Чернеччина (Охтирський район): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
→‎Будівництво Троїцького монастиря: про нього там цілий розділ є внизу тож зайве
Рядок 34: Рядок 34:


Російсько-польська війна 1632-1634 рр. завешилася підписанням в селі Семлево на річці Поляновці (притока Угри) закінчилася підписанням Поляновського мирного договору між Московським царством і Річчю Посполитою. За його умовами король польський і великий князь литовський [[Владислав IV]] відмовлявся від титулу "цар московський" і претензій на московський трон, а Річ Посполита зобов'язувалася вивести війська за межі Московського царства. Під час розмежування кордонів (яке здійснювалося на протязі [[1635]]–[[1648]] рр.) обидві сторони продовжували їх активно укріплювати.
Російсько-польська війна 1632-1634 рр. завешилася підписанням в селі Семлево на річці Поляновці (притока Угри) закінчилася підписанням Поляновського мирного договору між Московським царством і Річчю Посполитою. За його умовами король польський і великий князь литовський [[Владислав IV]] відмовлявся від титулу "цар московський" і претензій на московський трон, а Річ Посполита зобов'язувалася вивести війська за межі Московського царства. Під час розмежування кордонів (яке здійснювалося на протязі [[1635]]–[[1648]] рр.) обидві сторони продовжували їх активно укріплювати.

=== Будівництво Троїцького монастиря ===
{{also|Охтирський Свято-Троїцький монастир}}
У 1654 р. з дозволу царя, в південно-західній частині стародавнього городища в 4-х верстах на північний захід від [[Охтирка|Охтирки]] 40 ченців з Георгіївського монастиря в Лебедині Київської губернії заснували новий монастир, первісно названий Благовіщенським. Згодом він отримав назву Троїце-Благовіщенського, оскільку перша з побудованих в ньому церков була присвячена Благовіщенню, але в 1724 році в ній була побудована Троїцька церква. На чолі монастиря став ігумен Іоанникій, який переїхав під Охтирку через переслідування з боку греко-католиків  

Село Чернеччина було заселено кріпаками монастиря, якому належали наколишні землі, пізніше стало належати до поселень [[Охтирський полк|Охтирського полку]], що виникають поруч в 1687—1725 роках.


=== Чернеччина у XIX-XX століттях ===
=== Чернеччина у XIX-XX століттях ===

Версія за 15:17, 13 липня 2023

село Чернеччина
Свято-Троїцький Охтирський монастир (сучасний стан)
Свято-Троїцький Охтирський монастир (сучасний стан)
Свято-Троїцький Охтирський монастир (сучасний стан)
Країна Україна Україна
Область Сумська область
Район Охтирський район
Громада Чернеччинська сільська громада
Код КАТОТТГ UA59040150010086436
Облікова картка Чернеччина 
Основні дані
Населення 1 746 [1]
Поштовий індекс 42744
Телефонний код +380 544695
Географічні дані
Географічні координати 50°18′23″ пн. ш. 34°48′31″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
108 м
Місцева влада
Адреса ради 42744, Сумська обл., Охтирський р-н, с. Чернеччина, вул. Заводська, 2
Сільський голова Бублик Роман Юрійович
Карта
Чернеччина. Карта розташування: Україна
Чернеччина
Чернеччина
Чернеччина. Карта розташування: Сумська область
Чернеччина
Чернеччина
Мапа
Мапа

CMNS: Чернеччина у Вікісховищі

Черне́ччина — село Охтирського району Сумської області. З 2017 року центр Чернеччинської сільської громади, розташоване на правому березі річки Ворскли, за 9 км від районного центру і за 12 км від залізничної станції Охтирка. Дворів — 490, населення — 3372 чоловіка. Сільраді підпорядковані населені пункти Борзівщина, Доброславівка, Журавне, Попелівщина, Риботень і Ясенове[2].

Засноване в 1654 р. ченцями Троїце-Благовіщенського монастиря, побудованого в 4-х верстах на північний захід від прикордонного міста Охтир (нині Охтирка).

Географія

Село Чернеччина знаходиться на правому березі річки Ворскла, вище за течією на відстані 1,5 км розташоване село Доброславівка, нижче за течією на відстані 2 км розташоване село Риботень, на протилежному березі — місто Охтирка. Річка в цьому місці звивиста, утворює лимани, стариці і заболочені озера. До села примикають кілька лісових масивів (дуб). Поруч проходить автомобільна дорога Т 1705.

Походження назви

Назва села походить від слова чернець, що свідчить саме про заснування поселення ченцями[3].

Історія

На околиці с. Риботня виявлено неолітичне поселення, а поблизу сіл Чернеччини та Журавного — поселення доби бронзи, могильник і поселення: скіфських часів, слов’янське (VII— VIII ст.) і 3 сіверянські (VIII—X ст.), а також давньоруське городище та могильник, що має 2 тис. курганів[2].

Російсько-польська війна 1632-1634 рр. завешилася підписанням в селі Семлево на річці Поляновці (притока Угри) закінчилася підписанням Поляновського мирного договору між Московським царством і Річчю Посполитою. За його умовами король польський і великий князь литовський Владислав IV відмовлявся від титулу "цар московський" і претензій на московський трон, а Річ Посполита зобов'язувалася вивести війська за межі Московського царства. Під час розмежування кордонів (яке здійснювалося на протязі 16351648 рр.) обидві сторони продовжували їх активно укріплювати.

Чернеччина у XIX-XX століттях

Вигляд Свято-Троїцького Охтирського монастиря на початку XX ст.

У 1880 р. тут відбулося селянське заворушення. В 80-х роках 19 століття в Чернеччині було 177 дворів, жителів 834, в Журавному дворів — 270, жителів 1436. В кожному з цих населених пунктів була православна церква. Свято-Миколаївська церква в Чернеччині побудована ще до революції.

Радянська влада в селі встановлена у грудні 1917 року. В 1923 р. організоване перше колективне господарство — артіль «Жовтневий ранок». Спочатку в артіль вступило лише 3 господарства. А в 1930-ті роки почалася організація колгоспів. Одноосібників силою заганяли в колгоспи, забирали майно. Землю в колгоспі обробляли кіньми.

В селі відкрита початкова школа, в якій навчалися діти селян.

В центрі села збудували приміщення, де розмістили пожежне приладдя, а пізніше частину приміщення відокремили, і там запрацював млин. Церкву зруйнували. На великі свята в центрі села, по площі, для дітей ставили карусель: 4 конячки з повозками. Коли карусель крутилася, грала музика.

Друга Світова війна

353 жителі села брали участь в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками. З них 176 чоловік не повернулися до дому. 178 чоловік за мужність і відвагу нагороджені орденами й медалями.

Ім'ям капітана Михайла Васильовича Пилипенка, уродженця с. Чернеччина, якому за успішні бої при форсуванні Дніпра, особливу хоробрість і відвагу, проявлені в боях з ворогом, присвоєно звання Героя Радянського Союзу, названі місцева школа і вулиця, на якій він народився, відкрита меморіальна дошка.

В сільському парку споруджено меморіальний комплекс: братська могила 33 воїнів, пам’ятник воїнам-визволителям і стели, на яких викарбовані прізвища односельців, полеглих у боях з гітлерівцями[2].

Радянські часи 1950-1980 років

В 1951 та 1972 роках відбулося укрупнення колгоспів. На території Чернеччини став існувати один колгосп «Комунар», за яким було закріплено 5403 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 3782 га орної землі. Виробничий напрям господарства — вирощування зернових культур і цукрових буряків. Тваринництво — м’ясо-молочного напряму. З допоміжних підприємств є 2 цегельні заводи, млин, олійниця й пилорама.

По центральній вулиці прокладено бруківку, збудовано новий двоповерховий будинок культури в Чернеччині і клуб в с. Риботень, нове приміщення контори колгоспу.

В 1972 році відкрила двері нова двоповерхова восьмирічна школа і дитячий садок. У середній школі навчається 349 учнів і викладає 23 вчителі. В Чернеччині працюють будинок культури на 400 місць, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт і пологовий будинок.

За успіхи в розвитку сільського господарства, освіти, охорони здоров’я 89 чоловік нагороджені орденами й медалями, з них орденом Леніна П. X. Гонко, В. В. Воронько; голова колгоспу Д. І. Абакумов — двома орденами Леніна та орденом Жовтневої Революції[2].

Свято — Троїцький Охтирський чоловічий монастир

У 1654 році, в південно-західній частині покинутого городища, 40 ченців Лебединського Троїцького монастиря, котрі, на чолі з ігуменом Іоанникієм прийшли з Правобережжя, заснували монастир. Спочатку всі будівлі монастиря, а саме церква, трапезна, келії, зведені у 1671-1676 рр., були дерев’яними.

У 1787 році, після реформи секуляризації Катерини II, монастир скасували, а ченці перевели в Курязький монастир, але на прохання охтирівців, які зібрали необхідні кошти, його відновили в 1842 році. У монастирі зберігалася Охтирська ікона Божої Матері Всіх, Хто скорботно Радість, шанована як чудотворна - в її честь в 1844 році був встановлений щорічний хресний хід з Охтирки.

З приходом до влади більшовиків, у 1917 році монастир було закрито, через два роки настоятеля, архімандрита Арістарха вбито, храми розграбовано.

З 1920 року на території обителі розмістили чи то дитячу колонію, чи то дитячий притулок, пізніше – військову частину. В 1940-х рр., а особливо під час війни,  було зруйновано собор і всі споруди,  за винятком оборонної дзвіниці. Після війни всі вцілілі будівлі розібрали на цеглу. Сама дзвіниця теж постраждала. В 1970-х заводом ‘”Промзв’язок” тут було влаштовано полігон для випробування антен, що перестав діяти у 1990-х.

Відбудовувати обитель почали лише 2002 року, коли чернечу обитель знову відкрили. Почали із дзвіниці, в наступні роки збудували келії для братії, домовий храм Всіх Преподобних Отців, готель для паломників. Останнім, в 2012 році, звели ив освятмом новий Свято-Троїцький храм[4].

Відомі люди

Чернеччинська сільська рада (до 2017 року)

На території ради працювали 9 магазинів, 3 кафе, 1 амбулаторія ЗПСМ, 2 бібліотеки, середня школа, стаціонарне відділення тер центру, ДНЗ «Чайка», олійниця, млин. Здійснює діяльність сільськогосподарського призначення АФ СТОВ «Промінь» та ПСП «Надія».

На декілька гектарів розкинув свої володіння АТ «Тепличний комбінат».

До складу Чернеччинської сільської ради входили 7 населених пунктів, а саме:

  • с. Чернеччина — 1658 особи;
  • с. Риботень — 103 осіб;
  • с. Доброславівка — 111 осіб;
  • с. Журавне — 274 особи;
  • с. Попелівщина — 68 особи;
  • с. Ясенове — 349 особи;
  • с. Борзівщина — 16 осіб.

Примітки

  1. Облікова картка населеного пункту на сайті Верховної Ради України
  2. а б в г Чернеччина, Охтирський район, Сумська область » Історія міст і сіл Української РСР. Процитовано 13 липня 2023.
  3. М. Т. Янко. Топонімічний словник-довідник української РСР, К., «Радянська школа», 1973, стор. 17
  4. ➤ Чернеччина. Монастир, цікаві місця і пам'ятки. Україна Інкогніта (укр.). Процитовано 13 липня 2023.

Джерело