Хома (апостол)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хома
Апостол, Євангеліст, Великомученик
Народився I століття,Галілея
Помер 21 грудня 72 року, Ченнаї
Шанується усіма християнами
Праці Євангеліє від Хоми (Неканонічне)
Подвижництво Апостольська Проповідь
Гендрік Тербрюгген. Невір'я Святого Хоми.
Худ. Рембрандт, Переконання Святого Хоми.

Хома́ (Тома, Фома, Близнюк, грец. Θωμάς, лат. Thomas) — один з 12 апостолів Ісуса Христа.

Ім'я[ред.ред. код]

Ім'я апостола походить від арамейського «ta'am» — що значить «близнюк», «той що має пару». Таким чином у Біблії написаній грецькою Хому називали ще Дідімом (грец. δίδυμος), тобто у перекладі українською Близнюком — чи був зовні схожий на Ісуса невідомо. У сирійській традиції його називають іменем Юда Хома, оскільки «Хома» розуміють як прізвище. Таким ім'ям він названий і у Євангелії від Івана (Ів.11:16) — «..Тома, на прізвисько Близнюк…».

Євангелія[ред.ред. код]

Хома був обраний Христом одним з дванадцяти апостолів та згаданий у всіх чотирьох Євангеліях. Євангелисти Матвій, Марко і Лука (Мт.10:2-4, Мк.3:14-19, Лк.6:13-16) лише згадують ім'я Хоми серед імен інших апостолів. Іван Богослов на відміну від них, повідомляє нам про участь Хоми в декількох подіях євангельської історії.

Йдемо з Ісусом щоб вмерти[ред.ред. код]

Вперше як дійова особа виступає Хома в історії про Воскресіння Лазаря. Євангеліє від Івана у 11 главі (Ів. 11) розповідає про хворобу, смерть та воскресіння Лазаря з Витанії. У той критичний час Ісус Христос йде у Витанію із апостолами щоби воскресити Лазаря і таким чином наближається до Єрусалиму та до небезпеки яку описує Євангелист Марко (Мк. 10:32). Тоді Хома сказав «Ходімо й ми з ним, щоб разом умерти.»[1], слова що свідчать про його цілковиту приналежність до Христа.

Як нам знати тую путь?[ред.ред. код]

Другий раз Євангеліє від Івана передає запитальні слова Хоми до ісуса Христа у 14 главі під час Тайної вечері. Ісус Христос говорить своїм учням після оповіщення своєї майбутньої смерті, що Він йде, щоби їм підготувати місце і щоби вони були там де Він є та пояснює їм «Куди ж я йду — ви знаєте путь». Тут Хома і запитує Його: «Господи, — каже до нього Тома, — не знаємо, куди ти йдеш. І як нам знати тую путь?» (Ів. 14:5). На це відповідає йому Ісус: «Я — путь, істина і життя! Ніхто не приходить до Отця, як тільки через мене. Якщо б ви мене пізнали, то й Отця мого пізнали б. Відтепер знаєте його і бачили.»[2]

Щасливі ті, які, не бачивши, увірували![ред.ред. код]

Згідно з Євангелієм від Івана (Ів. 20:19-29) Фома був відсутній при першому об'явленні Ісуса Христа апостолам по Воскресінні з мертвих. Дізнавшись від них, що Ісус воскрес з мертвих і приходив до них, Хома сказав: «Якщо не побачу на його руках знаків від цвяхів і не вкладу свого пальця у місце, де були цвяхи, а й руки моєї не вкладу в бік його, — не повірю!»[3]. З'явившись апостолам знову, Ісус запропонував Хомі вкласти палець в рани, після чого Хома увірував і вимовив: «Господь мій і Бог мій!» (Ів.20:28).

Характер апостола[ред.ред. код]

Базиліка Святого Хоми у Ченнаї збудована над могилою апостола.

За характером своїм він дещо походив на Пилипа. Він любив дива і вважав їх найпереконливішим доводом могутності віри. Але на відміну від Пилипа, Хома відрізнявся схильністю до сумнівів і розсудливого аналізу. В ньому була якась дитячість, простота, щирість і простодушність. Попри всі ці колізії, віра у Хоми була тверда, а вірність Господеві — безмежна.

Дідахе згадує що апостол Хома проповідував у східній Індії. У місті Ченнаї апостол Хома помер мученицькою смертю. Мощі святого апостола Хоми знаходяться у Соборі Святого Хоми міста Ченнаї. Іншу частину їх у 392 році було переправлено до Едеси, звідки знову частину передали до церкви Сіоні у м. Тбілісі та м. Ортони в Італії .

Пам'ять[ред.ред. код]

На честь апостола Хоми названо острів — Сан-Томе, що є частиною держави Сан-Томе і Принсіпі.

Вважається небесним покровителем журналістів[Джерело?].

У мистецтві[ред.ред. код]

У Кінематографі[ред.ред. код]

Канонізація[ред.ред. код]

Канонізований ще першими християнами.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.