Якось-то йдучи уночі…

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якось-то йдучи уночі…
Автограф з віршем «Якось-то йдучи уночі…»
Жанр вірш
Автор Тарас Шевченко
Написано 1860
Опубліковано 1861

«Якось-то йдучи уночі…» — вірш Тараса Шевченка 1860 року, написаний у С.-Петербурзі.

Написання та автографи[ред. | ред. код]

Зберігся чорновий автограф вірша на окремому аркуші[1]; список І. М. Лазаревського у «Більшій книжці»[2][3].

Дата в чорновому автографі: «13 ноя[бря]», дата у списку: «13 ноября». Вірш датується дослідниками за автографом і місцем списку в «Більшій книжці» серед творів 1860-го: 13 листопада 1860 року, та місцем написання — С.-Петербург[3].

Чорновий автограф написано чорним чорнилом на чистому звороті аркуша з написом на лицьовому боці: «Тарасу Григорьевичу Шевченко. От Жемчужникова». Вгорі над текстом написано невідомою рукою: «Автограф Т. Г. Шевченко, подаренный мне Лазаревским в Орле». Спочатку Шевченко написав рядки 1 — 13, потім, відступивши від попереднього тексту, дописав рядки 14 — 24 трохи відмінним почерком. Виправлення в автографі зроблено в кілька прийомів: чорнилом іншого відтінку (синюватим, проби якого є на полях рукопису) виправлено рядок 9 і закреслено текст після рядка 13; червоним олівцем — рядки 10 — 14. Очевидно, після цього вірш був остаточно доопрацьований Шевченком в іншому автографі, нині не відомому, з якого його й переписав до «Більшої книжки» І. М. Лазаревський: текст списку в кількох місцях різниться від верхнього шару чорнового автографа. Зокрема, в рядку 3: «Міркую сам-таки з собою» замість чорнового варіанта «Міркую сам собі з собою», в рядку 8: «Була б сестра! і був би брат!» замість «Були б сестра і був би брат», в рядку 17: «Що з того боку, мов із ями» відновлено пропущений у чернетці прийменник «із»[3].

Публікація[ред. | ред. код]

Вперше вірш надруковано у «Кобзарі з додатком споминок про Шевченка Костомарова і Микешина» 1876 року (Прага, стор. 259), де подано за «Більшою книжкою» з відміною в рядку 1: «Якось-то йду я уночі»[3].

Сюжет[ред. | ред. код]

Твір належить до політ. лірики поета й перегукується гемою й настроєм з написаними дещо раніше віршами «Хоча лежачого й не б’ють» і «О люди! люди небораки!» Осн його тема — осудження рабської покори й ствердження революц. нескореності. Поет іде через нічний Петербург і міркує «сам-таки з собою» про те, що бачить. Вид «осквернених палат» царів і вельможного панства викликає гіркі думки про те, що самодержавний лад існує лише тому, що «похилилися раби». Як грізна пересторога, виглядає «з того боку» Неви Петропавловська фортеця. Але й цей привид долі, що чекала тоді кожного революціонера, не може залякати поета. Вірш завершується оптимістичними рядками, якими автор стверджує непохитність своїх переконань («Та й знову думать заходивсь // Про те ж таки, що й перше думав»)[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ІЛ, ф. 1, № 47
  2. ІЛ, ф. 1, № 67, с. 323 — 324
  3. а б в г «Якось-то йдучи уночі…» [Тарас Шевченко. Зібрання творів: У 6 т. — К., 2003. — Т. 2: Поезія 1847-1861. — С. 367; 755-756.] litopys.org.ua Процитовано 5 січня 2023
  4. «Якось-то йдучи уночі…» [Шевченківський словник. У двох томах. — К., 1978. — Т. 2. — С. 394-408.] izbornyk.org.ua Процитовано 5 січня 2024

Посилання[ред. | ред. код]