Spore

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Spore

Spore boxart.png

Розробник Maxis
Видавець Electronic Arts
Дата випуску 5 вересня 2008 року
Версія 1.05
Жанр(и) симулятор життя, стратегія реального часу, гра в бога
Віковий
рейтинг
ESRB: E10+

PEGI: 12+
USK: 12

Платформа Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Wii, Nintendo DS
Режим гри одиночна гра
Носій 1 DVD, завантаження з Мережі
Керування миша, клавіатура
Сайт spore.com/ftl

Spore — відеогра жанру симулятора життя істот, розроблена студією Maxis і видана компанією Electronic Arts. Гра є симулятором еволюції життя на планеті, а також стратегією і космічним симулятором. Геймдизайнером виступав Вільям Райт, відомий за такими іграми як  SimCitySimEarth, SimAnt.

Spore є «грою в еволюцію»: гравець веде вид через багато стадій розвитку від клітини до космічної цивілізації. Головним нововведенням Spore стала велика кількість елементів гри в режимі реального часу, що дозволяє внести великий діапазон змін і вести нескінченну гру.

Вперше гра була представлена ​​публіці в 2005 році під час конференції розробників ігор. Вийшла 5 вересня 2008.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Початковий[ред.ред. код]

На початку гравець вибирає одну з шести планет, на якій житимуть його істоти. Можна проходити всі етапи гри послідовно, або почати одразу з одного з п'яти: Клітина, Істота, Плем'я, Цивілізація, Космос. Обрані на якомусь з етапів спеціалізації визначають риси та можливості на наступних. Після вибору етапу починається основний ігровий процес.

Клітина[ред.ред. код]

Етап «Клітина» — перший ігровий етап. Гра починається з відеоролика, в якому до планети прилітає астероїд, що заносить життя, розколюється і падає в океан. Життя розвивається в бактерії, за одну з яких поки і належить грати.

Гравець керує одноклітинною істотою, яка плаває у воді, наповненій іншими організмами, бульбашками, уламками метеорита і різною їжею. Харчуючись, вона збирає «бали ДНК», за рахунок яких розвивається та ускладнюється додаванням фрагментів як джугутики та подібне. Прикликавши іншу істоту свого виду і дозволивши їм спаритись, гравець отримує доступ до редактора істоти і потомство отримує надані гравцем зміни. В разі коли істота загине, дається під контроль інша аналогічна. Якщо клітина гравця хижа, то вона може поїдати менші клітини і шматки «м'яса». Рослиноїдна клітина харчується тільки водоростями. Всеїдна клітина може харчуватися як тваринами, так і рослинами. При цьому, якщо клітина має 2 рота — щелепи і фільтратор, то може їсти все. Якщо ж дати їй хоботок — лише висмоктувати вміст з інших клітин. Ворожі клітини також можуть з'їсти чи вбити підконтрольну клітину. Для захисту гравець може дати їй шипи чи отруту. Основна мета цієї фази — розвинутися у великий багатоклітинний організм, який зможе перейти на етап «Істота».

Істота[ред.ред. код]

На цьому етапі гравець в редакторі істоти отримує можливість дати їй ноги. Істота з іншими представниками свого виду виходить на сушу і облаштовує гніздо. Крім здоров'я у підопічного з'являється індикатор голоду, який потрібно заповнювати поглинанням їжі. Залежно від типу рота істота може харчуватися рослинною і/або тваринною їжею. Якщо довгий час істота не буде харчуватися, вона буде втрачати одиниці здоров'я, а поївши — відновлювати.

Нові фрагмент та бали ДНК одержуються за вбивство інших істот, або ж «дружбу» з ними. Крім того готові фрагменти можна знайти в скелетах, розкиданих місцевістю. Досягаючи певних точок розвитку, коли заповнюється шкала розвитку, можна взяти в зграю більше істот (максимум три).

Плем'я[ред.ред. код]

Етап «Плем'я» — третій етап гри Spore, який починається, коли істоти гравця стають розумними. Тепер редагування їх тіла недоступне, натомість відкривається створення і редагування одягу. Істота збирає членів племені для виживання, набігів або навпаки, взаємодопомоги, а також для роботи і для захисту від тварин і ворожих племен. Плем'я може приручати тварин, а ті, які були друзями на етапі «Істота» автоматично стають прирученими при переході на «Плем'я».

На цьому етапі гравець перестає контролювати одну істоту і замість цього контролює групу — плем'я. Нові члени племені створюються шляхом розмноження підконтрольних істот, які вилупляються з яєць. Після короткого дитячого періоду член племені виростає і стає керованим.

Можна давати кожному завдання, або всім (з пошуку їжі, знищенню нейтральних істот або навіть племен, як і подружитися з яким-небудь іншим плем'ям). Також потрібно будувати нові будівлі для поліпшення життя свого племені, які можуть дати зброю або музичні інструменти, що дозволяють подружитися з іншими племенами, підлаштувашвись під їхні смаки. Також є будівля, яка лікує плем'я і невелика будова, що дозволяє збільшити максимальний запас їжі.

Зі знищенням чи дружбою з черговим плем'ям, надбудовується племінний тотем. Коли він завершений, плем'я стає цивілізацією.

Цивілізація[ред.ред. код]

Етап «Цивілізація» — четвертий етап гри. Гравець отримує місто, втрачає здатність управляти окремии істотами, але отримує управління машинами, кораблями і літаками, за допомогою яких розширює сферу впливу на планеті. На початку етапу дається 3000 спорлінгів — місцевої валюти. Дизайн будівель та техніки налаштовується у відповідному редакторі.

Міста поділяються на три типи — військові, релігійні та торговельні. Спеціалізація початкового міста повністю залежить від того, як завершився попередній етап. Дружелюбне плем'я стає релігійною цивілізацією, працьовите — торговельною, войовниче — військовою. Після захоплення, навернення в свою віру або покупки міста гравець вільний вибрати подальший його розвиток. Наприклад, якщо військова цивілізація завоює релігійне місто, то можна вибрати, яким шляхом йому розвиватися — стати військовим або залишитися релігійним. Таким чином можна захоплювати подальші міста не тільки зі своєю початковою, наприклад військовою технікою, а й з релігійною.

Якщо гравець будує в місті багато фабрик (що збільшує дохід), це матиме зворотній бік — жителі почнуть страйкувати через забруднення довкілля.

Етап закінчується об'єднанням всіх міст планети під владою гравця. Світова цивілізація будує космічний корабель і виходить в космос.

Космос[ред.ред. код]

Етап «Космос» — останній і найтриваліший етап гри. Стилістика цього етапу багато в чому заснована на науковій фантастиці та сучасних астрономічних знаннях.

Вийшовши в космос, цивілізація гравця знаходить розбитий корабель, звідки отримує інформацію про побудову міжзоряного двигуна і загрозу гроксів. Сам гравець виступає в ролі шукача пригод, якому доручаються дослідження інших планет, перемовини з іншопланетянами, заснування колоній. В разі загибелі він і його корабель відновлюються на рідній планеті. У подорожах можна знайти джерела ресурсів, завдання, артефакти зниклих цивілізацій.

Від сусідів можна переймати їхній світогляд, торгувати або ж воювати. Перейняття світогляду вимагає виконання поставлених умов, але дозволяє отримати особливу здатність. Так, світогляд «Лицар» дозволяє скористатися допомогою свого двійника, а «Еколог» — зібрати для дослідів представників всіх видів життя на планеті. Як правило гравець зустріне принаймні по одній цивілізації учених, релігійних фанатиків, охоронців порядку і т. д. Неодмінно рідній планеті та колоніям загрожуватимуть космічні пірати. Згодом підконтрольна цивілізація стикається з гроксами — головними антагоністами галактики, які закривають доступ в галактичне ядро і ненавидять все живе.

Валютою залишаються спорлінги, а основним ресурсом є «пряність», яка є різних видів (і відповідно по-різному ціниться). Її можна як добувати, так і вкрасти, що відзначиться на погіршені стосунків з жертвами злодія. Крім того спорлінги даються за торгівлю артефактами та виконання завдань своєї та інших цивілізацій. Після виходу доповнення «Spore: Космічні пригоди» можна заробляти спорлінги, виконуючи завдання при висадці на спеціальні планети.

Гравець може удосконалювати космічний корабель дослідника, отримуючи за свої досягнення особливі значки. Але навіть маючи доступ до інструмента, дарованого значком, гравець повинен спочатку придбати його у своєї або іншої космічної імперії. Згодом відкриваються можливості терраформувати планети, змінювати їхні екосистеми та сприяти розвиткові інших, молодших, цивілізацій.

Накопичивши досить технологій і досвіду, дослідник вирушає до центру галактики. В подорожі зустрічаються невідомі досі цивілізації, в яких можна заправити корабель і поторгувати. В міжзоряних польотах допомагають червоточини, що майже миттєво переносять корабель до іншої точки галактики. Якщо гравець зуміє дістатися до ядра галактики, та його персонажа зустріне дружній іншопланетянин. В нагороду він дасть 42 пристрої, здатні миттєво перетворити будь-яку планету на придатну для життя. За бажання гравець може почати війну з гроксами. Звільнивши від них галактику, він принисе мир підконтрольної цивілізації з усіма космічними імперіями[1].

Оцінки і відгуки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
Game Informer 8.75/10
GamePro 4/5[4]
X-Play 5/5[5]
Wired 7/10[6]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 84.40%[2]
Metacritic 84 %[3]

Spore отримала високі оцінки критиків, зібравши оцінку 84% на агрегаторі Metacritic і 84,40% на GameRankings. Проте оцінки гравців склали суттєво нижчі 5,2 бали з 10.

IGN оцінили гру в 9/10, назвавши гру «нескінченною коробкою іграшок»[7]. В GameSpot дали 8/10 з висновком: «Взяті по одній, ці частини [цієї гри] не мають нічого особливого. Як сладові вигадливого єдиного образу, вони працюють куди краще. Візьміть найкращі інструменти кастомізації, бачені за останні роки і спільноту ентузіастів, що переповнена креативністю, і ви отримаєте по праву велику гру, яка займе вас на години якісними розвагами.»[8]

Доповнення та версії[ред.ред. код]

 • Spore Creature Creator (2008, PC/Mac) — редактор істот, випущений окремо до виходу повної версії гри. Дозволяє лише створювати їхній дизайн і ділитися творіннями з іншими користувачами[9].
 • Spore (2008, PC/Mac) — звичайна версія гри.
 • Spore: Galactic Edition — спеціальне видання Spore. Крім самої гри містить DVD з історією створення гри, керівництва, рекомендації, постер, та артбук. Випускалося у спеціальній пластиковій коробці[10].
 • Spore: Creepy & Cute — розширення можливостей для редактора істот. Додає 60 нових частин тіла («моторошних» і «милих», звідки й назва), 48 варіантів розфарбовування і 24 анімації. Крім того включає 2 нових фона для редактора[11].
 • Spore: Galactic Adventures (2009, PC/Mac) — доповнення, яке дозволяє на етапі «Космос» висаджуватися на планети та виконувати там різноманітні задання[12].

Спін-оффи[ред.ред. код]

 • Spore Creatures (2008, DS, iOS) — спін-офф Spore, де гравець слідкує за пригодами істот Уґі, яких викрадає іншопланетянин Ґар.
 • Spore Origins (2008, iOS) — спін-офф Spore з грою лише на етапі «Клітина».

Пов'язані ігри[ред.ред. код]

 • Spore Hero (2009, Wii) — окрема гра за мотивами Spore, де іншопланетянин потрапляє на невідому планету, на якій відбуваються загадкові події, та захищає її від сил зла галактичного масштабу[13].
 • Spore Hero Arena (2009, DS) — спін-офф Spore Hero, де гравець конструює істот, щоб протистояти ними на аренах завоюванню галактики злими силами. З травня 2014 року онлайн-функції гри більше не підтримуються[14].
 • Darkspore (2011, PC) — окрема відеогра жанру Action-RPG за мотивами Spore. В ній гравець керує групою героїв, що рятують галактику від нашестя чудовиськ, породжених Темними спорами. Гру було закрито в березні 2016 року[15].
 • Spore Creature Keeper — скасована гра, що задумувалася для ПК і Nintendo DS. Мала бути спрощеною версією Spore для дітей з онлайн-функціями[16].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Evolution Walkthrough - Spore Wiki Guide - IGN. IGN. Процитовано 2016-08-15. 
 2. Spore (PC) Reviews – GameRankings. GameRankings. 2008-09-04. Процитовано 2008-09-14. 
 3. Spore (PC) Reviews – MetaCritic. MetaCritic. 2008-09-09. Процитовано 2008-09-09. 
 4. Andrew Dagley (2008-09-04). GamePro Spore review. GamePro. IDG Entertainment. с. 1. Архів оригіналу за 2008-09-05. Процитовано 2008-09-04. 
 5. Manuel, Rob. XPlay Reviews: Spore. G4. Процитовано 2008-11-09. 
 6. Chris Kohler (2008-09-07). Ten Things I Learned from Spore. Wired. Процитовано 2008-09-07. 
 7. Spore UK Review - IGN - Page 3. IGN. Процитовано 2016-05-20. 
 8. Spore Review. GameSpot. Процитовано 2016-05-20. 
 9. Spore Creature Creator. www.spore.com. Процитовано 2016-05-19. 
 10. Spore Galactic Edition. www.spore.com. Процитовано 2016-05-19. 
 11. SPORE™ Creepy & Cute Parts Pack у Steam. store.steampowered.com. Процитовано 2016-05-19. 
 12. SPORE™ Galactic Adventures у Steam. store.steampowered.com. Процитовано 2016-05-19. 
 13. Spore™ Hero. sporehero.com. Процитовано 2016-05-19. 
 14. Spore Hero Arena. www.nintendo.com. Процитовано 2016-05-19. 
 15. Darkspore will close for good next week. pcgamer. Процитовано 2016-05-19. 
 16. EA shows 'Creature Keeper,' 'Spore' for kids. CNET. Процитовано 2016-05-19. 

Посилання[ред.ред. код]