Пам'ятники Чернігова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У сучасному Чернігові встановлено низку пам'ятників і пам'ятних знаків, що, як возвеличують українських діячів, так і прославляють звитяжні або служать нагадуванням про трагічні, в тому числі недавні, події національної історії.

Пам'ятники та пам'ятні знаки Чернігова[ред. | ред. код]

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Борцям за волю і незалежність України пам'ятний знак 26 червня 2009 Катерининський сквер Пам'ятний знак Борцям за волю і незалежність України в Чернігові.jpg На початковому етапі планувалось, що дана композиція буде встановлена у Батурині, як одна з частин меморіалу в пам'ять про Батуринську трагедію 1708 року. Однак пам'ятник встановлений не був (як причину кулуарно називали в тому числі сумнівність його естетичних якостей). Уже після монтажу композиції у Катерининському сквері Чернігова, вона отримала цілий шквал критики як від мистецтвознавців, так і простих містян. Зокрема, пам'ятний знак отримав масу нарікань на повну незрозумілість смислового навантаження композиції, а також на її невідповідність назві. Основною ж причиною несприйняття меморіалу є видиме порушення анатомічних канонів у скульптурі, що робить її неестетичною.
Жертвам Чорнобильської трагедії пам'ятний знак 1996 кол. Алея Героїв Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської трагедії на Алеї Героїв у Чернігові.jpg Скульптор Г. О. Єршов, архітектори А. А. Султанов, О. М. Гагарін. Відкриття пам'ятного знаку здійснював особисто Президент України Леонід Кучма.
Коцюбинського Михайла та Коцюбинської-Дейші Віри могила 1955 Болдині гори Kotsyubynski Grave.jpg Могила М. М. Коцюбинського — пам'ятка історії національного значення в Чернігівській області. Перший пам'ятний знак на могилі видатного українського письменника і громадського діяча Михайла Михайловича Коцюбинського та його дружини Віри Устимівни Коцюбинської-Дейші було встановлено 17 вересня 1930 року. Надгробок спроектував знаменитий український художник, один з авторів Державного герба України — В. Г. Кричевський за сприяння архітектора П. Ф. Костирка. 1955 року колишній пам'ятник було перенесено до музею письменника, а на його місці встановлено нову композицію, центром якої стало виготовлене онуком М. М. Коцюбинського, скульптором Ф. А. Коцюбинським (спільно з С. С. Андрейченком та архітектором Я. Ф. Ковбасою) бронзове погруддя.

У ніч з 17 на 18 грудня 2017 року погруддя було викрадене невідомими. Вранці 4 січня 2018 року з'явилася інформація про те, що пам'ятка знайдена[1].

Мазепі Івану пам'ятник 21 серпня 2009 На Валу біля будівлі Чернігівського колегіуму Мазепа Чернігів (Mazepa Chernihiv).JPG Пам'ятник видатному українському гетьману Івану Степановичу Мазепі було урочисто, але не публічно, відкрито ввечері 21 серпня 2009 року, на 3 дні раніше проголошеної офіційно дати церемонії відкриття на День Незалежності України (24 серпня), що, однак, не убезпечило пам'ятник від провокацій та спроб вандалізму. Автори — скульптор Г. О. Єршов та архітектор В. В. Павленко[2].
Попудренка Миколи погруддя 1982 Проспект Миру, біля бібліотеки ім. В. Г. Короленка Попудренко Пам'ятник4 Пр.Миру 41.jpg Бронзове погруддя на тридільному постаменті з червоного граніту. Скульптор І. А. Коломієць, архітектори В. М. Устинов, А. Д. Корнєєв.
Пушкіна Олександра погруддя 25 вересня 1900 Вал, кол. Гімназична площа Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові.jpg Пам'ятник російському поетові О. С. Пушкіну споруджено в 18991900 рр. на честь перебування його в Чернігові у 1820 та 1824 роках. Автор — місцевий художник-аматор Г. Коваленко. Відлито погруддя було майстернею К. Берто у Петербурзі.

У ніч з 30 на 31 грудня 2017 року погруддя було викрадене невідомими. Вранці 4 січня 2018 року з'явилася інформація про те, що пам'ятка знайдена[1][3].

Хмельницькому Богдану пам'ятник 1956 Сквер ім. Б. Хмельницького (вул. Гетьмана Полуботка) Пам'ятник Богдану Хмельницькому в Чернігові.jpg Конкурс на спорудження пам'ятника був оголошений з нагоди святкування 300-річчя Переяславської ради у 1954 році. Автори — скульптори І. П. Кавалерідзе, Г. Л. Петрашевич, архітектор А. А. Карнабіда.

Опорядження пам'ятника виконав відомий чернігівський скульптор С. Т. Соломаха.

Змонтовано статую було з порушенням архітектурно-просторових канонів, чому було виною бажання секретаря міськкому КПУ Ф. І. Короткова.

2016 року профільне управління міськради затвердило план реконструкції скверу та проект переустановки пам'ятника згідно з первісним задумом авторів, що й було виконано.

Чернігівцям —воїнам-інтернаціоналістам пам'ятний знак 1991 Проспект Миру, біля площі Дружби народів Пам'ятний знак чернігівцям – воїнам-інтернаціоналістам.jpg
Шевченку Тарасу пам'ятник 1992 Вал, кол.цитадель Пам'ятник Тарасові Шевченку в Чернігові.jpg Пам'ятник українському поетові встановлено у 1992 році. Автор — Народний художник України (1992) В. А. Чепелик, архітектор Б. Семеняка. Це другий (з трьох наявних нині) пам'ятник Т. Г. Шевченку в Чернігові. Відкриття здійснював особисто Президент України Леонід Кравчук.

Один з найбільш вдалих образів Шевченка на думку багатьох мистецтвознавців.

Шевченка Тараса погруддя 2006 Перед входом до центрального корпусу НУЧК ім. Т. Г. Шевченка Шевченко памятник на території Пед-університету3444.jpg Погруддя було виготовлене та встановлене за ініціативи і на кошти студентів та викладачів Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Скульптор Г. О. Єршов, архітектор О. Козир.
На честь визволення Чернігова пам'ятний знак 8 травня 1968 Площа Перемоги Чернігів. Пам'ятник визволителям міста.JPG Пам'ятний знак являє собою танк Т-34, встановлений на високому бетонному постаменті. На передній грані постамента розміщено текст з переліком частин і з'єднань, удостоєних найменування «чернігівських». На бічних гранях брусковим шрифтом розміщено напис «Воїнам-визволителям від трудящих Чернігова», а також за допомогою тиньку виконано панно «Атака». Автори — скульптори М. Грушков, В. Кваша, архітектор А. Карнабіда.
Глібова Леоніда могила 1939 Троїцько-Іллінський монастир Могила Л.І.Глібова (Чернігів).jpg Могила Л. І. Глібова — пам'ятка історії національного значення в Чернігівській області, розташована на території Троїцько-Іллінського монастиря, де у 1893 році був похований видатний український письменник, поет, байкар, видавець, громадський діяч Глібов Леонід Іванович. До 1939 року на могилі стояв інший пам'ятник, що нині знаходиться на території музею М. М. Коцюбинського.
Борцям за волю України пам'ятний знак 14 жовтня 1992 Катерининський сквер Kamin UA.jpg Камінь символізує незламність і силу духу всіх хто згинув за волю України, чи то в концтаборах, чи то в патризанських лісах. А багровий колір каменю, колір запеченої людської крові, нагадаує скільки вірних синів і дочок втратила Україна в цій нерівній боротьбі.
Коцюбинського Михайла погруддя 17 вересня 1939 На території музею М. М. Коцюбинського Погруддя М. Коцюбинського Чернігів.jpg Бронзове погруддя письменника було виготовлене у Ленінградській майстерні художнього лиття Академії мистецтв видатним скульптором, академіком, професором І. Я. Гінцбургом. Під час германсько-радянської війни 1941—1945 років вивозилось у евакуацію до Уфи. З червня 1944 року постійно знаходиться на території садиби музею.
Коцюбинському Михайлу пам'ятник, садово-паркова скульптура 1974 На території музею М. М. Коцюбинського Пам’ятник Коцюбинському, Чернігів.JPG Скульптура зображає на повний зріст задумливого письменника, що присів відпочити в тіні ялин в саду. Скульптор Ф. А. Коцюбинський. Виготовлена з оргскла, тонованого під бронзу.
Коцюбинського Юрія погруддя, садово-паркова скульптура 1964 На території музею М. М. Коцюбинського Portret of Kochubinskyi in Chernihiv.jpg Скульптор Ф. А. Коцюбинський. Погруддя виготовлене з оргскла, тонованого під бронзу та встановлене на профільований постамент. Напис брусковим шрифтом на постаменті: «Юрій Коцюбинський».
Примакова Віталія погруддя, садово-паркова скульптура 1970 На території музею М. М. Коцюбинського Portret of Prymakhov in Chernihiv.jpg Скульптор Ф. А. Коцюбинський. Погруддя виготовлене з оргскла, тонованого під бронзу та встановлене на профільований постамент. Напис брусковим шрифтом на постаменті: «Віталій Примаков».
Кизима Леоніда погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Кизима Л.Д..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, випускником якого був.
Климука Петра погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Климука П.І..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, випускником якого був.
Ніколаєва Андріяна погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Ніколаєва А.Г..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.
Попова Леоніда погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Попова Л.І..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, випускником якого був.
Романенка Юрія погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Романенка Ю.В..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, випускником якого був.
Титова Германа погруддя 1990 Алея космонавтів на території кол. ЧВВАУЛ Погруддя Тітова Г.С..jpg Бетонне зачеканене в бронзу погруддя на потинькованому вкритому кахлем постаменті. Встановлене на честь п'ятидесятиріччя Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, випускником якого був.
Попудренка Миколи погруддя 1972 Вул. Гагаріна, при вході до школи № 18 Памятник Попудренко.jpg Бетонне, пофарбоване «під золото», погруддя встановлене на профільованому постаменті з чорного штучного каменя.

Реконструйоване 2012 року.

Мало бути демонтоване 1992 року згідно розпорядження Представника Президента України в Чернігівській області «Про ліквідацію застарілої символіки та пам'ятників монументального мистецтва, знятих з державного обліку», проте було збережене.

Князю Ігорю Ольговичу пам'ятник 2 жовтня 2012 Вал Пам’ятник князю Ігорю м.Чернігів.jpg Бронзова скульптура, що зображає князя сидячим на престолі, встановлена з південного боку Борисоглібського собору. Скульптор Карен Саркісов.

На створення саме такого образу князя автора надихнула книга Ю. М. Сбітнєва. Пам'ятник виготовлений на кошти мецената І. Найвальта.

Могила невідомого солдата й Воїнів, партизанів та підпільників меморіальний комплекс 1986 Болдині гори, вул. Льва Толстого Чернігв. Курган Слави на Болдиних горах.JPGМеморіальний комплекс Слави, Чернігів.JPG Перепланування існуючого з 1967 року комплексу було здійснене до 40-річчя перемоги у 19851986 роках. На могилі невідомого солдата було покладено прямокутну плиту з полірованого чорного лабрадориту, влаштовано Вічний вогонь та встановлено 20-метровий тригранний обеліск з червоного граніту. На широкій терасі перед Пагорбом Слави розташувались тематична скульптурна композиція, що зображає князя Ігоря Святославича, радянського воїна, партизана і робітницю, а також п'ять тематичних стел з бронзовими барельєфами, що відтворюють похід князя Ігоря на половців 1185 року, події германсько-радянської війни 1941—1945 років, а також діяльність партизанських з'єднань.

Скульптор Ю. М. Лоховинін, архітектор М. В. Чернов.

Два барельєфи, що підпадають під дію закону про декомунізацію, було демонтовано 18 липня 2016 року[4] (див. Демонтовані пам'ятники).

Жертвам фашизму меморіальний комплекс 1975 Вул. Ціолковського Меморіальний комплекс (Чернігів).jpg Центральна домінанта комплексу — обеліск (вис. 11,3 м), на верхніх гранях якого вміщені горельєфні зображення голів чоловіка, жінки та дитини, а нижче — слова з «Реквієму» Р. Рождественського на бічних гранях та слово «Помните» на передній грані. Комплекс складається з 15 плит чорного граніту, які символізують 15 тисяч вбитих тут людей, пам'ятної стели при вході, алеї смутку та п'яти братських могил. Скульптор Г. П. Гутман, архітектори А. А. Карнабіда, Ю. М. Дмитрук, Н. М. Копєйкіна.
Шевченку Тарасу пам'ятник 1950 На території 8-го навчального центру ДССТУ, вул. Івана Мазепи, 18 Пам'ятник Шевченку Т.Г. Вст. 1950.jpg Перший пам'ятник Шевченку, що був відкритий у Чернігові. Спочатку стояв при виїзді з міста на седнівському напрямку на високому березі Десни. 1964 року, під час святкування 150-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, пам'ятник перенесли до ЦПКВ ім. Коцюбинського.

Після відкриття 21 вересня 1992 року нового Шевченку Тарасу пам'ятника перенесений до нинішнього місця розташування

«Сталінградці» скульптурна група 1946 На території 8-го навчального центру ДССТУ, на вулиці Івана Мазепи, 18 Сталінградці. Скульптурна група, вст. 1950; арх. П. Букловський. Знах. на території залізничного полку.jpg Бетонна композиція, тонована під бронзу, виконана в парі з іншою — «Колгоспники» — за проектом архітектора П. Ф. Букловського, була встановлена по центру кол. Алеї Героїв, проте згодом, при реконструкції алеї у 1970 році, вона була перенесена до нинішнього місця розташування.

Композиція «Колгоспники» була перенесена на територію зеленгоспу в урочище Ялівщина.

На місці будинку місцевого комітету партії пам'ятний знак 1965 Вал Чернігів, пам'ятний знак на честь партизан.JPG Два встановлені один на інший прямокутні поліровані блоки з чорного та червоного граніту спираються на широкий стилобат. На стилобат зліва встановлено паркову вазу. На горішньому блоці з червоного граніту вміщено меморіальний напис про те, що звідси в серпні 1941 року вийшла в район зосередження група зі 186 осіб, що стала ядром обласного партизанського з'єднання.

Скульптор В. Воронова, архітектор А. Зоря.

На місці страти нацистами підпільників та мирних жителів в період окупації пам'ятний знак 1961 Вул. Козацька Пам’ятний знак, Чернігів, вул. 50 років ВЛКСМ.JPG Цегляний потинькований обеліск із вміщеною в нижній частині плитою з меморіальним написом.

Архітектор К. К. Сергієвський.

На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак 1949 Вал Братська могила на Валу, Чернігів.JPG Бетонна скульптура схиленого на коліно воїна-прапороносця встановлена на цегляному потинькованому постаменті в центрі невеликого пагорба. Обабіч скульптури на пагорбі містяться тумби із прикріпленими до них дошками з відомостями про бійців Богунського полку Першої Української радянської дивізії, які загинули в боях з Армією Української Народної Республіки 12 січня 1919 року та 11-ти воїнів 181-ї Сталінградської ордена Леніна стрілецької дивізії, які загинули при визволенні м. Чернігова у вересні 1943 року.
На місці будинку, де жив Глібов Леонід пам'ятний знак 1963 Просп. Миру, напроти магазину «Янтар» Чернігів, пам’ятний знак на місці будинку, де жив Л.І. Глібов.JPG Меморіальна дошка з чорного штучного граніту закріплена на брилі червоного граніту. Встановлено на місці, де до 1943 року стояв будинок Л. І. Глібова в якому той жив з 1867 по 1893 роки.
На місці, де знаходився готель «Царьград» пам'ятний знак 1989 Просп. Миру, біля магазину «Янтар» Черніеів, місце, де знаходився готель «Царьград».JPG Меморіальна дошка з білого мармуру закріплена на постаменті з червоного граніту сповіщає про те, що в готелі спинялись О. С. Пушкін — у 1824 р., та Т. Г. Шевченко — у 1846 р.
Подобайлу Степану пам'ятний знак 1999 Троїцько-Іллінський монастир Пам’ятний знак Подобайлу, Чернігів.JPG Пам'ятний камінь з рожевого граніту сповіщає про те, що 20 вересня 1654 року на території Іллінського монастиря був похований Степан Данилович Подобайло (Пободайло), козацький полковник, побратим Богдана Хмельницького, ктитор Іллінського монастиря в Чернігові.
На місці розкопок кургану Чорна Могила пам'ятний знак 1908 Вул. Князя Чорного. Біля кол. БК Залізничників Чернігів. Курган Чорна могила. Стела.JPG Виготовлений з чорного полірованого граніту обеліск увінчаний макетом давнього шолому. На передній площині містить напис: «Курган Чорна Могила розкопаний професором Д. Я. Самоквасовим у 18721873 рр.»
Космодем'янській Зої пам'ятник Перед фасадом школи № 10 Kosmodemianska Chernihiv.jpg Бетонна скульптура в натуральний зріст зображає партизанку Зою Космодем'янську. Дівчина зображена в літній сукні, безтурботною, проте з вольовим обличчям. Автор створив образ Космодем'янської довоєнних років.
Богунського полку бійцям пам'ятний знак 1949 При в'їзді на автомобільний міст через р. Десна Бетонний обеліск встановлено на місці, де 12 січня 1919 року відбувся вирішальний бій між частинами Богунського полку та Армією Української Народної Республіки.
Загиблим при виконанні службового обов'язку пожежникам пам'ятний знак Перед фасадом ГУ ДСНС України в Чернігівській області Пам'ятний знак стилізований під старовинну пожежну каланчу. Складається з чотирьох прорізних мачт, що закріплені на високому базисі, згори перекритий. Під перекриттям встановлено пам'ятний дзвін, до базиса прикріплено чавунні дошки з меморіальними написами.
Загиблим при виконанні службового обов'язку правоохоронцям пам'ятний знак Перед фасадом ГУ Нацполіції України в Чернігівській області Пам'ятний знак загиблим правоохоронцям Чернігів 2016-08-03.jpg Пам'ятний знак являє собою композицію з білої залізобетонної фігури-контура будинку, в центрі якої встановлено зрізану чотиригранну чорну колону, з якої «проростає» паросток.
На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак 1949 Вул. Старобілоуська,6. Територія Петропавлівського кладовища Bratskaya mogila v Chernigove na starom kladbische.jpg Центральна домінанта комплексу — бетонна скульптура схиленого солдата в літах на повен зріст. Комплекс складається з братських могил, відмічених рядами пам′ятних дощок, розміщених ліворуч та праворуч від меморіалу у напрямку від входу і вглиб. Скульптори Я. І. Чайка, Н. І. Олексієнко, архітектор В. М. Устинов.
На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак Вул. Старобілоуська,6. Територія Петропавлівського кладовища Братська могила бійців Червоної Армії, які загинули в боях з денікінцями в листопаді 1919р.Чернігів.jpg Стела, на якій вміщено барельєфне зображення червоноармійців (три в профіль і один в фас). На мармуровій основі передньої грані пам'ятного знаку вміщено напис «Вічна слава борцям за владу Рад!» та табличку з меморіальним написом.

У могилі поховано червоноармійців, що загинули у 1919 році в боях з денікінцями.

На місці братської могили мирних жителів, закатованих нацистами, членів підпілля та жертв сталінських репресій пам'ятний знак 1959 Вул. Старобілоуська,6. Територія Петропавлівського кладовища Bratskaya mogila na petropavlovskom kladbische Chernigova.jpg В братській могилі поховано близько 3000 жителів міста, закатованих НКВС в період сталінських репресій, а також розстріляних нацистами в період германсько-радянської війни. Серед них — учасник остерського підпілля Герой Радянського Союзу П. Т. Кулик.
На місці братської могили мирних жителів, закатованих нацистами пам'ятний знак 1966 Урочище Ялівщина. Територія кладовища Bratskaya mogila v Yalovschine. Chernigov.jpg Комплекс з чотирьох неправильної геометричної форми залізобетонних плит, поєднаних лавровим вінком. На передній приступці вміщено меморіальну плиту.
На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак 2002 Сквер ім. М. М. Попудренка Братська могила у сквері Попудренка Чернігів.jpg Комплекс складає прямокутний чорний штучний камінь з меморіальним написом, перед яким розташовано три плити червоного штучного каменя з переліком прізвищ похованих. Майданчик оперізує кордон з чорного штучного каменя.
На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак Вул. Красносільського, 18
На місці братської могили червоноармійців пам'ятний знак Вул. Олександра Тищинського. В урочищі Малеїв Яр
На місці польового госпіталю пам'ятний знак 1973 Урочище Подусівка. Перед воротами оздоровчого табору «Зміна» Потинькований обеліск із вмонтованою табличкою з меморіальним написом.
На місці страти нацистами підпільників та комуністів в період окупації пам'ятний знак Перед фасадом Головпоштамту Podpolschikam pamyatnik. Chernigov.jpg Зварена з металевих труб мачта увінчана п'ятикутною зіркою. На мачті закріплено табличку з меморіальним написом. Встановлено пам'ятний знак на місці будинку, на балконі якого під час окупації міста нацистами було влаштовано шибеницю для показових страт.
Воїнам-авіаторам Чернігівської військово-авіаційної школи пілотів, Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків та 201 навчальної авіаційної бази пам'ятний знак Вул. Стрілецька,1. Площа Авіаторів перед в'їздом на територію ЧВВАУЛ MiG-21 Chernigov ChVVAUL.jpg Макет військового літака МіГ-21 закріплено на гольчатому бетонному постаменті-виносці. До бічної грані постаменту прикріплено табличку з меморіальним написом.
На місці концтабору «Яцево» пам'ятний знак 1963 Вул. Малиновського,36.

За вулицею Сонячною в полі

На місці розстрілу нацистами пацієнтів та персоналу психо-неврологічної лікарні пам'ятний знак Вул. Івана Мазепи, 3. На території лікарняного комплексу Jertvam natsizma p. z.jpg
На честь учнів та працівників колегіуму № 11, які загинули на фронтах пам'ятний знак 7 травня 2010 Просп. Миру,137. При вході до колегіуму № 11 Бінарна стела з чорного та червоного штучного каменя. Частина стели стилізована у вигляді половини червоної п'ятикутної зірки, інша частина містить меморіальний напис. Стела спирається на прямокутний стилобат, до якого припасований майданчик для покладання квітів.
«Сім'я» паркова скульптура 2 грудня 2019 Вул. Шевченка, навпроти ЧНТУ Композиція, вирізьблена з індійського піщаника, об'єднує у собі в спрощеному трактуванні обриси чоловіка, жінки та дитини, що поєдналися в одне ціле — родину. Встановлена як домінанта в просторі новоствореного скверу на розі вулиць Шевченка та Рокоссовського. Скульптор — О. Володимиров [5].

Демонтовані пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Государя імператора Олександра ІІ погруддя 30 серпня 1897 1918 Міський бульвар (сучасна Гарматна алея на території Валу)
Государю Александру Второму в Чернигове бюст..jpg
Погруддя було виготовлене з бронзи на фабриці Моран у Петербурзі скульптором Поповим за проектом академіка Р. Р. Марфельда. Встановлене на складнопрофільованому постаменті з фінляндського плямистого червоного граніту, довкола влаштовано огорожу з кованим пальмовим листям та чотирма ліхтарями. На передній грані постаменту було вміщено слова «Царю освободителю» та бронзовий медальйон з алегоричним зображенням дарування свободи. Демонтоване погруддя було переплавлено.1921 року на вцілілий постамент було встановлено Леніна Володимира погруддя. Нині частина постаменту зберігається на території Чернігівського художнього музею ім. Г. Галагана.
Государя імператора Олександра ІІІ погруддя 30 серпня 1897 1918 Катерининський сквер
Пам'ятник Олександру III, вст. 1897 - зр. 1919; авт. Морфельд Р.Р., ск Попов, лиття - ф-ка Моран (Петербург).jpg
Погруддя було виготовлене з бронзи на фабриці Моран у Петербурзі скульптором Поповим за проектом академіка Р. Р. Марфельда. Встановлене на складнопрофільованому постаменті з фінляндського плямистого червоного граніту, довкола влаштовано огорожу з кованим пальмовим листям та чотирма ліхтарями. На передній грані постаменту було вміщено слова «Царю миротворцу» та скульптурне зображення двоголового орла. Демонтоване погруддя було переплавлено, орел був знайдений археологом І. М. Ігнатенком при розкопках на території Валу, нині він перебуває в колекції Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». 1928 року на вцілілий постамент було встановлено Фрунзе Михайла погруддя.
Петровського Григорія погруддя 1967 25 березня 2015 У сквері перед входом на кол. Фабрику первинної обробки шерсті
Пам'ятник Г.І. Петровському. Чернігів..jpg
Тоноване під бронзу погруддя на цегляному облицьованому мармуровою крихтою постаменті. Встановлене на честь виступу 14 січня 1934 року Г. І. Петровського на фабричному мітингу. Імовірно, авторство погруддя належить Г. П. Гутману.

Погруддя було знищене представниками однієї з ультраправих груп.

Постишева Павла погруддя 1970 2008 На території кол. Фабрики музичних інструментів Бронзове погруддя на ступінчастому постаменті з чорного полірованого лабрадориту було встановлене на честь П. П. Постишева, ім'я якого носило підприємство.

Демонтоване згідно з Указом Президента України В. Ющенка.

Комсомольцям-героям пам'ятний знак 1988 12 вересня 2013 Перед фасадом Чернігівського обласного палацу дітей та юнацтва
Комсомольцам-героям памятный знак в Чернигове..JPG
Облицьована білим та червоним мармуром стела водночас слугувала постаментом портретному горельєфу комсомольця, нагородженого Орденом Червоного прапора. Напис на табличці на передній грані: «Мужеству, верности, стойкости комсомольской». Пам'ятний знак було встановлено з нагоди 70-річчя ВЛКСМ.

Після демонтажу скульптурний портрет перенесено до музею палацу (заява директора).

Сталіну Йосипу пам'ятник 21 вересня 1951 1960 Алея Героїв
Пам'ятник Сталіну Й.В., вст. 1951 - дем. 1961; ск. Лисенко М., Соломаха С..jpg
Бронзова скульптура Сталіна розміщувалась на високому профільованому шестигранному постаменті обкладеному бронзовими барельєфами. Автор монументу — Народний художник СРСР, професор Київського художнього інституту М. Г. Лисенко. Опорядження пам'ятника виконав відомий чернігівський скульптор С. Т. Соломаха.
«Сталін і Горький» скульптурна група 1946 1956 Вал
Пам'ятник Сталіну Й.В. та Горькому О.М..jpg
Скульптура зображала Сталіна та Горького в момент бесіди.
«Ленін і діти» скульптурна група 1956 1990 Вал
Скульптурна група Ленін і діти. 1960-ті.jpg
Дана скульптурна група замістила собою демонтовану групу «Сталін і Горький»
Леніна Володимира погруддя 1921/1926/1951 1992 Перед входом до Художнього музею
1921. Погруддя Леніна на Валу.jpg
Перший післяреволюційний пам'ятник в місті. Виготовлене з цементу скульптором Г. В. Неродою бетонне погруддя було встановлене на постамент від Государя імператора Олександра ІІ погруддя. До 9-річчя Жовтневої революції, коли було відкрито повноцінний пам'ятник Леніну, погруддя разом з п'єдестальною частиною перенесли під фасад трудової школи № 2 ім. Леніна.

Під час германсько-радянської війни було зруйноване, у 1951 році — відновлене.

Демонтоване згідно з розпорядженням Представника Президента України в Чернігівській області «Про ліквідацію застарілої символіки та пам'ятників монументального мистецтва, знятих з державного обліку» № 300 від 15.09.1992 р.

Леніну Володимиру пам'ятник 1970 1992 На території Чернігівського мя'сокомбінату Бетонну статую було встановлено з нагоди 100-річчя від дня народження В. І. Леніна.

Демонтований згідно з розпорядженням Представника Президента України в Чернігівській області «Про ліквідацію застарілої символіки та пам'ятників монументального мистецтва, знятих з державного обліку» № 300 від 15.09.1992 р.

Леніну Володимиру пам'ятник 1948 1992 На території кол. заводу «Жовтневий молот» Бетонну статую було встановлено з нагоди 30-річчя Жовтневої революції.

Демонтований згідно з розпорядженням Представника Президента України в Чернігівській області «Про ліквідацію застарілої символіки та пам'ятників монументального мистецтва, знятих з державного обліку» № 300 від 15.09.1992 р.

Леніну Володимиру пам'ятник 1948 1992 На території кол. Фабрики музичних інструментів Бетонну статую було встановлено з нагоди 30-річчя Жовтневої революції.

Демонтований згідно з розпорядженням Представника Президента України в Чернігівській області «Про ліквідацію застарілої символіки та пам'ятників монументального мистецтва, знятих з державного обліку» № 300 від 15.09.1992 р.

Леніну Володимиру пам'ятник 1952 1998 Перон залізничного вокзалу
Пам'ятник Леніну В.І. на пероні вокзалу.jpg
Бетонну статую було встановлено на пероні залізничного вокзалу з нагоди 30-річчя створення СРСР. Демонтований при реконструкції вокзалу у 1998 році. Зберігся.
Леніну Володимиру пам'ятник 1960 7 травня 2011 Перед входом до БК Текстильників
Lenin na Sherstianke. Chernigov.jpg
Бетонну статую було встановлено з нагоди 90-річчя від дня народження В.І Леніна. Напередодні Дня Перемоги, в ніч з 6 на 7 травня 2011 року, скульптура була повалена і розбита невідомими.
Леніну Володимиру пам'ятник 1926 1941 При вході на Вал
Пам'ятник Леніну В.І. при вході на Вал. Початок 1940-х.jpg
Бетонна статуя, встановлена 1926 року, у 1941 була зруйнована. Після германсько-радянської війни, 1946 року встановили новий пам'ятник на тому ж постаменті.
Леніну Володимиру пам'ятник 1946 1967 При вході на Вал
Пам'ятник Леніну В.І. при вході на Вал. 1960-ті.jpg
Встановлений після германсько-радянської війни, на заміну знищеному, доволі кустарного вигляду пам'ятник демонтували у зв'язку з відкриттям Леніну Володимиру пам'ятника на сучасному просп. Миру 6 листопада 1967 року.
Леніну Володимиру пам'ятник 6 листопада 1967 21 лютого 2014[6] Просп. Миру, площа Героїв Небесної Сотні
Пам'ятник Леніну В.І., Чернігів, після реконструкції 2010 року.jpg
Висота бронзової фігури — 5,1 м, висота постаменту, обкладеного чорним лабрадоритом — 6 м, на передній грані вміщене бронзове факсиміле «Ульянов (Ленин)», постамент спирається на широкий стилобат з трьома сходинками. Скульптори — Заслужений діяч мистецтв УРСР, Народний художник УРСР А. Ю. Білостоцький та Заслужений діяч мистецтв УРСР О. О. Супрун, архітектор В. М. Устинов.

Один з небагатьох пам'ятників Леніну, створений А. Ю. Білостоцьким,— визнаним майстром монументальної скульптури. Існувала думка, що пам'ятник Леніну в Чернігові — один зі зразкових творів такого характеру з бездоганними пропорціями та глибоким виразним змістом. Зазначався також як одна з візитівок міста. 2010 року був капітально відреставрований за кошти КПУ.

Пам′ятник було знесено в рамках ленінопаду. В результаті демонтажу скульптура зазнала значних пошкоджень. Згодом, в травні 2014 року, статую було викрадено з місця зберігання та порізано на брухт.[7]

Фрунзе Михайла погруддя 1948 14 жовтня 2014[8] Катерининський сквер
Пам'ятник Фрунзе М.В. Деталь.jpg
У 1928 році за ініціативою воїнів стрілецької дивізії ім. М. В. Фрунзе, що розташовувалася в Чернігові, було встановлене бронзове погруддя радянського військового діяча (скульптор І. Менделевич). У 1941 воно зникло. 1948 встановлений новий бюст з бетону, тонованого під бронзу (автор А. А. Карнабіда). Напис на передній грані: «1885-1925. Хоробрішому хоробрих, кращому червоноармійцеві, непохитному більшовикові, послідовному ленінцеві, проводиреві й будівникові робітничо-селянської Червоної Армії Михайлові Василевичеві Фрунзе».

Маневром з відновленням пам'ятника вдалось зберегти на своєму місці постамент від Государя імператора Олександра III погруддя, встановленого 1897 року.

Погруддя було демонтоване в ніч на Покрову 2014 року.

За словами учасників демонтажу, було скинуте в Десну.

Антонова-Овсієнка Володимира погруддя 1973 9 лютого 2015[9] кол. Алея Героїв
Погруддя Володимира Антонова-Овсієнка на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор О. П. Скобліков, архітектори Б. П. Семеняк, В. М. Устинов.

Довгі роки погруддя вважалось еталонним зразком виразних можливостей матеріалу та художньої майстерності скульптора, зокрема, подавалось як одна з найбільш цікавих та вдалих пам'яток монументального мистецтва Чернігова в багатотомному виданні «Памятники искусства Советского Союза» (Украина и Молдавия: Справочник-путеводитель/Авт. текста и сост. альбома Г. Н. Логвин.- М.: Искусство, Лейпциг: Эдицион, 1982.-С.425)

Тимчасово зберігається на подвір'ї міського історичного музею.

Подвойського Миколи погруддя 1977 9 лютого 2015[9] кол. Алея Героїв
Погруддя Миколи Подвойського на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор Г. П. Гутман, архітектор А. Ф. Ігнащенко.

Тимчасово зберігається на подвір'ї міського історичного музею.

Щорса Миколи погруддя 1977 17 квітня 2015[10] кол. Алея Героїв
Погруддя Миколи Щорса на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор О. П. Скобліков, архітектор А. Ф. Ігнащенко.

Один з небагатьох пам'ятників (кілька погрудь у м. Сновськ, скульптура в селі Красівка на Житомирщині та кінна статуя у Києві) Миколі Щорсу в Україні. Визначався як «жива» робота, на відміну від підкресленої монументальності київської та сухої формалізації рис сновських і красівської скульптур.

Тимчасово зберігається на подвір'ї міського історичного музею.

Кропив'янського Миколи погруддя 1977 17 квітня 2015[10] кол. Алея Героїв
Погруддя Миколи Кропив'янського на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор М. П. Короткевич, архітектор В. Г. Гнєздилов.

Тимчасово зберігається на подвір'ї міського історичного музею.

Коцюбинського Юрія погруддя 1970 25 квітня 2015[11] кол. Алея Героїв
Погруддя Юрія Коцюбинського на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптори Ф. А. Коцюбинський, К. А. Кузнєцов, архітектори К. С. Джанашія, Г. О. Урусов.

Твір носив виражений динамічний характер, поєднуючи в собі найкращі риси радянського монументалізму. Пам'ятник було знесено в ніч з 24 на 25 квітня 2015 року.

Місце зберігання невідоме.

Примакова Віталія погруддя 1972 23 червня 2016[12] кол. Алея Героїв
Погруддя Віталія Примакова на Алеї Героїв в Чернігові.jpg
Погруддя з сірого граніту на постаменті з темно-сірого полірованого граніту. Скульптор Ф. А. Коцюбинський, архітектор Г. О. Урусов.

По праву — одна з найкращих портретних робіт Флоріана Коцюбинського. Погруддя було рідкісним (у Чернігові — єдиним) зразком скульптури, різьбленої з кам'яного моноліту. Це вирізняло його серед інших пам'ятників на кол. Алеї Героїв, як і постамент з полірованого темно-сірого граніту (в решти — лабрадорит). Було цінним мистецьким витвором і одним з найкращих зразків монументалізму в місті.

Демонтоване згідно з розпорядженням голови ОДА. Тимчасово зберігається на території КП «Спецкомбінат КПО».

Кирпоноса Михайла погруддя 1981 2018 кол. Алея Героїв Погруддя Михайла Кирпоноса на Алеї Героїв в Чернігові.jpg Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор О. П. Скобліков, архітектори О. І. Зайцев, В. М. Устинов.

Демонтоване в зв'язку з реконструкцією кол. Алеї Героїв. Тимчасово зберігається на території КП «Спецкомбінат КПО».

Сенька Василя погруддя 1989 2018 кол. Алея Героїв Погруддя Василя Сенька на Алеї Героїв в Чернігові.jpg Бронзове погруддя на постаменті з чорного полірованого лабрадориту. Скульптор О. П. Скобліков, архітектор В. М. Устинов.

Демонтоване в зв'язку з реконструкцією кол. Алеї Героїв. Тимчасово зберігається на території КП «Спецкомбінат КПО».

Островського Миколи погруддя 1974 23 червня 2016[12] Просп. Миру, 137. При вході до колегіуму № 11
Погруддя Островського М.О., вст. 1974, ск. П.І. Богомолов.jpg
Бетонне погруддя письменника виконане знаним скульптором-портретистом П. І. Богомоловим. Було встановлене на постамент, стилізований як трибуна, на подвір'ї ЗОШ № 11, що носила ім'я Островського (нині — колегіум № 11).

Демонтоване згідно з розпорядженням голови ОДА.

Більшовицькому перевороту 7 листопада 1917 року у Петрограді барельєф 1986 18 липня 2016[4] Вул. Льва Толстого, Болдині гори
Stela -2.jpg
Бронзовий барельєф виготовлено як частину тематичного комплексу з п'яти стел для Меморіалу Слави воїнів, партизанів та підпільників й могили Невідомого солдата. Скульптор Ю. М. Лоховинін, архітектор М. В. Чернов.

Демонтований згідно з розпорядженням голови ОДА.

Інтервенції військ радянської Росії на територію УНР у 1917—1921 роках барельєф 1986 18 липня 2016[4] Вул. Льва Толстого, Болдині гори
Stela -3.jpg
Бронзовий барельєф виготовлено як частину тематичного комплексу з п'яти стел для Меморіалу Слави воїнів, партизанів та підпільників й могили Невідомого солдата. Скульптор Ю. М. Лоховинін, архітектор М. В. Чернов.

Демонтований згідно з розпорядженням голови ОДА.

Містам-героям пам'ятний знак 1983 4 серпня 2017 Площа Героїв Сталінграда Колонна городов-героев.jpeg Комплекс складався з розташованої в центрі площі обшитої металом колони (заг. вис. 14 м), довкола якої було вміщено пояс-виноску з переліком міст-героїв, а також встановлених обабіч флагштоків. На горішній частині колони було закріплено три залізних пояси, що символізують Гвардійську стрічку та чотири макети ордена Вітчизняної війни (по одному з кожної сторони).

Перебував у аварійному стані

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б У Чернігові знайшли викрадені погруддя Коцюбинського і Пушкіна – мерія. Радіо Свобода. Процитовано 2018-01-05. 
 2. У Чернігові відкрили перший в Україні пам'ятник Мазепі Архівовано 7 липень 2015 у Wayback Machine. // повідомл. за 22 серпня 2009 року на www.newsru.ua («Новини України і світу») Архівовано 9 грудень 2016 у Wayback Machine.
 3. У Чернігові затримали викрадачів пам'ятників Коцюбинського і Пушкіна. BBC Україна. 1 лютого, 2018 рік.
 4. а б в На Болдиній горі демонтували барельєфи. Декомунізація.
 5. У Чернігові відкрили оновлений сквер навпроти ЧНТУ
 6. «Ленінопад» триває — пам'ятники демонтували в Дніпропетровську, Полтаві та Чернігові
 7. Куди зник чернігівський пам'ятник Леніну і хто його вкрав - міліція нарешті розслідує справу (відео). www.gorod.cn.ua. Процитовано 2015-08-02. 
 8. У Чернігові впав пам'ятник Фрунзе
 9. а б Як пам'ятники Подвойському та Антонову-Овсієнку з Алеї героїв змінили місце проживання
 10. а б У Чернігові зруйнували пам'ятники Миколі Щорсу та Миколі Кропив'янському
 11. У Чернігові зруйнували пам'ятник Юрію Коцюбинському
 12. а б Погруддя Примакова, що на Алеї Героїв, демонтували | Події і коментарі. pik.cn.ua. Процитовано 2016-06-23. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]