Королівство Сербія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Краљевина Србија
Kraljevina Srbija
Королівство Сербія
Князівство Сербія
1882 – 1918 Королівство Югославія
Прапор Герб
Прапор Герб
Гімн
Господь, правди
Сербії: історичні кордони на карті
Сербії: історичні кордони на карті
Столиця Белград
44°49′ пн. ш. 20°28′ сх. д.H G O
Форма правління Конституційна монархія
Король
 - 1882–1889 Мілан IV Обренович
 - 1889–1903 Олександр Обренович
 - 1903–1918 Петр I Карагеоргиевич
Історія
 - Засновано 6 березня 1882
 - Сербський фронт (І світова) серпень 1914 – листопад 1915
 - Утворення Королівства Сербів, Хорватів і Словенців 1 грудня 1918
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Королівство Сербія

Королі́вство Се́рбія (серб. Краљевина Србија, Kraljevina Srbija) — балканська держава, що була утворена після коронування у 1882 році князя Мілана Обреновича, правителя князівства Сербія. Князівством Сербія керувала династія Карагеоргієвичів з 1817, (пізніше змінена династією Обреновичів). Князівство мало сюзеренітет Порти, але після вигнання османського війська у 1867 де-факто отримало свою незалежність. Берлінський конгрес в 1878 році офіційно визнав незалежність Князівства Сербія.

У міжнародних справах Королівство Сербія, правопопередник Югославії, яка була створена після Першої світової війни на Версальській мирній конференції, 1919. Фактично королівство Сербія припинило своє існування в 1918 році, коли разом з Королівством Чорногорія об'єднались з Габсбурзькими південнослов'янськими теренами утворивши Королівство сербів, хорватів і словенців.

Історія[ред. | ред. код]

Найбільший терен що охоплювало королівство у 1918: сьогоденна Сербія, Північна Македонія і Чорногорія; частини Хорватії, Румунії й Угорщини

Князівство Сербія[ред. | ред. код]

Докладніше: Князівство Сербія

Князівство Сербія — держава на Балканах, яке утворилася в результаті сербської революції, 1804—1817. Незважаючи на серйозну і вкрай жорстоку протидію з боку Османської влади, революційним лідерам, в першу чергу Карагеоргію, а також Мілошеві Обреновичу, вдалося звільнити Сербію після століть турецького панування.

Початково князівство включало тільки територію колишнього Белградського пашалику, а в 1831—1833 князівство здійснило експансію на сході, півдні і заході. У 1867 Османські війська залишають терени князівства, забезпечивши фактичну незалежність.[1] Сербія розширила свої кордони на південному сході в 1878, коли князівство отримало повне міжнародне визнання згідно з Берлінським трактатом. Князівство існувало до 1882, коли його статус було підвищено до рівня Королівства Сербія.

Сербсько-болгарська війна[ред. | ред. код]

Історія Сербії

Сербсько-болгарська війна тривала від 14 листопада до 28 листопада 1885. Війна закінчилася поразкою Сербії, її війська не змогли захопити регіон Слівниці, болгари перейшли до контрнаступу, взяли Пірот та звільнили шлях до міста Ниш. За Сербію заступилася Австро-Угорщина, виступивши з ультиматумом: якщо Болгарія не виведе війська з терену Сербії і не встановить довоєнний статус-кво, Австро-Угорщина вступить у війну на боці Сербії. Болгарія вивела війська з Сербії, залишивши довоєнним сербсько-болгарський кордон. Остаточний мир було підписано 19 лютого 1886 в Бухаресті. У результаті війни європейські держави визнали акт Об'єднання Болгарії, яке відбулося 6 вересня 1885.

Боснійська криза[ред. | ред. код]

Докладніше: Боснійська криза

Боснійська криза — анексія 7 жовтня 1908, Австро-Угорщиною Боснії і Герцеговини — на той час провінції, населеної сербами і хорватами і що знаходилась під окупацією Австро-Угорщини на підставі рішень Берлінського конгресу 1878. У квітні 1909 до Берлінського трактату були внесені поправки, які визнали існуюче становище. Проти анексії виступили Сербія і Росія. Але Росія, ослаблена в результаті поразки в Російсько-японській війні 1904—1905, прагнула врегулювати Боснійську кризу дипломатичним шляхом. 22 березня 1909 р. в обстановці військових приготувань Австро-Угорщини німецький уряд, який виступав в її підтримку, в ультимативній формі зажадав від російського уряду негайного визнання анексії Боснії і Герцеговини, давши зрозуміти при цьому, що негативна відповідь приведе до нападу Австро-Угорщини на Сербію. Царський уряд був змушений в той же день прийняти вимогу Німеччини. Боснійська криза призвела не тільки до загострення відносин між Австро-Угорщиною та Сербією, але і до поглиблення протиріч між Антантою і Троїстим союзом, ставши одним з етапів на шляху до Першої світової війни.

Балканські війни і подальші зміни[ред. | ред. код]

Найбільша територіальна експансія Королівства Сербія в 1913

Сербія, перемігши у двох Балканських війнах, отримала значні терени Центральних Балкан і майже подвоїла свій терен. За результатами балканських війн у 1912 більша частина Косово перейшла від Османської імперії до Королівства Сербії, а область Метохія відійшла до Королівства Чорногорія. Протягом сторіч відбувалося заселення історичних сербських теренів албанцями. У результаті нова адміністрація викликала неоднозначну реакцію з боку албанського населення Косово. Хоча албанці не вітали сербську владу[2], не-албанське населення в Косово вважало це звільненням.

Після Першої Балканської війни у 1912 згідно з Лондонським договором[3] Косово стало міжнародно визнаною частиною Сербії[4], а північ Метохії — частиною Чорногорії . У 1918 Сербія стала частиною новоствореного Королівства сербів, хорватів і словенців, яке пізніше перейменували на Югославію. Розбіжності між членами Балканської ліги щодо належності території Македонії призвели до Другої балканської війни, під час якої у 1913 Сербія і Греція воювали проти Болгарії. Результати війни закріплені Бухарестським договором. Сербія отримала контроль над Вардарською Македонією.

Вбивство у Сараєво[ред. | ред. код]

Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда 28 червня 1914, в Сараєво (у той час у складі Австро-Угорщини) вкрай загострили стосунки між Сербією і Австро-Угорщиною. Вбивство вчинено таємною сербською радикальною організацією, Чорна рука[5]. Після вбивства змовники були заарештовані в Боснії та Герцеговині і засуджені в Сараєво в жовтні 1914.

Політичною метою вбивства було відірвати південно-слов'янські коронні землі від Австро-Угорської імперії. Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда викликало низку подій, що втягнули в конфлікт Росію й інші великі європейські держави. За тридцять сім днів спалахнула Перша світова війна.

Перша світова війна[ред. | ред. код]

Після нападу Австро-Угорщини в липні 1914 р. Сербія здобула першу перемогу союзників в Першій світовій війні, перемігши у битві біля Цери. Далі війна тривала зі змінним успіхом. Перша фаза війни на Сербському фронті закінчилася без змін кордонів, але втрати були величезними в порівнянні з попередніми війнами. Сербська армія втратила 170,000 вояків убитими, пораненими, полоненими або пропалими безвісти. Австро-угорські втрати були 215,000 убитими, пораненими і зниклими безвісти. У 1915 Сербія була окупована іноземними військами у зв'язку з союзним вторгненням австро-угорських, німецьких і болгарських військ.

Наприкінці війни Сербія пережила радикальні перетворення. 20 липня 1917 відповідно до Декларації Корфу Королівство Чорногорія увійшло до складу королівства Сербія. 26 листопада 1918 була утворена Держава Словенців, Хорватів і Сербів. 1 грудня 1918 королівство Сербія увійшло у склад Держави Словенців, Хорватів і Сербів утворивши Королівство Сербів, Хорватів і Словенців під проводом сербської династії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://globalanalyst.org/uploads/Yugo_ethnic.pdf. Архів оригіналу за 27 березня 2009. Процитовано 23 лютого 2010. 
  2. Noel Malcolm: Is Kosovo Serbia? We ask a historian. The Guardian. 26 лютого 2008. Архів оригіналу за 27 квітня 2013. Процитовано 16 жовтня 2023.  (англ.)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 1 травня 1997. Процитовано 24 лютого 2010. 
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 квітня 2009. Процитовано 24 лютого 2010. 
  5. Strachan, Hew (2001) The First World War Volume 1: To Arms (pp. 46). Oxford University Press. Oxford. ISBN 0-19-926191-1