Шапка-вушанка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жінка у вушанці

Шапка-вуша́нка, вушанка, уша́нка[1] (під час Громадянської війни також шапка-«колчаківка») — зимова хутряна, суконна або комбінована шапка (спочатку — чоловіча), широко поширений головний убір в Росії та в країнах пострадянського простору. Вушанка отримала свою назву через наявність невідкладних навушників — «вух», в піднятому вигляді пов'язаних на маківці або на потилиці тасьмою.

Носіння вушанки[ред. | ред. код]

Вушанка носиться в складеному стані, тобто з зав'язаними на маківці «вухами», але при необхідності «вуха» опускаються вниз разом з відворотом на потилиці, захищаючи від холоду і вітру вуха, а також частково щоки і підборіддя людини, що носить вушанку. «Вуха» також можна зав'язувати на потилиці і під підборіддям.

Шапка-вушанка, виготовлена ​​зі штучного хутра, отримала народну назву «Чебурашка» за аналогією з мультиплікаційним персонажем.[джерело?]

Історія[ред. | ред. код]

Німецький мисливець з ранньою формою вушанки, живопис Joachim von Sandrart, "Аллегорія місяця листопада", 1643 р.

Прообразом «шапки-вушанки» була «шапка-колчаківка», яка набула широкого вжитку в Білій армії Колчака в 1918—1919 роках.[2][3]  Пізніше мода на вушанки з круглою тулією поширюється в робочому середовищі Петрограда, а потім і по всій Росії.

Вушанки в світі[ред. | ред. код]

У західному світі вушанка є складовою частиною стереотипного «російського образу» разом із балалайкою і валянками (наприклад, в голлівудському кінематографі, на карикатурах тощо), по-англійськи називається просто shapka. Схожі шапки поширені не тільки на території колишнього СРСР, а й у ряді інших країн, таких, як Китай, Північна Корея, Монголія, також присутні на творах пізньосередньовічного європейського живопису, зокрема, північного Відродження. Вушанки нерідко носять також в Канаді, де вона виступає і як елемент зимового обмундирування деяких збройних формувань. Схожа шапка (але без довгих вух і з ґудзиком на маківці) поширена в Фінляндії.

Вушанка в німецькій поліції[ред. | ред. код]

З 2000-х років вушанка є елементом загальнонімецької зимової форми поліції ФРН.

У 2011 році профспілка поліцейських землі Північний Рейн-Вестфалія протестувала проти носіння хутряних шапок-вушанок «російського зразка». Представник профспілки поліцейських GdP А. Плікерт заявив, що «поліцейські в шапках-вушанках виглядають» курям на сміх: «… Ми все ж не в Москві.» З 15 тисяч патрульних округу вушанку замовило всього одна тисяча поліцейських. За словами представника профспілки, міністерство внутрішніх справ тестувало іншу модель — бейсболку з захистом для вух, — однак та провалила тест, а вушанка виграла.[4][5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ушанка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. О батальонном кузнецкстрое и о людях Кузнецка. Поволжская молодёжь в борьбе за Белое дело // Родина. № 3. — 2008. — с. 58.
  3. Петров А. А. Униформа егерей и портупей-юнкеров Учебно-Инструкторских школ армии адмирала Колчака: попытка реконструкции// Доброволецъ. М., 2004. — № 2 (4). — c. 52.
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 березня 2016. Процитовано 29 лютого 2016. 
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 березня 2016. Процитовано 29 лютого 2016.