Македонці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Македонці
Македонци
Makedonski Nosii 2.jpg
Загальна кількість 2-2,5 млн.
Найбільші розселення Республіка Македонія:
   1 297 981

Австралія:
  83,978–200,000
Італія:
   92,847
Німеччина:
   62,295 – 85,000
Швейцарія:
   61,304 – 63,000
США:
   57,200–200,000
Бразилія:
   45,000
Канада:
   37,055 – 200,000
Туреччина:
   31,518
Аргентина:
   30,000
Сербія:
   25,847
Австрія:
   13,696 – 15,000
Нідерланди:
   10,000 – 15,000
Чехія:
   11,623[
Велика Британія:
   9,000
Угорщина:
   7,253
Албанія:
   4 697-35,000
Словаччина:
   4,600
Хорватія:
   4,270
Словенія:
   3,972
Швеція:
   3,669 – 15,000
Бельгія:
   3,419
Данія:
   3,349 – 12,000
Норвегія:
   3,045
Франція:
   2,300 – 15,000
Боснія і Герцеговина:
   2,278
Польща:
   2,000 – 4,500
Болгарія:
   1,654-5 071
Росія:
   1,000
Чорногорія:
   900
Греція:
   747(962)-10,000 (30,000)

Румунія:
   695
Близькі етнічні групи слов'яни, особливо південні слов'яни
Мова Македонська мова
Релігія переважно православні
Іслам (Торбеши)

Македо́нці — південнослов'янський народ, представники якого проживають в Республіці Македонії, Греції, Сербії та інших країнах. Загальна чисельність близько 2 млн. Мова — македонська. Більшість віруючих — православні, торбеши — мусульмани. Македонське місто Охрид у стародавності було центром слов'янської писемності та культури — зокрема, саме відтіля родом був святий Климент Охридський, що створив класичний варіант кирилиці. Багато сучасних болгарських істориків і лінгвістів займають позицію невизнання македонців окремою нацією. Після Балканських та 2 світових воєн, територія Македонії опинилася в різних державах: в Югославії, Болгарії ті Греції. Після проголошення незалежності Республікою Македонія, виникли конфлікт з Грецією, щодо імені держави та імені народу, болгари також не визнають македонців окремою нацією.

Походження[ред.ред. код]

Генетичний характер сучасного македонського народу говорить про те, що нинішні македонці виникли як продукт змішання корінного населення Балкан (стародавні македонці та ін) зі слов'янськими племенами, які з'явилися на території Македонії на початку VII століття. Підтвердження цієї версії можна знайти в різних антропологічних та генетичних дослідженнях, які констатують, що у сьогоднішніх македонців близько 70% слов'янських генів, а інші 30% характеризуються як генетичний матеріал народів, що населяли ці місця до приходу слов'ян.

  • «Арійська» гаплогрупа R1a, типова для слов'ян: у материкових греків — від 31,1% до 45,6%, у македонців — 15,2%. Для порівняння, у західних слов'ян поляків — 56,4%, у східних слов'ян росіян — від 47% до 59%.
  • Східно-середземноморська («мінойська») гаплогрупа J: у материкових греків — від 26,5% до 29,9%, у греків-критян — 38,9%, у македонців — 6,3%. Для порівняння, у поляків — 1%.
  • Південно-європейська гаплогрупа I2 (присутня у дославянському населенні Балкан): у материкових греків — від 33,8% до 39,5%, у македонців — 29%. Для порівняння, у албанців (їх вважають прямими нащадками древніх іллірійців) — 23,6%. Але при цьому I2 є в усіх слов’ян. Вона в них ще від трипільців[Джерело?].
  • «Афразійська» гаплогрупа E: у материкових греків — від 20,8% до 31,6%, у македонців — 24,1%. Для порівняння, у поляків — 4%, у росіян — 6%, у ашкеназів — 22,8%, у сомалійців — 83%.

Культура[ред.ред. код]

Культура македонців включає в себе як традиційні елементи, так і елементи сучасного мистецтва. Вона сильно пов'язана з рідною землею та її тісним оточенням. Багата культурна спадщина македонців помітно в народній творчості, розкішних традиційних національних костюмах, прикрасах і орнаментах на міських і сільських будинках, в самобутньому архітектурному стилі, монастирях і церквах, іконостасах, іконах, різьбі по дереву, літературних творах та ін.

Сучасні македонці вважають Македонію колискою слов'янської писемності і культури, а місто Охрид — Єрусалимом православ'я. У Республіці Македонія є думка, що саме в географічній області Македонії була створена перша слов'янська абетка і проведена перша кодифікація старослов'янської мови. Це трапилося в той час, коли географічна область Македонія була частиною Першого Болгарського царства під управлінням болгарського кана Бориса, у хрещенні — Михайло, Хрестителя Болгарського народу, в тому числі і уродженців географічної області Македонія.

Мова[ред.ред. код]

Докладніше: Македонська мова

Македонська мова належить до південнослов'янських мов. Македонське місто Охрид, під час князя Михайла, царя Симеона був центром слов'яно-болгарської писемності та культури — зокрема, саме звідти родом був середньовічний болгарський просвітитель святий Климент Охридський, згідно з літописом, який створив класичний варіант кирилиці. Літературна македонська мова більш схожа на болгарську і трохи на сербську мови, але в македонській мові відбулися деякі граматичні та лексичні зміни, що відрізняють її від літературної мови сусідніх слов'янських народів (інша форма перфекта, інші визначені артиклі, інші правила вживання дієслівних часів та ін.). Незважаючи на це, західно-європейські мовознавці, а також більшість болгар не визнають існування самостійної македонської мови, відмінної від болгарської, і вважають її говором або варіантом цієї мови.

Македонське питання[ред.ред. код]

Точка зору, що переважає в Республіці Македонія[ред.ред. код]

Flag of Macedonia.svg

Македонці є слов'янським народом, що розмовляють окремою македонською мовою і відносяться до південних слов'ян, які населяють Балкани. Вони становлять більшість в Республіці Македонія, та зазнають утисків в Болгарії, Греції, Албанії та Сербії. Сучасні македонці є нащадками древніх македонців та слов'ян що переселились на Балкани.

Слов'янські діалекти, на яких розмовляють в Македонії є діалектами македонської мови. Носії цих діалектів, як у Болгарії, так і в Греції, Албанії є частиною македонського етносу, що опинилися під тиском і асиміляцією, насамперед в Болгарії і Греції. Вони знаходились під державною пропагандою: заборонялося вчитися македонською мовою, та заборонялися політичні партії македонської меншості.

Це є офіційною позицією Республіки Македонія і позицією македонських науковців, яку розділяють більшість населення Республіки Македонія.

Точка зору, що переважає в Болгарії[ред.ред. код]

Flag of Bulgaria (bordered).svg

Македонці не є народом, вони є населенням регіону (як і шопи, добруджанці, тракійці, тесалійці), тому вони мають різну національність і розмовляють різними мовами.

Слов'янські діалекти, на яких розмовляють на території Македонії є діалектами болгарської мови, а варіант, яким розмовляють в Республіці Македонія — «Македонська літературна мова» є регіональною формою і діалектом болгарської мови. Носії цих діалектів — як в Республіці Македонія, так і в Греції, Албанії — є частиною болгарського етносу, навіть ті, хто вважають себе болгарами, бо опинились під політичною пропагандою сербів і греків.

Це є офіційною позицією Республіки Болгарія і позицією болгарських науковців, яку розділяють більшість болгарського населення.

Точка зору, що переважає в Греції[ред.ред. код]

Файл:Apogevmatini Macedonians.gif
«Я є македонцем, як і 2,5 мільйони греків», — Костас Караманліс, прем'єр-міністр Греції

Flag of Greece.svg

Македонцями можуть називатися виключно мешканці Древньої Македонії та їх нащадки. Оскільки за грецькою історіографією древні македонці є греками, їх нащадками є тільки сучасні греки — македонці (Έλληνες Μακεδόνες), незалежно від того чи розмовляють вони грецькою мовою чи є слов'яномовними.

Слов'янське населення Республіки Македонія офіційні Афіни та всі греки взагалі називають слов'яномакедонцями (Σλαβομακεδόνες), також використовується термін «болгароскоп'яни» (Βουλγαροσκοπιανοί) або «скоп'яни» (Σκοπιανοί) (за ім'ям столиці РМ Скоп'є). Мову, якою розмовляють у Республіці Македонія, називають «скоп'янська мова» (Σκοπιανή γλώσσα), «болгарський діалект» (Βουλγαρική διάλεκτος), або «славомакедонська мова» (Σλαβομακεδονική γλώσσα).

Відомі македонці[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Люди, які вважаються болгарами у Болгарії і македонцями у Македонії.
  2. Найбільші міжнародні дослідники Македонії говорять про те, що за національністю Делчев був болгарином. Делчев відкрито говорив: «Ми, болгари» (Mac Dermott, 1978:192, 273, quoted in Danforth, 1995:64) і розглядав «слов'ян Македонії як «болгар». (Perry, 1988:23, quoted in Danforth, 1995:64). См.:Center for Documentation and Information on Minorities in Europe – Southeast Europe (CEDIME-SE), Slavic-Macedonians of Bulgaria, p. 5.]

Посилання[ред.ред. код]