Вир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вир
Вир у склянці води

Вир[1], нурт[2], коловорот (круговерть)[3][4], розм. водове́рть[5] — місце в річці, морі та ін. з круговим рухом води, що утворюється внаслідок дії протилежних течій.

Може розвиватися на окремих ділянках водоймищ або руслових потоків у результаті злиття двох течій, при обтіканні течією виступів берега, при різкому розширенні русла.

Морські вири викликаються зіткненнями припливних і відпливних хвиль та зустрічних течій.

Рух води у вирах може досягати значної швидкості. Горизонтальні розміри можуть змінюватися від кількох сантиметрів до декількох кілометрів (у відкритому океані).

Вири поділяють на:

  • постійні
  • сезонні
  • епізодичні

Найвідоміші вири

[ред. | ред. код]

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

Одна з міських легенд стверджує, що напрямок руху води у міні-виру в зливі раковини пов'язаний з силою Коріоліса. Але це спростовується простим експериментом: одночасним спостереженням через вебкамери за двома одинаковими раковинами, одна з яких розташовується в північній, друга — в південній півкулі. Дослід показує, що напрямок виру не пов'язаний з обертанням Землі, він залежить радше від геометрії раковини і від мікропотоків, що виникають у масі води чи під час наповнення чи під час іншого її руху[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Вир // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Нурт // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Коловорот // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Круговерть // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Водоверть // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  6. Benoît Urgelli (21 octobre 2003). Modélisation de l'effet Coriolis : Lavabos, Coriolis et rotation de la Terre. Ministère de l'éducation, de la science et de la recherche. Процитовано 22 березня 2008. (фр.)

Посилання

[ред. | ред. код]