та звільненні Херсона.jpg Розташований на повороті до залізничного мосту. На меморіальній дошці написано: «Хто поліг у бою, славен у віках, бо загинув він, як герой! Тут 13 березня 1944 року війська 3-го Українського фронту, 49-а гвардійська, 295-а стрілецька дивізії, 377-й полк, 243-й окремий батальйон зв'язку та 773-й окремий радіо-дивізіон форсували Дніпро і в результаті запеклих вуличних боїв очистили наше місто від німецько-фашистських загарбників. Вам, витязі Великої Вітчизняної війни, що повернули Херсону сонце й радість, — СЛАВА!»
Меморіал від мешканців селищ Антонівка та Кіндійки Кіндійка Меморіал від мешканців селищ Антонівка та Кіндійки.jpg
Статуя сфінкса[1] Житлоселище
Статуя німфи[1]
Стела на честь Миколи Кузнєцова Вул. Перекопська, 173а Встановлена в дворі школи № 36.
Пам'ятник херсонським портовикам, які загинули в Другій світовій війні
Пам'ятник Леніну Вул. Марії Фортус Знаходиться на території Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибалки Херсона».
Скульптури двох атлантів Приб. кін. ХІХ-поч. ХХ ст.ст. Вул. Суворова, 8 Скульптури двох атлантів розташовані на стіні будинку, підтримують балкон. Автор скульптур, як і будинку, — не відомий[2].
Пам'ятний знак Богданові Хмельницькому 1990-ті Вул. Перекопська, 13 (Площа поряд з кінотеатром «Ювілейний») Пам'ятний знак встановлений невідомо ким і коли точно, на якому значиться напис: «На цьому майдані буде споруджено пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому»[3].
Пам'ятник Джонові Говарду 1820 Просп. Ушакова, 50 John Govard memorial in Kherson-11102010(019).jpg Встановлений на могилі Джона Говарда, скульптор — Василь Стасов. П'єдестал та обеліск виготовлені з інгулецького вапняка, сонячний годинник виготовлено з позолоченої міді. Напис на стелі говорить: «Говард. Помер 20-го січня на 65 році життя. Alios salvos fecit. Vixit propter alios[4]».
Пам'ятник князю Потьомкіну Таврійському 1836 Потьомкінський сквер Памятник Потёмкину (Херсон).jpg Пам'ятник було встановлено 1836 року в Потьомкінському сквері на честь 45-річчя поховання Григорія Потьомкіна у Спаському соборі. Автори — архітектор Франц Боффо та скульптор Іван Мартос. 27 квітня 1921 року демонтований більшовиками та перенесений у двір Херсонського історико-археологічного музею, звідки зник на початкові 1944 року в часи війни[5]; відновлений 2003 року Юріком Степаняном на честь святкування 225-річчя заснування міста.
Погруддя Олександра Суворова 1950 Вул. Суворова, 1 Suvorov monument in Kherson-28102009(016).jpg Пам'ятник було виготовлено російським скульптором Рукавишніковим ще 1904 року. На честь 150-річчя від смерті Суворова це погруддя було подароване Херсону працівниками ленінградського музею імені Суворова й встановлене на однойменній вулиці Херсона. На честь святкування 225-річчя міста погруддя було переміщене на сьогоднішнє місце розташування[6]. Складає з себе постамент, на якому розміщено погруддя Олександра Суворова у мундирі з погонами та стрічкою через плече.
Пам'ятник адміралові Федору Ушакову 1957 Просп. Ушакова, 20 Ushakov Monument Kherson.jpg Пам'ятник було відкрито 1957 року. Початкова скульптура була виготовлена з оргскла. 1970 року скульптуру замінили на бронзову. Автори — Н. Кравченко, П. І. Кравченко, А. Є. Чубін.
Пам'ятник першим комсомольцям 1959 Парк "Херсонська фортеця" Пам'ятник першим комсомольцям.jpeg Виконаний у вигляді 18-метрового обеліску на постаменті. Автори: архітектори — Л. А. Кузьменко, Ю. А. Моїсеєв, Ю. П. Тарасов, скульптор — П. І. Кравченко.
Погруддя Володимира Маяковського 1962 Вул. Стрітенська, 17 Маяковський.jpg Автор — І. Г. Шапко.
Пам'ятник страченим учасникам херсонського підпілля 1965 Вул. Суворова, 29 Місце страти херсонських підпільників, Херсон,вул. Суворова, 29.JPG За радянською легендою на місці, де було встановлено пам'ятник, 1942 року німці стратили десятьох радянських підпільників (серед них — члени підпільної піонерської організації брати Чернявські та Запорожчуки).
Пам'ятний камінь на місці форсування Дніпра 1965 Вул. Перекопська Форсування дніпра.jpg За деякими свідченнями на місці встановлення пам'ятного каменю радянські спецслужби після звільнення міста від німецької окупації проводили масові страти місцевого населення, яке допомагало окупантам, було запідозрене в такій допомозі або ж брало участь в українському національно-визвольному русі.
Погруддя Іллі Кулика 1966 Парк "Херсонська фортеця" Погруддя Іллі Кулика.jpeg Автори: скульптор М. Б. Писанко, архітектор — Ю. А. Васильченко.
Пам'ятний камінь на місці загибелі 1276 радянських громадян — жертв фашизму 1966 Вулиця Гімназична
Погруддя Олександра Цюрупи 1967 Вул. Стрітенська, 23 Погруддя Олександра Цюрупи.jpeg Розташований на території аграрного університету. Автор — Валентин Зноба.
Пам'ятна стела про нагородження Херсонської області 1967 Привокзальна площа Стела нагородження.jpg Пам'ятник являє собою стелу з зображенням Ордена Леніна та меморіальну дошку з написом: «НАКАЗ Президіуму Верховної Ради СРСР про нагородження Херсонської області Української РСР Орденом ЛЕНІНА за успіхи, отримані трудящими області в господарському та культурному будівництві нагородити Херсонську область Української РСР Орденом ЛЕНІНА.»
Погруддя Дмитра Карбишева 1968 Вул. Полтавська, 89 Пам'ятник Карбишеву Д.М., Херсон, вул.Полтавська,89.JPG На меморіальній дошці можна прочитати: «Дмитрові Михайловичу Карбишеву від юних карбишевців школи-інтернату № 2» (погруддя було встановлено на території колишнього інтернату № 2). Автор — І. Г. Шапко.
Пам'ятник воїнам-визволителям 1969 Парк Слави Ukraine Kherson Tank T34.jpg Пам'ятник становить собою танк «Т-34», встановлений на постамент. Встановлено на честь 25-річчя звільнення міста від німецької окупації. Архітектори: Ю. О. Васильченко, Ю. П. Тарасов.
Пам'ятник Солдати Суворова в бою 1970 Вул. Суворова Пам'ятник Солдати Суворова в бою.jpeg Барельєф херсонського скульптора Івана Білокура.
Пам'ятник на честь працівників ПТС, загиблих на фронтах війни 1970 Район ТЕЦ
Пам'ятник Тарасові Шевченко 1971 Просп. Текстильників TShevchenko.jpg Автори — скульптор Іван Білокур та архітектор Ю. Тарасов.
Пам'ятник Першим херсонським корабелам 1972 (за іншими даними — 1971)[7] Набережна по просп. Ушакова Автори: скульптори — Іван Білокур, Володимир Потребенко, В. Л. Шкуропат, архітектори — Г. П. Сікула, Ю. П. Тарасов. Встановлений на кордоні Херсонської адміралтейської верфі, з якої 16 вересня 1783 року було спущено на воду перший корабель Чорноморського флоту «Слава Єкатерини», який зображено на монументі.
Пам'ятник Зої Космодем'янській 1973 Вул. Церковна, 19 Пам'ятник Герою Радянського Союзу З.Космодем'янській,Херсон , вул. Старостіна, 19.JPG Встановлено на території школи № 13. Автори: скульптор — Володимир Потребенко, архітектор — М. Шевчук.
Монумент «Гармата-ветеран» на честь воїнів-визволителів міста 1975 Площа 13 Березня Місце розгрому загону австро-німецьких загарбників Херсон вул.Соборна, 34.JPG Встановлений на честь 30-річчя перемоги в Другій світовій війні та 31-річчя визволення Херсона від німецької окупації. Являє собою 122-міліметрову гаубицю № 16647, встановлену на постамент.
Меморіальний камінь в пам'ять про загиблих в Другій світовій війні 1975 Меморіальний камінь в пам'ять про загиблих вчителів.jpg Встановлений на честь 30-річчя перемоги в Другій світовій війні вчителями школи № 55 в Шуменському мікрорайоні.
Меморіальний комплекс загиблим землякам 1977 Острів, вул. Дорофеєва Загиблі земляки.jpg Автори — архітектор І. М. Костюченко, скульптор В. Б. Процький (за іншими даними: скульптор — В. П. Яроцький, архітектор — М. М. Костенко). Обеліск стилізовано під вітрило, поруч зі стелою з барельєфами солдата, матроса, рибалки. На стелі зазначено: «В ім'я тих, хто живе сьогодні, заради майбутніх поколінь віддали свої життя наші воїни-земляки. ВІЧНА СЛАВА ГЕРОЯМ».
Пам'ятний знак «Автомашина ЗІС-5» 1977 Вул. Перекопська
Погруддя Миколи Субботи 1978 Парк "Херсонська фортеця" Суббота.jpg Автори — скульптор В. Шкуропат, архітектор Ю. Тарасов
Пам'ятник морякам Дунайської флотилії 1979 (за іншими даними — 1980) 2-ий Слобідський пров. (Придніпровський узвіз, 1) Пам'ятник морякам Дунайської флотилії.jpeg Становить собою броньований катер БКА № 301, піднятий 1979 року з дна Дніпра поблизу Антонівського мосту та встановлений того ж року на постамент, який нависає над Дніпром. Автори — архітектори Ю. П. Тарасов, А. С. Семенчук.
Пам'ятний знак "Воїнам-визволителям 295 стрілецької дивізії" 1983 Вул. 295 стрілецької дивізії Пам'ятний знак "Воїнам-визволителям 295 стрілкової дивізії".jpeg Автори: скульптор В. П. Яроцький, архітектор М. М. Костюченко.
Пам'ятник Ленінської "Іскри" 1983 Вул. Соборна Пам'ятник Ленінської "Іскри".jpeg 13 січня 2015 року комунальними службами Херсона зі стели було демонтовано портрет Леніна та напис «Іскра»[8][9]. 14 січня 2015 року біля стели відбувся мітинг, на якому було вирішено перейменувати пам'ятник[10].
Меморіальний комплекс Алея Слави 1989 Парк Слави Алея слави.jpg Встановлений на місці, де 1966 року в плавнях було знайдено тіло невідомого солдата. 13 березня 1967 року відбулося урочисте перепоховання воїна та встановлення пам'ятного знака. 9 травня 1967 року тут вперше було запалено Вічний вогонь. І вже 1989 року було повністю завершено масштабний скульптурний ансамбль «Алея Слави». Автори: архітектори В'ячеслав Громихін, С. Захаров, Ю. Платонов та скульптор Валентин Зноба.
Пам'ятник жертвам тоталітарного режиму 1992 Вул. Тираспільська Memorial 1932-1933 Kherson.jpg Автори — скульптор Є. В. Бондаренко, архітектор В'ячеслав Громихін.
Монумент на честь 50-річчя Перемоги в Другій світовій війні «Ніка» 1995 Площа Перемоги Монумент на честь 50-річчя Перемоги в Другій світовій війні (Херсон).jpg Автори: скульптори Іван Білокур та Володимир Потребенко, архітектор М. Г. Костюченко. Пам'ятник виготовлено з бетону, його загальна висота — 22 метри.
Пам'ятник на честь воїнів-інтернаціоналістів «Скорботна мати» 1999 Парк Слави Скорботна мати.jpg Автори: скульптор Святослав Астаулов, архітектори Вячеслав Шевелюк та Володимир Чаплик. Являє собою мідну скульптуру скорботної жінки, яка тримає в руках ікону Христа Спасителя. Стоїть скульптура на постаментові, прикрашеному плиткою з червоного мармуру. Перед скульптурою знаходиться квітка тюльпану зі сталі, а також дошка з написом: «Синам Херсонщини, які загинули в Афганістані та в інших війнах за кордоном»[11].
Пам'ятник постраждалим в Чорнобильській катастрофі 2001 Парк "Херсонська фортеця" Чорнобиль.jpg Пам'ятник має вигляд гранітної стели на подвійному постаменті, встановлений на центральній алеї парку імені Ленінського Комсомолу. Відкрито пам'ятник було на 15-ту річницю трагічних подій 1986 року. На лицевій стороні стели символічно зображено вогонь та дзвони, а в її центрі розміщено напис: «26 квітня 1986 року постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Композиція «Пектораль» 2005 Вул. Потьомкінська, Петораль.jpg Розташована на невеликому майданчикові біля Центрального ринку. Центральною фігурою композиції, що складається з трьох частин, є слов'янська богиня Лада — богиня врожаю та плодючості, з якою пов'язували пробудження природи. В руках вона тримає плоди — дольку кавуна та пук пшеничних колосків. Сама богиня перебуває в оточенні казкових птахів з жіночими обличчями. Нижній ярус скульптури зображує підводний світ, який нагадує про багатство Дніпровського лиману. Автор композиції — херсонський скульптор Юрій Степанян.
Скульптура Божої Матері 2009 Вул. Торгова Boja Matir.JPG Автор — Віктор Тишкевич. Скульптура є зменшеною копією львівської Божої Матері. Розташовано скульптуру на місці зруйнованої більшовиками Покровської єдиновірної церкви. У висоту сягає 2,5 метра, виконана з білого штучного каменю, дивиться на схід сонця.
Погруддя Всеволода Заботіна 2009[12] Вул. Патона, 4 Заботін.jpg Одночасно з відкриттям пам'ятника було відкрито сквер імені Всеволода Заботіна. Автор — скульптор Віктор Тишкевич.
Погруддя Василя Маргелова 2010 Вул. Перекопська Маргєлов.jpg
Діорама «Перемога російського флоту над турками» 5 жовтня 2011 Ботанічний сад при ХДУ Діорама складається з трьох частин: взяття росіянами під командуванням Олександра Суворова фортеці Ізмаїл, трьох бойових морських орденів — Суворова, Ушакова та Нахімова, а також закладання на верфі Херсона першого 60-гарматного корабля «Свята Єкатерина» для Чорноморського флоту. Ще однією частиною діорами є діючий храм-маяк Миколи Чудотворця в пам'ять за загиблими в Чорному морі моряками. Разом з діорамою було відкрито барельєф Григорію Потьомкіну[13].
Пам'ятний знак «Героям Сталінграда» 2012[14] Площа Героїв
Скульптура «Червона калина» 2012 Вул. Лютеранськаа, територія каплиці Феодора Ушакова Пам'ятник присвячено міліціонерам, які загинули, виконуючи свій обов'язок. Автор скульптури — Юрій Степанян. Скульптура являє собою пам'ятник висотою 2,5 м, висечений з суцільного інкерманського каменю. На камені зображено жінку з опущеною головою, у руці вона тримає гроно калини[15].
Меморіальний комплекс «Воїнам-інтернаціоналістам» 15 лютого 2013[16] Парк Слави Автор — В'ячеслав Громихін. Являє з себе стелу, на якій зображено скульптуру молодого солдата. Також на табличках вибито імена 67 херсонців, які загинули в Афганській кампанії. Меморіальний комплекс розташовано навпроти Пам'ятнику воїнам-визволителям (танк Т34). Виготовлено пам'ятник з натурального 7-тонного каменю, у висоту він сягає до 5 метрів[17].
Сон Сирени 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — київський скульптор Володимир Протас. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Візник 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — харківський скульптор Володимир Кочмар. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Поцілунок Кентавра 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — краматорський скульптор В'ячеслав Гутиря. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Скиф 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — харківський скульптор Сергій Сбитнєв. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Борисфен 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — дніпродзержинський скульптор Гарнік Хачатрян. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Цариця Таврії 1 липня 2013 Бульвар Мирний Автор — херсонський скульптор Юрік Степанян. Висота приблизно 2,7 м. Є частиною скульптурної композиції «Легенди Таврії»[1].
Пам'ятник Небесній Сотні 2014[18] Площа Свободи Щогла з прапором України встановлена на честь полеглих під час Євромайдану героїв Небесної Сотні, замінила пам'ятник Леніну.

Колишні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Пам'ятник Орджонікідзе 1946 2015 Вул. Нафтовиків
Пам'ятник Орджонікідзе.jpeg
Автори: скульптори — Іван Білокур, Володимир Потребенко, В. Л. Шкуропат, архітектори — Г. П. Сікула, Ю. П. Тарасов. Спочатку був встановлений на розі вул. Леніна (Соборна) та Жовтневої революції, 1959 року переміщений на сучасне місце перебування. Демонтований відповідно до рішення міської ради від 17 липня 2015 року.
Погруддя Ворошилову Перехрестя вул. Старообрядницькоїї та провул. Сестер Гозадінових
Скульптурна композиція «Ленін та Сталін» 1950-ті Шевченківський парк Була вироблена з гіпсу й пофарбована «під бронзу».
Скульптурна композиція «Сталін та Горький» 1950-ті Шевченківський парк Сталін та горький.jpg
Скульптурна композиція «Дружба народів» Просп. Ушакова, перед клінічною лікарнею Суворовського району Складалась з трьох скульптур: європейця, азійки та африканця.
Пам'ятник Феліксу Дзержинському Вул. Соборна Дивився обличчям на фонтан, за спиною пам'ятника був будинок № 12 на вул. Соборній[19].
Пам'ятник Леніну Просп. Ушакова, вхід до Шевченківського парку
Пам'ятник Павликові Морозову Вул. Суворова Розташовувався на фасаді кінотеатру імені Дружби Народів.
Погруддя Леніну Вул. Комкова
Пам'ятник Сталіну Вул. Торгова Був встановлений у Покровському сквері на місці зруйнованої церкви.
Пам'ятник Сталіну Потьомкінський сквер 1939-драмтеатр.jpg Був встановлений у Потьомкінському сквері при вході в обласний драматичний театр.
Пам'ятник Сталіну Сер. 1950-тих Вул. Нафтовиків Стояв на місці, де згодом було розміщено пам'ятник Орджонікідзе.
Пам'ятник Леніну Кін. 1970-тих Вул. Нафтовиків Стояв на постаменті з-під пам'ятника Сталіну на місці, де згодом було розміщено пам'ятник Орджонікідзе.
Пам'ятник Карлу Марксу 1922 1980/90-ті Потьомкінський сквер Getphoto.php@70237карл маркс, місце потьомкіна.jpg Був встановлений замість пам'ятника Григорію Потьомкіну на його ж постаменті. Вироблений був секцією образотворчого мистецтва при Наросвіті. Перший варіант пам'ятника (бюст з вінком на грудях) не простояв довго і розсипався[20]. Другий пам'ятник Марксові на цьому ж місці було зруйновано під час війни[21]. Й уже 1958 року на його місці було встановлено міцнішу статую в повний зріст[22].
Пам'ятник Леніну 1930-ті 1941 Вул. Соборна, 34
Пам'ятник Леніну 1965 2014[23] Площа Свободи Лєнін.jpg Автори — скульптори Л. Родіонов, Ю. Лоховинін, архітектори Є. Полторацький, Є. Александров.
Пам'ятник Феліксові Дзержинському 1976 2014[24] Вулиця Лютеранська Kherson KGB Dzerzhinsky.jpg Автори — скульптор Володимир Потребенко, архітектори І. Бурда, Ю. Тарасов.
Пам'ятна стела Героїв Сталінграда 1982 (?) 2011[25] Площа Героїв Героїв сталінграда.jpg
Христос перед стражданнями 2012 2014 Територія храму Святої мучениці Варвари (Херсонська міська лікарня ім. Тропіних) Скульптуру було вироблено з дерева польським скульптором Александром Майєрські. На ній було зображено образ Ісуса Христа перед розп'яттям. В ніч з 9 на 10 лютого скульптуру було викрадено невідомими[26].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и Малі архітектурні хохми Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «Легенди» визначена кілька разів з різним вмістом
 2. Будинок з атлантами — м. Херсон. Архів оригіналу за 21 січень 2015. Процитовано 21 січень 2015. 
 3. Замість пам'ятника лише камінь
 4. Робив інших здоровими. Жив для інших.
 5. Памятник Потемкину в Херсоне
 6. Погруддя Суворова. Архів оригіналу за 15 грудень 2013. Процитовано 8 січень 2015. 
 7. Пам'ятки монументального мистецтва у місті Херсоні
 8. ПАМЯТНИК «ИСКРЕ» ОСТАЛСЯ БЕЗ ЛЕНИНА
 9. ГОРОДСКИЕ ВЛАСТИ ДЕМОНТИРУЮТ С ПАМЯТНИКА ГАЗЕТЕ «ИСКРА» БАРЕЛЬЕФ С ИЗОБРАЖЕНИЕМ ЛЕНИНА
 10. Херсонскую «Искру» решили не крушить, а переименовать
 11. Памятник в честь воинов-интернационалистов «Скорбящая мать» в парке Славы. Архів оригіналу за 7 січень 2015. Процитовано 7 січень 2015. 
 12. Погруддя Заботіна. Архів оригіналу за 9 січень 2015. Процитовано 9 січень 2015. 
 13. В Херсоне открыли барельеф Потемкину
 14. НА ПЛОЩАДИ ГЕРОЕВ СТАЛИНГРАДА ОТКРЫЛИ ПАМЯТНЫЙ ЗНАК
 15. В Херсоне торжественно открыли скульптуру «Калина красная»
 16. Мемориальный комплекс воинам-интернационалистам открыт в Херсоне
 17. Память об «афганцах» увековечили
 18. У Херсоні замість Леніна відкрили пам'ятник Небесній сотні
 19. Неизвестные памятники Херсона
 20. Коммунистический памятник на монархическом пьедестале
 21. Памятники вождям в Херсоне
 22. Улица Потемкинская
 23. В Херсоне повален памятник Ленину. Архів оригіналу за 9 січень 2015. Процитовано 9 січень 2015. 
 24. В Херсоне сняли памятник Дзержинскому
 25. В центре Херсона исчез памятник советским воинам. Коммунисты возмущены
 26. В Херсоне украли деревянную скульптуру «Христос перед страданиями» — See more at: http://www.t.ks.ua/v-hersone-ukrali-derevyannuyu-skulpturu-hristos-pered-stradaniyami#sthash.4JWdt7j0.dpuf

Джерела[ред. | ред. код]