Скорпіон (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:22, 17 жовтня 2021, створена Фламінгознавець (обговорення | внесок) (додано категорію / косметичні виправлення / зображення пересунуто вправо для відображення на планшетах)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скорпіон
Скорпіон
Скорпіон
Латинська назва Scorpius
Род. відмінок Scorpii
Скорочення Sco
Пряме піднесення 16год 53хв
межі від 15год 40хв до 17год 50хв
Схилення -30° 44'
межі від -45° 30' до -8° '
Площа 497 кв.град.(33)
Зорі 13 яскравіших від 3m
49 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоря Антарес 1,06m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +45° i −90°
Увечері найкраще спостерігати протягом травня, червня
Існує з античності. Запропоноване
Сузір'я Скорпіона із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Скорпіо́н (лат. Scorpius) — зодіакальне сузір'я південної півкулі неба. Сонце входить у сузір'я Скорпіона — 22 листопада, але 30 листопада залишає його (з усіх зодіакальних сузір'їв у Скорпіоні Сонце перебуває найменше часу), переходячи у сузір'я Змієносця. Найкращі умови для спостережень сузір'я Скорпіона у червнілипні.

Історія

Стародавнє сузір'я. Включене до каталогу зоряного неба Альмагест, укладеного Клавдієм Птолемеєм.

Астеризми

Ланцюжок зір у сузір'ї Скорпіона часто виділяють як астеризм Хвіст (Жало) скорпіона. До нього включають різну кількість зір, зазвичай вважають, що він починається від Антареса (α). У такому випадку, астеризм складається з одинадцяти зір: α, τ, ε, μ, ζ, η, θ, ι, κ , λ і ν. Іноді до нього додають зорі δ і γ. В арабській традиції астеризм обмежено до чотирьох зір: ι, κ, λ і ν Скорпіона і він має назву Гіртаб (так само називається зоря κ Скорпіона, центральна в астеризмі).

Альтернативна сучасна назва — Рибальський гачок.

Пара близьких зір λ і υ на самому кінці Хвоста Скорпіона утворюють астеризм Котячі Очі.

Зорі

Найяскравіша зоря — Антарес. У перекладі з грецької — суперник Ареса (Марса).

Це червоний надгігант, його діаметр у 700 разів більший за діаметр Сонця, а світність у 9000 разів більша сонячної.

Об'єкти

Sco X-1 є найяскравішим (після Сонця) рентгенівським джерелом на небосхилі[1].

Сузір'я містить мікроквазар GRO J1655-40 — подвійну зорю, один з компонентів якої є кандидатом у чорну діру. Відстань до цієї системи близько 11000 світлових років. GRO J1655-40 та її супутник рухаються у напрямі Чумацького Шляху зі швидкістю 112 км/год, приблизно в напрямі Сонячної системи[2].

Див. також

Примітки

  1. Sco X-1 // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 466. — ISBN 966-613-263-X.
  2. Колапсар GRO J1655-40[недоступне посилання з червня 2019]

Література

Скорпіон // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 426. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка

Сузір'я Зодіаку

Овен | Телець | Близнята | Рак | Лев | Діва | Терези | Скорпіон | Стрілець | Козоріг | Водолій | Риби
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.