Сексуальний фетишизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сексуальний фетишизм
Martin van Maele - La Comtesse au fouet 01.jpg
Спеціальність психіатрія і психологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F65
MeSH D005329
CMNS: Sexual fetishism у Вікісховищі

Сексуальний фетишизм — статевий потяг до різних предметів, частин тіла, одягу і т. д., що замінюють статевого партнера[1]. Використання предметів, які призначені для безпосередньої стимуляції ерогенних зон — фалоімітаторів, вібраторів, страпонів тощо не є фетишизмом.

Фетиші можуть бути дуже різні і так само мати різне значення для людини. Фетишем можуть бути частини тіла чи елементи одягу, власне практично будь що. Чимало фетишів є настільки поширеними, що вважаються частиною норми, наприклад типовими чоловічими фетишами є розмір грудей, колір та довжина волосся тощо. Однак у психічно хворої людини фетиш значною мірою чи повністю заміщає сам об'єкт статевого потягу. Фетишизм може бути встановлений лише тоді, коли фетиш є найзначнішим джерелом сексуальної стимуляції чи необхідним для задоволення сексуального потягу.

Фетишистські фантазії дуже поширене явище, але не вважаються розладом доти, поки не призводять до ритуальних дій, що стають нездоланними і перешкоджають здійсненню статевого акту, викликаючи в людині страждання.

Фетишем є конкретний видимий предмет образ якого заповнюється еротичними фантазіями фетишиста. Людина має повну волю дій з фетишем, що при цьому не вимагає ніяких витрат психічної і фізичної енергії на партнера. Саме це є для багатьох фетишистів найбільш привабливим і дозволяє цілком віддатися своїм сексуальним фантазіям і мріям. Через це ж особистість партнера не має для фетишиста ніякого чи майже ніякого значення.

Фетишем-об'єктом сексуального потягу найчастіше служать предмети туалету (білизна, одяг, взуття), статуї (пігмаліонізм), а також окремі частини тіла (фетишизм ніг, рук, статевих органів і тощо). Фетишисти іноді крадуть білизну, одяг, взуття. Фетишизм може сполучитися з парафіліями. В ступені психічного розладу фетишизм зустрічається майже винятково у чоловіків. Потяг до визначених предметів, пов'язаних з насолодою, іноді спостерігається в дітей дошкільного віку.

Фетишизм як перверсія відображає порушення комунікації з бажаними об'єктами потягу. У ньому чітко проглядається замісний характер збочення. Фетиш звичайно символізує і заміщає або конкретний об'єкт любові, або збірний образ бажаних об'єктів за принципом «частина замість цілого». Фетиш допомагає підсилити яскравість фантазії і мріянь, зробити їх предметними і відчутними, домогтися максимального статевого збудження.

Елементи фетишизму супроводжують як нормальну, так і патологічну сексуальність. Подолання перешкод в отриманні фетиша (крадіжка) уже доставляє визначену насолоду. Статеве задоволення досягається не просто одержанням бажаного предмета, а шляхом його нюху, дотику, прикладання до статевих органів, «укладення» у постіль у сполученні з мастурбацією. «Білизняний» фетишизм нерідко супроводжується перевдяганням у білизну осіб протилежної статі, що представляє трансвестію як один з варіантів фетишизму. Перевдягання викликає статеве збудження, часто сполучається з мастурбацією, що дозволяє відрізнити його від звичайного трансвестизму.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Київ, 2005