Пам'ятники Мукачева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам’ятники[ред. | ред. код]

Закарпаття – незвичайне з історичної точки зору, адже увібрало у себе чимало від різних народів та країн: Австро–Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу, України. У Мукачеві мирно співіснують як радянські та австро–угорські, так і відносно нові – українські пам'ятки.

 • На Мукачівському залізничному вокзалі (вул. Вокзальна, 3) пасажирів зустрічають-проводжають скульптури людей праці, встановлені у радянські часи. Це фігури сталевара, лісоруба, хлібороба та колгоспниці
 • У 2010 році на центральній площі встановили пам'ятник сажотрусу. Є пам’яткою монументального мистецтва.
 • Пам'ятник Кирилу і Мефодію, від якого відкривається гарний краєвид на центр міста. Знаходиться на центральній площі міста.
 • Зворушлива скульптурна композиція «1998 рік. Рік біди і випробування», присвячена трагічній повені 1998 р. у місті. Є пам’яткою монументального мистецтва.
 • В місті з’явилася ще одна туристична родзинка — поштова скринька, яка встановлюється біля головного фасаду Ратуші. Гості міста зможуть відправити листівку з видами старовинного та сучасного Мукачева. "Листоноша" щоденно вийматиме листи й відсилатиме за зазначеними адресами. Кована Скринька із зображенням Святого Мартина і замку "Паланок" розташована в фотозоні, привабливої для туристів.
 • В місто над Латорицею «злітаються» цікаві птахи, щоби створити новий «гусячий» туристичний маршрут, який пролягатиме пішохідною частиною по туристичному маршруту історико-архітектурної спадщини міста. Перші дві тематичні скульптури гусей розмістили біля міської ратуші та на вул. Достоєвського — це гуска–фотограф та гуска–турист, приурочені до Дня Святого Мартина, який відзначають 11 листопада. Третій гусак — гусак–пивовар з келихом, на бочці з написом "Паннонія", встановлений біля ринку. Загалом у місті планують розмістити 11 бронзових фігурок гусаків різних професій (символічно даті 11 листопада). Скульптор Степан Федорин.
 • Скульптурна композиція "Музичні інструменти"
  Пам’ятник рому-господарнику встановили у вересні 2015 р. на перехресті вулиць І.Франка та М.Токаря. Є пам’яткою монументального мистецтва. Скульптур Іван Бровді.
 • Пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганській війні 1979-1989 рр. Є пам’яткою монументального мистецтва.
 • Скульптурна композиція Богородиці з немовлям, яка символізує життя і материнську любов. Встановлено біля входу до Мукачівської лікарні у червні 2010 року з нагоди Дня медичного працівника. Є пам’яткою монументального мистецтва.
 • Мукачево скульптура Матері Божої з немовлям-Ісусом
  Праворуч від головного входу в Успенський греко-католицький собор можна побачити скульптуру Матері Божої з немовлям-Ісусом, біля якої завжди є живі квіти.
 • Пам’ятник матері, (сквер) біля вул.Миру, 26-28.
 • Погруддя Тараса Шевченка (вул. Ужгородська, 26). Є пам’яткою монументального мистецтва.
 • Пам'ятник Учню кондитера задуманий для справжнього здійснення бажань. Для цього необхідно торкнутися одного з елементів скульптури – бронзової вишеньки. В червні 2011 р. в Старому Пасажі відбулося відкриття пам‘ятника дитячій мрії.
Погруддя Мігая Мункачі у дворі палацу князів Ракоці
 • Погруддя Мігая Мункачі (справжнє ім’я Мігай фон Ліб) виданого угорського художника-реаліста, корінного мукачівця демонтували у листопаді 2016 р. Погруддя видатного митця Мігая Мункачі виконане з бронзи, граніту та андезиту автором Михайлом Беленем та архітектором Олександром Андялоші. Це погруддя було встановлено у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО на честь святкування 150-річчя з дня народження митця. Погруддя з площі Кирила і Мефодія перенесли у двір художньої школи (палац князів Ракоці, пл. Мира, 16), а на місці, де був пам'ятник Мункачі встановлять скульптуру Святому Мартину.Cкульптуру Святому Мартину було встановлено в березні 2019 р. в центрі міста на площі Кирила та Мефодія. Пам'ятник закладений до 1700-річчя від дня народження покровителя міста, який зображений на гербі міста. Це перший на Закарпатті кінний пам'ятник Святому Мартину і він містить в собі сюрприз. Який саме гості та містяни дізнаються 11 листопада, під час святкування у місті Дня Святого Мартина. Виконали пам’ятник скульптори Степан Федорин і Микола Гурмак. Бронзовий пам’ятник стоїть на травертиновому постаменті, має висоту в 5,5 метрів і важить 33 тони. Виготовили пам’ятник у Мукачеві. Спорудити скульптуру покровителю міста вирішили в 2012-му році, а наріжний камінь заклали і освятили в 2017-му — до дня народження святого Мартина, вважається, що він народився 1700 літ тому.[1]
 • Пам'ятник Святому Мартину Турському встановлено на подвір'ї католицького костелу у жовтні 2016 року. Скульптор Петро Матл.
 • У центрі, біля ЦУМа, встановлені бетонні фігури: музичні інструменти і музиканти.
Скульптурна композиція "Якір" біля транспортного мосту.
 • Скульптурна композиція "Якір", яка встановлено поблизу північного транспортного мосту (на перетині вулиць Садової та Парканія) вже десятки років, оповита безліччю легенд. А легенди мають історичну основу: за словами міського вчителя у далекому 1938 році на місце, де зараз встановлений якір приходив вічний єврей, який жив 2000 років. Якір пряме уособлення Христа у ранньому християнстві, звідси і зв’язок, по-перше, через місце, на яке постійно приходив єврей, а по-друге, через символ якоря в ранній християнській вірі. Він почав свідчити, що через декілька років на цій землі буде дуже страшна війна, але на цій срібній землі, яку обійшла Божа мама своїми ногами, не буде тих лихоліть і страждань, які несе з собою війна. Ще один факт: якір дійсно виловили в річці, проводячи роботи, пов’язані з руслом ріки. А змінилося воно в кінці 18 століття. Він свідчить про те, що у минулому річка, яку зараз можна перейти вбрід, була судоходною, нею плавали баржі та лодки. Якір свідчить про успішні торгівельні співпраці із далекими і ближніми сусідами. Білий колір якоря символізує мир і добробут.
 • пам'ятник відомому поетові, вчителю, культурному і релігійному діячеві Олександру Духновичу, що виступав проти мад'яризації закарпатських українців- встановлений в Мукачеве на вул. Пушкіна.[1]
 • Пам'ятник М. Горькому перебуває в центральному парку культури та відпочинку Мукачева.
 • Скульптура Лайошу Гулачі. Дерев'яна скульптура у вигляді простягнутих до неба рук, присвячена єпископу, почесному громадянинові міста Мукачеве – Лайошу Гулачі. Розташовано її  у меморіальному парку на подвір’ї реформаторської церкви. Урочисте встановлення пам’ятника відбулось у січні 2017 року. Ідея та її реалізація належить відомому скульптору-монументалісту Петрові Матлу. Також на фасаді церкви розмістили меморіальну дошку з короткими відомостями про єпископа та цитатами зі Святого Письма.
  Мукачево пам'ятник Горькому
Мукачево пам'ятник Олександру Духновичу

Пам’ятники на території замку Паланок[ред. | ред. код]

адреса: замок Паланок, Замкова гора, вулиця Графа фон Шенборна, 42 (пров. Куруців, 5)

 • Володарка замку Ілона Зріні з чоловіком немов зустрічають гостей у першому дворі замку. Одразу за центральним входом можна побачити скульптурну композицію "Весілля Імре Текелі та Ілони Зріні", 2016 рік, автор: скульптор Михайло Колодко.
 • Пам'ятник Ілоні Зріні та Ференцу II Ракоці. Бронзовий пам’ятник княгині Ілоні Зріні та її синові Ференцу Ракоці був відкритий 27 лютого 2006 року на південній вежі (бастіоні) Верхнього замку, яка носить назву Лорантфі Жужанні. Скульптуру виготовив мукачівський скульптор, Петро Матл (Matl Peter). Твір Петра Матла має потрійну символіку: меч Ракоці символізує славу минулого, Ілона Зріні боротьбу теперішнього часу, а скульптура юного Ференца ІІ Ракоці революцію майбутнього. У замку працює екпозиція “Родина Ракоці” присвячена життю князів Ракоці та визвольній війні угорського народу.
 • Пам'ятник князю Федору Коріятовичу. На знак поваги до просвітницької та духовної роботи Федора Каріатовіча місцеві жителі встановили цей пам`ятник у Верхньому дворі замку. Монумент виконав з бронзи скульптор Василь Олашин у 1996 р. Всі лінії і риси виконані філігранно. Коріатович, немов живий, по-батьківськи суворо дивиться на сучасне місто. Він немов наказує шанувати і пам`ятати історію рідного краю і не повторювати помилок минулого. У замку працює меморіальна кімната володаря замку князя Федора Корятовича.
 • Колодязь в Замку Паланок. Існує легенда, що колись князь Федір Корятович наказав вирити в замку колодязь. Але вода в колодязі, який на той час був уже глибиною 80 метрів, не з’являлася. І одного разу до князя з’явився чорт, який пообіцяв воду в обмін на мішок золота. Князь обдурив нечистого і дав йому не мішок, а мішечок з двома золотими монетами, після чого розлючений чорт стрибнув у колодязь, і іноді звідти доноситься його злісне виття. Цей колодязь глибиною 85 метрів і сьогодні є однією з родзинок замку.
 • Зліва від Корятовича — інша сторінка історії Закарпаття — бюст Шандору Петефі у замку Паланок встановили у вересні 2008 року. Автор погруддя Михайло Белень. Шандор Петефі відвідав фортецю у 1847 році, яка на той час була політичною тюрмою. Скульптор Михайло Белень. Також у замку можна відвідати меморіальну кімнату присвячену угорському поету, а також побачити меморіальну дошку Ш. Петефі.
 • Міні-скульптуру Святослава Вакарчука планували встановити біля замку "Паланок".
 • 14 вересня 2018 р. у замку “Паланок“ відкрили й омили пивом пам’ятник кельту. Його в Мукачеві відкрили не випадково. Саме тут знаходилося найбільше кельтське городище–оппідум в Карпатах – Галіш–Ловачка. І саме кельтська цивілізація була першою на Закарпатті. У руках скульптури – кельтський хрест, пшениця та хміль. Вважається, що першими християнами на Закарпатті та винахідниками пива верхового бродіння – так званого еля були саме кельти. На табличці скульптури латинськими цифрами написано 1568 – рік згадки про найдавнішу пивоварню Закарпаття і України, яка діяла біля підніжжя замку. Пам'ятник Кельту, розташований у Нижньому дворі замку (2018 рік).
 • Монумент “Птах Турул”, бастіон (2008 рік, бронза, автори: скульптор Михайло Белень, архітектор Олександр Андялоші).
 • Барельєфна дошка угорському королю Матяшу Корвіну.
 • Пам'ятна дошка про збереження Угорської корони.
 • Меморіальна дошка Ференцу Козинці, угорському письменнику, в'язню замку “Паланок”.
 • Скульптура чеському католицькому святому Яну Непомуцькому, розташована у Верхньому дворі замку (18 ст.).


Міні-скульптури Мукачева[ред. | ред. код]

Міні-скульптури Михайла Колодка та туризмознавця Федора Шандора у Мукачеві:

 • Мукачево кельт
  перша міні-скульптура – кельт, пов’язана з такою родзинкою міста, яка є унікальною не тільки для України, але й для усієї Європи. Творці скульптури зазначають, що на горі Ловачці, що знаходиться біля міста над Латорицею, знаходиться найдревніша кельтська стоянка. Образ пам’ятника схожий на найбільш відомих кельтів Астерікса і Обелікса. Їхній мукачівський "товариш" у руках тримає кельтський меч, оригінальний прообраз якого нині зберігається в музеї Мукачівського замку. Кельт був встановлений біля головного транспортного мосту неподалік вулиці Парканія, на перилах набережної Латориці 17.03.2015 р.
 • міні-скульптурку Ференцу Ракоці ІІ встановили 24 жовтня 2015 р. на вулиці Пушкіна в центрі міста, тому що до 1945 р. саме вона носила ім’я Ференца Ракоці. Навколо скульптури є надпис: "З Богом за Батьківщину і Свободу". Це лозунг, повстанців-куруців 1703-1711 р.


 • 17 травня 2016 р. у замку "Паланок" з’явилась скульптурна композиція "Весілля Імре Текелі та Ілони Зріні" – захисниці Мукачівського замку та її коханому. Скульптурну композицію відкрили у першому дворі замку, відразу за центральним входом. Таким чином володарка замку Ілона Зріні з чоловіком немов зустрічають гостей.


Знищені пам’ятники[ред. | ред. код]

1. в 1933 році на головній вулиці Мукачева (в ті часи вул. Масарикова, нині - пл. Миру) було встановлено пам’ятник-погруддя греко-католицькому священнику О. Митраку (скульптор Олена Мондич), але з приходом фашистських окупантів пам’ятник було демонтовано і за радянських часів не поновлено. На жаль, пам’ятник О. Митраку не зберігся до наших днів. Після Другої світової війни на його місці встановили монумент Сталіну (1949), який після розвінчання "культу особи" був замінений постаментом вождю світового пролетаріату В.І.Леніну. Ансамбль площі радянського зразка завершували обеліск і серп з молотом, які розташувалися неподалік вождя. Після проголошення в Києві Акту про державну незалежність України, був демонтований у вересні 1991 р. А у травні 2000 р. на цьому місці з’явилась скульптурна композиція святих рівноапаостольних Кирила і Мефодія роботи заслуженого художника України Івана Бровді.

Примітки[ред. | ред. код]

Парк Победы (рус.) [2]Парк Перемоги [3]

Джерела та посилання[ред. | ред. код]

 • Об’єкти монументального мистецтва. [4]
 • Символ угорців установили в Мукачеві. [5]
 • О. Філіппов. Історії Мукачева чехословацької доби.
 • Сулимко Алим. Памятники А.С.Пушкину в Закарпатье. - Житомир: Волынь, 2012. - 248 с.
 • Список пам'ятників Тарасові Шевченку. [6]
 • Школа №2 в Мукачеві отримала свій талісман — глобус. [7]
 • Мукачівський історичний музей. [8]
 • «Білий дім» у Мукачеві: від резиденції Ракоці. [9]
 • В Мукачево установили мини-скульптуру Вакарчука. [10]
 • Біля мукачівської ратуші для туристів встановили ковану поштову скриньку. [11]


Скульптура Меркурія на фронтоні колишньої друкарні Гірнштейна, на перетині вул. О. Пушкіна та І.Зріні.
Погруддя Т.Г. Шевченку, вул. Ужгородська, 26 (пл. Т.Г.Шевченка).
у замку Паланок, провул. Куруців, 5.


Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Пам'ятники Мукачева

 1. У Мукачеві відкрили перший на Закарпатті кінний пам'ятник Святому Мартину (ФОТО, ВІДЕО). MUKACHEVO.NET (uk-UA). Процитовано 2019-06-12.