Водяний годинник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
XI ст, водяний годинник роботи китайського вченого Су Суна

Водяний годинник (клепси́дра або гідроло́гіум) — прилад для вимірювання проміжків часу, принцип дії якого ґрунтується на витіканні води з посудини. Водяний годинник відомий з часів ассирійців і вавилонян та Стародавнього Єгипту. Водяні годинники виготовляються у вигляді циліндричної посудини, з якої витікає цівка води. Вони застосовувалися до XVII ст.

Історія[ред.ред. код]

У греків і римлян були поширені водяні годинники простої конструкції — наприклад, ними вимірювалася тривалість виступів ораторів у суді. Першим водяний годинник встановив у Римі Сціпіон Назика (157 р. до н. е.). Водяний годинник Помпея славився прикрасами з золота та дорогоцінних каменів. У VI ст. славились механізми Боеція, які він створив для Теодориха. Надалі розповсюдження цих годинників уже не таке поширене — папа Павло I послав Піпіну Короткому водяний годинник, як велику рідкість. Гарун аль-Рашид прислав Карлу Великому в Ахен (809) дуже складний водяний годинник. В кінці X ст. прославився своїми механізмами Герберт (папа Сильвестр II).

Відомий водяний годинник Оронція Фінея і Кірхера, робота якого базується на принципі сифона. Математики пізніших часів — Галілей, Варіньон, Бернуллі розв'язували задачі стосовно роботи водяних годинників.

Клепсидра[ред.ред. код]

Клепсидра  (з грецької — викрадач води) — прилад для вимірювання часу у вигляді посудини, з якої вода краплями витікає в іншу посудину, де рівень води показує час. Різновид водяного годинника.

Klepsidra.jpg Клепсидра: а — зовнішній вигляд; б — розріз; 1 — трубка подачі води зі стороннього джерела; 2 — фігура, з очей якої вода крапля за краплею рівномірно подається по трубці 3 в резервуар 4; 5 — пробка з фігурою 6, яка показує паличкою час на циліндричному циферблаті 7; 8 — трубка сифона, по якій в кінці доби вода витікає з наповненого резервуара 4, повертаючи циліндр 7 навколо вертикальної осі на 1/365 частину кола.

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Водяний годинник