Парафілія (сексологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парафілія
Зображення
Медична спеціальність психіатрія, психологія і сексологія
Можливе медичне лікування психотерапія
Протилежно Сексуальна норма
CMNS: Парафілія у Вікісховищі

Парафілія (від дав.-гр. παρά — пункт, поруч і дав.-гр. φιλία — дружба, що має контекст кохання) — медичний термін, що позначає стани, за яких людина досягає сексуального збудження та задоволення унаслідок фантазій, сексуальних потреб і поведінки, що призводять до клінічно значущих страждань або порушень в інших важливих галузях життєдіяльності людини[1].

Згідно з діагностичним і статистичним посібником психічних захворювань DSM, (DSM-IV-TR код 302.9) існує два критерії для визначення парафілії:[2]

Перший критерій — рецидивні, інтенсивні сексуально-збуджуючі фантазії, сексуальні спонукання чи поведінка, що відбуваються в період більше 6 місяців та як правило, пов'язані з:

Другий критерій — відчуття клінічно-значущого дискомфорту або пошкодження в соціальній, професійній чи інших важливих сферах діяльності.

Наразі, обидва критерії повинні бути дотримані, для того щоб надати діагноз парафілії хворому.

Парафілія може бути пов'язана із певним сексуальним об'єктом (наприклад, діти, тварини, спідня білизна, неістоти) або конкретними діями (наприклад, заподіяння болі, приниження партнера, непристойні телефонні дзвінки). Характер парафілії у конкретної людини зазвичай є специфічним та незмінним; парафілії частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок[3].

Парафілія є формою психологічної залежності, яка призводить до сексуальних дисфункцій (порушення ерекції або еякуляції), утруднює або виключає сексуальний контакт як взаємодію між двома людьми у разі, якщо не підтверджується парафілічними фантазіями або діями[4].

Найпоширеніші різновиди парафілій — педофілія, ексгібіціонізм, фетишизм, фроттерізм (тертя об анонімного партнера у громадських місцях), сексуальні садизм та мазохізм, трансвестийний фетишизм, вуайєризм, непристойні телефонні дзвінки, зоофілія, копрофілія, клізмофілія, урофілія[5]. Гомосексуальні зносини, які здійснюються між двома статевозрілими особами за взаємною згодою, зараз в багатьох країнах не вважаються парафілією.

Також відомі такі види, як акротомофілія, які не вимагають примусового лікування, але можуть лікуватися за бажанням людини.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Adjustment of wording of the clinical significance criterion for the Paraphilias.
  2. Martin P. Kafka (April 2010). The DSM diagnostic criteria for paraphilia not otherwise specified. Archives of sexual behavior 39 (2): 373–376. PMID 19779971. doi:10.1007/s10508-009-9552-0. 
  3. Мастерс У., Джонсон В., Колодни Р. Сексуальность Человека. — М., 1998. Архів оригіналу за 23 березня 2011. Процитовано 23 листопада 2010. 
  4. Money J. Gay, Straight, and In-Between: The Sexology of Erotic Orientation. — New York, 1988.
  5. Paraphilias. Архів оригіналу за 22 листопада 2010. Процитовано 23 листопада 2010.