Координати: 37°22′39″ пн. ш. 122°04′03″ зх. д. / 37.3775° пн. ш. 122.0675° зх. д. / 37.3775; -122.0675
Очікує на перевірку

Кремнієва долина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Silicon Valley)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кремнієва долина
Зображення
Транскрипція в МФА sˈɪlɪkən vˈæli
Країна  США
Адміністративна одиниця Каліфорнія
Часовий пояс PDT
Територія перекривається з South Bayd і Санта-Клара
Похідна робота Abacus Valleyd
Першовідкривач або винахідник Дон Гефлер[1]
Мапа розташування
Мапа
CMNS: Кремнієва долина у Вікісховищі

37°22′39″ пн. ш. 122°04′03″ зх. д. / 37.3775° пн. ш. 122.0675° зх. д. / 37.3775; -122.0675

Панорама ділової частини Сан-Хосе — неофіційної «столиці» Кремнієвої долини

Кре́мнієва доли́на (англ. Silicon Valley) — регіон у штаті Каліфорнія (США), що значить південну частину території затоки Сан-Франциско, входить до міської агломерації. Також її іноді помилково називають «Силіконовою долиною», плутаючи англійські слова silicon ([ˈsɪlɪkən], кремній[2][3]) та silicone ([ˈsɪlɪkəun], силікон[4][5]).

Відзначається значною щільністю високотехнологічних компаній (комп'ютери та їх комплектуючі (особливо мікропроцесори), програмне забезпечення, мобільний зв'язок, біотехнології тощо). Виникнення і розвиток цього технологічного центру пов'язані із зосередженням провідних університетів, великих міст на відстані менше години їзди, джерел фінансування нових компаній, а також кліматом середземноморського типу. Географічно Кремнієва долина включає долину Санта-Клара, місто Сан-Хосе та навколишні громади, південну частину півострова Сан-Франциско і південну Східну Затоку (англ. East Bay (San Francisco Bay Area)).

Оригінальна англійська назва долини походить від використання кремнію як напівпровідника при виробництві мікропроцесорів. Саме з цієї індустрії почалася історія долини як технологічного центру. Вперше ця назва була використана 11 січня 1971 року журналістом Доном Гефлером (Don Hoefler), коли він почав публікувати серію статей під назвою «Кремнієва долина США».

Історія

[ред. | ред. код]

Професор збіднілого Стенфордського університету Фредерік Терман у 1946 році запропонував створити на 8000 акрах землі вищу високотехнологічну зону, де б працювали підприємства, що розвивають новітні технології. Оскільки засновник університету Леланд Стенфорд своїм заповітом заборонив продаж землі, її почали надавати в оренду. 1951-го почалось будівництво офісного парку[6].

Одним з першопрохідців стала нині гігантська компанія «Hewlett Packard», яка тоді починалася з гаража. Водночас керівництво університету започаткувало соціальні програми для студентів, аби запобігти постійному відтоку кадрів з новоствореного офісного парку.

Першою розрослася компанія «Ферчайлд». Вона взялася за виготовлення кремнієвих транзисторів і раптово стала лідером цілого напрямку напівпровідникових елементів та приладів.

Перспективні плани розвитку

[ред. | ред. код]

21 жовтня 2023 року, Університет Берклі у Каліфорнії та відділення NASA під назвою дослідницький центр Еймса оголосили, що у Кремнієвій долині буде побудований космічний центр за 2 мільярди доларів, над створенням якого вчені працюють вже понад 20 років[7][8].

Економіка

[ред. | ред. код]

Компанії Кремнієвої долини

[ред. | ред. код]

Тисячі ІТ-компаній мають штаб-квартири у Кремнієвій долині. Серед них у Fortune 1000:

Штаб-квартира Adobe Systems
Advanced Micro Devices (AMD)
Apple Inc.
eBay
Google
Intel
Intuit
Oracle
Yahoo!

Інші компанії, які пов'язані (або були пов'язані) з Кремнієвою долиною:

Університети

[ред. | ред. код]

Міста в долині

[ред. | ред. код]

Такі міста округу Санта-Клара, що лежать у долині Санта-Клара, традиційно вважаються Кремнієвою долиною (перелік міст у алфавітному порядку):

Такі міста затоки Сан-Франциско є (або були) домівкою для багатьох високотехнологічних компаній, тому ці міста найчастіше пов'язують з Кремнієвою долиною:

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Steve JobsSimon & Schuster, 2015. — С. 10. — ISBN 978-1-5011-2762-5
  2. silicon [Архівовано 9 березня 2016 у Wayback Machine.] у словниках на сайті e2u.org.ua.
  3. silicon у Вікісловнику.
  4. silicone [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] у словниках на сайті e2u.org.ua.
  5. silicone у Вікісловнику.
  6. "Я приїхав зробити з України Каліфорнію" / Максимович Ксенія, "Блискавка", 18 (47)
  7. NASA Ames, UC Berkeley to build $2 billion space center in Silicon Valley. // By John Loeffler published October 21, 2023
  8. NASA збудує у Кремнієвій долині космічний центр. 23.10.2023, 18:53

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]