Пам'ятники Яворова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Стаття Пам'ятники Яворова призначена для ознайомлення, в тому числі і візуального, зі зразками міської скульптури міста Яворова Львівської області.

Загалом у цьому галицькому місті декілька пам'ятників і меморіалів, що увічнюють пам'ять про представників української інтелігенції та вояцтва, радянських воїнів, що боролися з фашизмом.

Першим історично яворівським пам'ятником вважається облаштоване ще 1938 року поховання Українських Січових Стрільців. Від доби СРСР у місті лишилися пам'ятники уродженцю Яворова літераторові Осипу Маковею (1958) та радянським воїнам полеглим у ІІ Світову війну. Решта пам'ятників, а саме ті, що вшановують діячів української культури — композитора і громадського діяча Михайла Вербицького, релігійного діяча Андрея Шептицького, а також загальнонаціонального «світоча» Тараса Шевченка встановлені вже після здобуття Україною незалежності — у 19902000-і роки.

Одним з найоригінальнішим міських пам'ятників у Яворові є так званий «Глобус України».

Перелік яворівських пам'ятників[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Вербицькому Михайлові 1997 Пам'ятник Михайлу Вербицькому в місті Яворові Львівської області.jpg Пам'ятник композиторові, автору Державного Гімну Михайлу Вербицькому був відкритий на 6-й День незалежності 24 серпня 1997 року. Автори пам'ятника — скульптори Петро Штаєр та Петро Чепель.
Івану Павлу ІІ 2012 пам’ятник блаженному Йоану Павлу ІІ встановлений на подвір’ї римо-католицького костелу[1]
Глобус України 2000-ні (?) на виїзді з міста Глобус України в Яворові.jpg Оригінальний патріотичний пам'ятник українській державі, має напис «Держава, горде ім'я якій Україна, є і буде вічно».
Маковею Осипові 1958 біля ґімназії імені Осипа Маковея Javoriv-6.jpg Пам'ятник літераторові та громадсько-політичному діячеві Осипові Маковею був відкритий у 1958 році. Автор пам'ятника — скульптор Дмитро Крвавич.
Радянським воїнам, полеглим у ІІ Світовій війні Пам'ятник радянським воїінам полеглим у ІІ Світову в місті Яворові Львівської області.jpg Пам'ятник Радянським воїнам, полеглим у ІІ Світовій війні, був встановлений у повоєнний радянський час.
Українським Січовим Стрільцям, полеглим за волю України 1938
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Пам'ятник Січовим Стрільцям у Яворові
Пам'ятник Українським Січовим Стрільцям, полеглим за волю України, на їх могилі був уперше відкритий у 1938 році. Автор — скульптор Сергій Литвиненко.
Шевченкові Тарасу 1996 Пам'ятник національному генієві, поету і мислителю Тарасові Шевченку був відкритий на 5-й День незалежності 24 серпня 1996 року (разом з пам'ятником Андреєві Шептицькому). Автори цього пам'ятника — скульптори Петро Штаєр та Петро Чепель.
Шептицькому Андрею 1996 Пам'ятник Митрополиту Андрею Шептицькому в місті Яворові Львівської області.jpg Пам'ятник релігійному та громадському діячеві, митрополиту Української греко-католицької церкви Андреєві Шептицькому був відкритий на 5-й День незалежності 24 серпня 1996 року (разом із пам'ятником Шевченкові). Автори цього пам'ятника — скульптори Володимир Федорченко, Ярослав Троцько, Теодор Штокало.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерело-посилання[ред. | ред. код]