Томаш Гарріг Масарик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Томаш Гарріг Масарик
чеськ. Tomáš Garrigue Masaryk
Tomáš G Masaryk1918.jpg
Народився 7 березня 1850(1850-03-07)
Годонін, Моравія, Австро-Угорщина
Помер 14 вересня 1937(1937-09-14) (87 років)
Лани, Чехословаччина
Громадянство Австро-Угорщина Австро-УгорщинаЧехословаччина Чехословаччина
Національність чех[1][2]
Ім'я при народженні Томаш Масарик
Діяльність політик, філософ, письменник
Alma mater Віденський університет
Посада президент Чехословаччини
Попередник посада запроваджена
Наступник Едуард Бенеш
Партія Чеська народна партія
Конфесія євангеліст
Батько Йозеф Масарик
Мати Тереза Масарикова (Кропачкова)
Дружина Шарлотта Ґарріґ
Діти Аліса, Герберт, Ян, Елеанора, Ольга
Автограф T. G. Masaryk Signature.svg
Нагороди
Орден Трьох зірок
Орден Слона
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

То́маш Га́рріг Ма́сарик (чеськ. Tomáš Garrigue Masaryk; 7 березня 1850, Годонін, Моравія, Австро-Угорщина — 14 вересня 1937, Лани, Чехословаччина) — чехословацький філософ, політичний і державний діяч, перший президент Чехословаччини (19181935).

Біографія[ред.ред. код]

Народився у місті Годонін у Моравії (у регіоні Моравська Словаччина) в словацько-німецькій родині. Батько — Йозеф Масарик (1823—1907), мати — Тереза Масарикова (Кропачкова) (1813—1887). У своїй першій біографії 1875 року Томаш Масарик написав, що «мати є німкенею». Проте під час Першої світової війни він заявив, що «я чистий словак, без угорської або німецької домішки. Мати говорила краще німецькою, ніж чеською»[3]. Наразі це є предметом суперечки з боку чеських націоналістів. У Чехії також набуває популярності нічим не підтверджена думка, що сам Томаш міг бути позашлюбним сином Австро-Угорського імператора Франца Йосифа І. Прихильники цієї теорії вказують на те, що в м. Годонін є палац Габсбургів, де часто бував імператор. З документів відомо що Франц Йосиф І був у Гордоніні в грудні 1849 року, де того часу в палаці Габсбургів працювала на кухні мати Томаша Тереза, але немає ніяких відомостей чи міг девятнадцятирічний імператор бути тут влітку та чи був він взагалі знайомий з Терезою Масариковою.[4] Чеські науковці сподіваються провести генетичний фінґерпринтинг, який би міг підтвердити чи спростувати цю теорію.

Навчався в академії Брно, звідки був виключений за суперечку з директором, після чого був прийнятий на навчання в найбільш престижну гімназію у Відні. Одним з його благодійників був шеф віденської поліції Антон Моннієр (нім. Anton von Le Monnier).

1876 року закінчив Віденський університет. Після поділу університету в Празі на німецький і чеський університети (1882) — професор філософії у чеському університеті.

У 1899 році очолював судовий захист юдея Леопольда Гілснера, звинуваченого в співучасті у ритуальному вбивстві чеської католицької дівчини Анежки Грузової. А після винесення смертного вироку, «за участь у вбивстві із сексуальних мотивів» і помилування імператором Австро-Угорщини (по 18 роках ув'язнення), через «поганий стан здоров'я», утримував фінансово того Л. Хілснера до його смерті у 1925 році.

У своїй політичній діяльності Масарик пройшов довгу еволюцію від космополіта до національно свідомого лідера. 1890 року приєднався до «молодочеської» партії, а 1900-го заснував Чеську народну партію (так звану Партію реалістів).

Під час Першої світової війни 19141918 зайняв антиавстрійську позицію і пов'язував надії та розв'язання чеської проблеми з перемогою Антанти. 1915 року організував Чеський комітет у Парижі, пропонував розв'язати національне питання у Центрально-Східній Європі шляхом надання самостійності народам Австро-Угорської імперії й автономії народам Російської імперії. Обстоював ідею єдності «чесько-словацької нації». 1918 року став президентом новоствореної Чехословаччини.

1923 року Герберт Гувер, якого незабаром обрали президентом Сполучених Штатів Америки, та Томаш Масарик скликали у Празі перший міжнародний конгрес з менеджменту. Саме тоді низка великих компаній, таких як «Дюпон» і «Дженерал Моторс» у Сполучених Штатах, почали реорганізовуватися на основі нових концепцій менеджменту.

Заслугою Масарика було створення у міжвоєнній Чехословаччині стабільного і дієздатного демократичного ладу. Після його відставки (1935) президентом обрано багаторічного міністра закордонних справ Едварда Бенеша.

Масарик помер 1937 року в замку Лани[5], за рік до краху створеної ним Першої Чехословацької Республіки.

Масарик і Україна[ред.ред. код]

Погруддя Томашу Масарику в Ужгороді.

Як депутат австрійського парламенту взяв участь у дебатах довкола польсько-українських відносин у Львові й у великій промові (25 травня 1908 року) виступив на захист прав українців.

Під час свого перебування в Україні (19171918) організував легіон із полонених чехів і словаків. Уклав угоду з урядом Української Народної Республіки про екстериторіальний статус легіону. Після укладення Брестського миру анулював цю угоду (легіон зберігав нейтралітет під час радянсько-української війни і виїхав з України на Далекий Схід). Масарик, незважаючи на свої русофільські настрої, виявляв симпатії до українського національного руху. Був знайомий з Іваном Франком. Під час перебування у США (травень — листопад 1918) організував спілку емігрантів, які представляли народи Австро-Угорщини. До його складу увійшли, зокрема, Мирослав Січинський, Лонгин Цегельський  — від українців та Григорій Жаткович від угро-русинів. На підставі угоди з Угро-Русинською Радою в США Закарпаття включено до складу Чехословацької республіки 1919 року.

Ставши президентом Чехословаччини, Масарик підтримував діяльність українських емігрантських груп у Празі та інших містах, допоміг відкрити і забезпечив фінансовою підтримкою Український вільний університет (1921), Вищий педагогічний інститут імені Драгоманова (1923 (обидва у Празі) та Українську господарську академію у Подєбрадах (1922), Українське історично-філологічне товариство (1923). Мав значну популярність серед українців. 1930 року у Сваляві відкрито велику школу й названо його іменем. В Ужгороді є погруддя Масарику. На його честь названо вулицю у Львові й поставлено стелу з його зображенням.

Стела на честь Томаша Масарика. Львів, вул. Масарика, біля ЗОШ № 43.

Родина[ред.ред. код]

Дружина Масарика, Шарлотта Гарріг, чиє прізвище він узяв як друге ім'я, була американкою. Під час Першої світової війни її було заарештовано за наказом австрійської влади. Їхній син Ян Масарик був міністром закордонних справ чеського емігрантського уряду, загинув після комуністичного перевороту 1948 року за нез'ясованих обставин. У Томаша і Шарлотти було ще четверо дітей.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Карел Чапек (1990). Вік молодості. Переговори з Т.Г. Масариком. Чехословацький письменник. с. 350. ISBN 80-202-0170-X. 
 2. https://day.kyiv.ua/ru/article/istoriya-i-ya/tomash-masarik-otec-noveyshey-cheshskoy-gosudarstvennosti
 3. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок Alain Soubigou не вказаний текст
 4. Will DNA test solve Habsburg imperial mystery?. BBC (англ). 29.12.2016. 
 5. Замок Лани на Hrad.cz (англ.)

Джерела та посилання[ред.ред. код]

 • С. В. Віднянський. Масарик Томаш-Гарріг // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2009. — Т. 6 : Ла — Мі. — С. 543. — ISBN 978-966-00-1028-1.
 • Олексій Підлуцький. Томаш Гаріг Масарик: «Нова людина» у «новій Європі»
 • Віктор Киркевич. Київські адреси чехословацької державності
 • Вацлав Крал. Дни которые потрясли Чехословакию. / В. Крал — М.: «Прогрес», 1980. — 374 с.
 • Дюрозель Жан-Батіст. Історія дипломатії від 1919 р. до наших днів / Жан-Батіст Дюрозель. — К.: Основа, 1999. — 903 с.
 • Задорожнюк Э. Г. Штрихи к портрету Томаша Гаррига Масарика / Э. Г. Задорожнюк // Новая и новейшая история. — 2012. — № 5. — С. 151—163.
 • Котенко А. Л. Ідея Центральної Європи Томаша Масарика / А. Л. Котенко // Магістеріум. — 2007. — Вип. 28. — С.43-49.
 • Кравчук О. Діяльність Т. Г. Масарика у червні 1914 — січні 1915 рр.: підготовка і початок чехословацької закордонної визвольної акції. [Електронний ресурс]. / О. Кравчук — Режим доступу: www.asv.gov.ua/content/nauka/editions/22/2014-22/219-233.pdf
 • Кравчук О. Т. Г. Масарик про ідею Чехо-Словацької держави та принципи її національної політики / О. Кравчук// Проблеми історії Центральної та Східної Європи: зб. наук. праць. — 2010. — Вип. 1. — С. 116—122.
 • Кравчук О. Чехословацька ідея Т. Г. Масарика / О. Кравчук // Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету: Історичні науки. –Кам'янець-Подільський, 2008. — Т. 18. — С. 430—437.
 • Мельниченко І. Томаш Масарик — «батько» новітньої чеської державності [Електронний ресурс]. / І. Мельниченко — Режим доступу: http://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/tomash-masarik-batko-novitnoyi-cheskoyi-derzhavnosti
 • Нагорняк М. М. Томаш Гарріг Масарик — політик і вчений / М. М. Нагорняк // Т. Г. Масарик. Право і демократія. Вибрані праці. — К.: Логос, 2007. — 336 с.
 • Панов А. В. Масарик і Закарпаття / А. В. Панов — Ужгород: Ліра, 2010. — 189 с.
 • Постоловський Р. Національно-демократичні основи проголошення незалежності Чехословаччини 28 жовтня 1918 р. / Р. Постоловський // Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету Івана Огієнка: Історичні науки. — Кам'янець- Подільський: 1111 «Медобори-2006», 2013. — Т. 23. — С. 238—248.
 • Туряниця В. В. Система правових поглядів Т. Г. Масарика на проблеми малих народів і національних меншин / В. В. Туряниця // Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2016. — Вип.37. Т.1. — С.95-97.
 • Тюрменко І. «Я сам організував військо» (до питання про київську місію Т. Г. Масарика) [Електронний ресурс]. / І. Тюрменко — Режим доступу: er.nau.edu.ua/bitstream/NAU/11661/1/Масарик_Тюрменко.pdf

Література[ред.ред. код]

 • Р. А. Криеонос. Масарик Томаш Гарріг // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4
 • С. Махун. Масарик Томаш Гарріг // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.429 ISBN 978-966-611-818-2