Повітряні сили Північної Македонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Авіаційна розвідувально-штурмова група
Воздухопловна Извидувачко Напаѓачка Група
Macedonian Aviation Brigade emblem.jpg
Емблема Військової авіації Північної Македонії
На службі 10 червня 1992 року
Країна Flag of Macedonia.svg Північна Македонія
Вид військово-повітряні сили
Тип Армија на Република Македонија.jpg Збройні сили Північної Македонії
Чисельність 23 літаки
У складі Міністерство оборони Північної Македонії
Гарнізон/Штаб Аеродром Скоп'є "Александр Македонський" біля с. Петровец
Штандарт Roundel of North Macedonia.svg
Війни/битви

Конфлікт в Македонії 2001

  • Міжнародні місії НАТО і ЄС для захисту миру
    (місія EUFOR «АЛТЕЯ» в Боснії в липні 2006 р.)
Командування
Поточний
командувач
підполковник Володимир Лазаров

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Авіаційна розвідувально-штурмова група (мак. Воздухопловна Извидувачко Напаѓачка Група) — поточна офіційна назва військово-повітряних сил та армійської авіації сухопутних військ Збройних сил Північної Македонії.

Історія[ред. | ред. код]

Розвиток македонських ВПС і ППО почався в 1992 році з нуля, оскільки колишня Югославська народна армія вивезла все озброєння і техніку, які надбала Македонія до розпаду Югославії, тим самим зводячи нанівець 45-річний вклад цієї югославської республіки у створення військової могутності югославських збройних сил. Більш ніж 35 літаків (з них J-22/IJ-22 Orao, J-21/IJ-21 Jastreb, UTVA-66 і «Аероспасьяль Газель»), дислокованих на базі ВПС Петровец біля Скоп'є було розподілено між авіабазами по всій Союзній Республіці Югославії.

Військову авіацію Північної Македонії утворено рішенням Президента від 10 квітня 1992 року. Цим самим утворювалося командування ВПС і ППО, створювалася Повітряна бригада з авіаційною, транспортною і бойовою вертолітною ескадрильєю. Навчання пілотів проводилося на легких літаках Утва-75.

Mi-24
Mi-171

28 червня 1994 р. ВПС одержує транспортні вертольоти Мі-171. Відтоді транспортна і бойова підготовка проводиться на цих вертольотах. ВПС здатні виконувати навчально-тренувальні, транспортні, протипожежні, медично-евакуаційні, пошуково-рятувальні та інші завдання. Протягом 2001 року Авіаційна бригада отримала Мі-8 для транспортної вертолітної ескадрильї, Мі-24 для бойової вертолітної ескадрильї, вертольоти УХ-1Х та літаки Су-25. У 2005 році програмою реконструкції Збройних сил Північної Македонії Повітряна бригада перетворюється на менший, компактніший підрозділ, символічно названий ВІНГ (за першими буквами назви македонською мовою Воздухопловна Извидувачко Напаѓачка Група — Авіаційна розвідувально-штурмова група), що співзвучно англійському слову wing (крило). Вінг — це ще й назва основного тактичного підрозділу у військовій авіації США та ряду інших держав, здатного самостійно розв'язувати бойові завдання. Авіагрупа ВІНГ почала діяльність з відповіді на нові виклики часу, такі як програма модернізації літаків, участь у Міжнародній місії НАТО і сил ЄС EUFOR для захисту миру «Алтея» в Боснії з липня 2006 року.

Завдання[ред. | ред. код]

Крім основного обов'язку захисту Вітчизни, до першочергових завдань Авіаційної розвідувально-штурмової групи належать виконання миротворчих та гуманітарних операцій; участь у складі регіональних сил у подоланні регіональних конфліктів і криз; захист територіальної цілісності та незалежності Республіки відповідно до Конституції, закону «Про оборону» та Національної концепції безпеки і оборони Північної Македонії; підтримка підрозділів Міністерства внутрішніх справ у боротьбі з загрозами, ризиками та небезпеками для безпеки Північної Македонії, які перевищують можливості і потенціал МВС; підтримка органів державної влади і місцевого самоврядування та інших урядових і неурядових організацій і установ, а також громадян в боротьбі зі стихіями та епідеміями, техногенними та іншими лихами; військова підтримка як сторони, що приймає, міжнародних сил на території Північної Македонії для виконання завдань і обов'язків, які взяла на себе Північна Македонія, в тому числі спільного захисту територіальної цілісності і суверенітету Македонії; участь або допомога в гуманітарних місіях під проводом НАТО, ООН, ОБСЄ, ЄС та інших міждержавних союзів і об'єднань; участь з заявленим обсягом сил у розв'язанні регіональних конфліктів і криз у рамках операцій у складі і/або під керівництвом НАТО, ООН, ОБСЄ, ЄС та інших міждержавних союзів і об'єднань; досягнення повної сумісності та взаємодії з НАТО, у всіх галузях і всіх функціях та завданнях оборони та армії.

Участь ВІНГ у закордонних місіях[ред. | ред. код]

Місія з підтримання миру в Боснії і Герцеговині «Алтея»[ред. | ред. код]

Місія «Алтея» розпочалася 14 липня 2006 року в Мостарі, що в Боснії і Герцеговині, в рамках миротворчих сил EUFOR. Завдання, до виконання яких приступив македонський контингент згідно з потребами місії, були такі: медична евакуація (перевезення хворих); транспортування живої сили і військової техніки; прикордонний контроль; патрулювання повітряного простору тощо. Контингент складався з 2 вертольотів Мі-8 або Мі-171, 3 екіпажів вертольотів, персоналу, підготовленого для першого рівня обслуговування, решта необхідного наземного авіаперсоналу, потрібного для виконання льотних завдань, як і офіцер зв'язку, робоче місце якого було в Сараєво. Після шести місяців місії, 15 січня 2007 року було проведено ротацію особового складу (заміну наявного персоналу новим).

Парк літальних апаратів[ред. | ред. код]

Тип Зображення Виробник Призначення Кількість Примітки
Літаки
Ан-2 An-2, technical museum, Togliatti-2.JPG Польща Польща загального призначення 1 використовується парашутно-десантним батальйоном
Zlin Z-143L Чехія Чехія навчально-тренувальний
Zlin Z-242L Macedonian Airforce Zlin z 242.jpg Чехія Чехія навчально-тренувальний 3
Вертольоти
Bell Helicopter Textron UH-1H Macedonian Airforce Bell UH-1.jpg США США багатоцільовий 2 поставляється з Греції
Мі-8 Mi-8 Hip Roving Sands 99.jpg Україна Україна багатоцільовий 6 (3 Мі-8МТ + 3 Мі-17) використовується транспортною авіацією
Мі-24 Mi-24 Macedonian.jpg Україна Україна штурмовий 8

Посилання[ред. | ред. код]