Русофільство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:46, 25 лютого 2022, створена Yakudza (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування Ростислав Тимошенко (обговорення) до зробленого TohaomgBot)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Русофільство
Протилежне русофобія
CMNS: Русофільство у Вікісховищі
Прапор Російської Федерації

Рософі́льство (москвофі́льство; іноді росіянофі́льство — буквально любов до Росії або росіян; рос. русофильство) — захоплення та прихильність до Росії (включаючи епоху Радянського Союзу, Російської імперії, Московії та ВКМ), росіян, російської історії та російської культури. Термін може використовуватися в культурному, політичному або лінгвістичному контексті. Антонім і протилежність рософільству – рософобія.

Рософільство в Європі

Собор Василія Блаженного на Червоній площі в Москві

Американський письменник Роберт Александер писав: «Я люблю росіян за їх драматичну, емоційну натуру. Вони не бояться любити, не бояться постраждати, не бояться перебільшувати чи діяти імпульсивно».[1]

У жовтні 2004 року Міжнародна організація Ґеллапа оприлюднила результати свого опитування, згідно з якими близько 20% жителів Західної Європи ставляться до Росії позитивно, причому найпозитивніше — Ісландія, Німеччина, Греція та Сполучене Королівство. Відсоток респондентів, які висловили позитивне ставлення до Росії, склав 9% у Фінляндії, Туреччині та Японії, 38% у Литві, 36% у Латвії та 34% в Естонії. В Естонії і особливо в Латвії є велика кількість етнічних росіян, що, ймовірно, вплинуло на результат.

Рософільство в Сербії

Росія надзвичайно популярна в Сербії, і серби завжди традиційно вважали Росію близьким союзником через спільну слов’янську спадщину і культуру, а також православну віру. У Сербії та Чорногорії, обидві нації яких переважно східні православні, віра, яку висловлювала переважна більшість росіян, не було радянського впливу, і росіяни завжди вважалися дружнім братнім народом, їхнім першим союзником на міжнародній арені. І в Сербії, і в Чорногорії є квартали, вулиці, будівлі та статуї, названі на честь чогось російського. У Сербії є Російський центр науки і культури та готель Москва.

Рософільство в Чорногорії

Чорногорія також є східно-православною та слов'янською країною. У Подгориці є Московський міст,[2] а біля мосту — статуя російського співака й актора Володимира Висоцького.

Рософільство в Україні

Докладніше: Москвофільство
Проросійські сепаратисти в Донецьку, на сході України

Після відновлення Україною незалежности в 1991 році українці, переважно на сході та півдні країни, проголосували за більш рософільську позицію уряду, починаючи від тіснішого економічного партнерства до повного національного союзу.[3] Росія та Україна мали особливо тісні економічні зв’язки, тоді як рософільська політична партія Партія регіонів стала найбільшою партією у Верховній Раді України у 2006 році. Вона залишалася домінуючою силою в українській політиці до Євромайдану (2013-2014) та Революції Гідности 2014 року. Після початку російсько-української війни в 2014 році загальне ставлення українців до Росії та росіян стало набагато негативнішим, більшість українців виступають за членство в НАТО[4] та Європейському Союзі.[5]

«Добре» до росіян ставляться 41% відсотків жителів України (негативно 42%),[6] тоді як загалом позитивно до України ставляться 54% росіян, як показало недавнє опитування жителів країни. Станом на 2021 рік в Україні існують такі рософільські партії як Опозиційна платформа за життя, Опозиційний блок, Наш край, Наші та партія Шарія.

Примітки

  1. Book Group Guide – Rusoff Agency. Rusoffagency.com. Процитовано 17 жовтня 2018.
  2. Moscow bridge in Podgorica. Androidvodic.com. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 17 жовтня 2018.
  3. Rapawy, Stephen (1997). Ethnic Reidentification in Ukraine (page 17) (PDF). Washington, D.C.: United States Census Bureau. Архів оригіналу (PDF) за 19 жовтня 2012. Процитовано 12 липня 2018.
  4. Pledging reforms by 2020, Ukraine seeks route into NATO. Reuters (англ.). 10 липня 2017. Процитовано 3 жовтня 2021.
  5. Simmons, Katie; Stokes, Bruce; Poushter, Jacob (10 червня 2015). 3. Ukrainian Public Opinion: Dissatisfied with Current Conditions, Looking for an End to the Crisis. Pew Research Center's Global Attitudes Project (амер.). Процитовано 3 жовтня 2021.
  6. Украинцы хуже относятся к РФ, чем россияне в Украине – опрос. https://www.kiis.com.ua/ (укр.). Процитовано 31 жовтня 2021.

Див. також