Білорусько-російські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білорусько-російські відносини

Білорусь
Білорусь
Росія
Росія

Білору́сько-росі́йські відно́сини — двосторонні відносини між Республікою Білорусь та Російською Федерацією. Дві країни мають сухопутний кордон і становлять наднаціональну Союзну Державу. Між двома державами було укладено кілька двосторонніх договорів. Росія є найбільшим і найважливішим економічним і політичним партнером Білорусі. Обидва є членами різних міжнародних організацій, включаючи Співдружність Незалежних Держав, Євразійський митний союз, Організацію договору про колективну безпеку й Організацію Об'єднаних Націй.

Історія

[ред. | ред. код]

Початок 1990-х років

[ред. | ред. код]
Біло-червоно-білий прапор був символом БНР, а також пострадянської Білорусі в 1991—1995 роках. А також є символом білоруської опозиції
Погоня — герб БНР та пострадянської Білорусі у 1991—1995 роках. Символ опозиції

Після розпаду Радянського Союзу новостворена російська держава намагалася зберегти контроль над пострадянським простором, створивши 8 грудня 1991 р. регіональну організацію – Співдружність Незалежних Держав (СНД). Проте Білорусь, як і інші республіки СНД, почала віддалятися від Росії, яка в той час намагалася стабілізувати свою розірвану економіку та зв'язки із Заходом.

На початку 90-х Росія була стурбована тим, що її участь у державі ближнього зарубіжжя, як-от Білорусь, загрожує відносинам, які вона намагалася побудувати із Заходом. Однак, коли НАТО почало розширюватися на схід, Росія опинилася у складній ситуації. З одного боку, вона зіткнулася з розпадом великого геополітичного блоку, який колись контролював. З іншого боку, відчувалося, що Захід намагається ізолювати його від європейського середовища, збираючи шматки колишньої імперії. Це призвело до зростання значення добрих відносин з Білоруссю.[1]

У середині 1990-х років і особливо з приходом до влади Олександра Лукашенка в липні 1994 року Білорусь здавалася ідеальним кандидатом для інтеграції з Росією. Російський президент Борис Єльцин після підписання в лютому 1995 року Договору про дружбу, добросусідство і співробітництво з Білоруссю заявив, що «два народи [були] поділили спільний історичний досвід протягом багатьох століть». Це, за його словами, «створило основу для підписання договору та інших документів щодо поглиблення інтеграції наших двох країн. Серед усіх країн СНД Білорусь має найбільші права на такі відносини завдяки своєму географічному положенню, контактам з Росією, нашій дружбі та прогресу реформ».[2]

Інтеграційний процес розпочався 2 квітня 1996 року, а рівно через рік було засновано Союз Білорусі та Росії. Кульмінацією цього процесу стало створення Союзної держави між РФ і Білоруссю 8 грудня 1999 року Договір про рівні права громадян між Білоруссю та Росією був підписаний у грудні 1998 року, який охоплює працевлаштування, доступ до медичної допомоги та освіти.

2000-ті роки

[ред. | ред. код]

  Після вступу на посаду Володимира Путіна він висловив глибоке невдоволення станом відносин з Білоруссю і розкритикував договір 1999 року, політика, яку він встановив, полягала в тому, щоб вкласти в цей договір реальний зміст. Його пропозиція полягала в тому, щоб продовжити об'єднання або за моделлю федерації, що означало, що Білорусь приєднається до Російської Федерації, або побудує союз, подібний до Європейського Союзу. Проте Білорусь відмовилася, і статус-кво зберігся.

Росія і Білорусь налагоджували тісні військові відносини і проводили різноманітну спільну військово-наукову діяльність.[3] Росія також керує кількома військовими базами та радарами в Білорусі, серед яких РЛС «Ганцавичі», радар раннього попередження, який керується Військово-космічними силами РФ, і передавач VLF «Вілейка».

Незважаючи на це, здавалося, що стратегічна цінність Білорусі продовжує зростати для Росії через міжнародні події. Ці дії включали військову діяльність Сполучених Штатів на пострадянському просторі після терактів 11 вересня 2001 року, зміщення східноєвропейських держав на захід, плани розгортання системи протиракетної оборони НАТО в Польщі чи Чехії та вище. весь підйом кольорових революцій. У результаті, незважаючи на невдачі в політичній та економічній інтеграції, військово-інтеграційні процеси між двома державами тривали.

Оскільки Росія усвідомила, що повна інтеграція з Білоруссю буде дорого коштувати, вона змінила свою зовнішню політику в більш прагматичному напрямку. У цій політиці виділялися дві основні цілі — Перше полягало в тому, щоб зменшити економічний тягар, яке Білорусь поклала на свою економіку, а по-друге, — взяти під контроль інфраструктуру транзиту енергії в Білорусі. Ці дві цілі вплинули на більшість конфліктів і газових воєн між двома країнами.

2010-ті та російсько-українська війна

[ред. | ред. код]

З 2014 року, після багатьох років поширення російського впливу в країні, Лукашенко наполягав на відродженні білоруської ідентичності після початку російсько-української війни: анексії Криму Росією та військового втручання на Сході Україну. Вперше він виголосив промову білоруською (а не російською, якою вживає більшість людей), у якій сказав: «Ми не росіяни — ми білоруси», а пізніше заохочував до використання білоруської. Торговельні суперечки, прикордонні суперечки та значно розслаблене офіційне ставлення до голосів дисидентів — усе це частина послаблення давніх теплих відносин з Росією.[4]

14 вересня 2017 року відносини Білорусі та Росії повернулися в норму, оскільки обидва провели військові навчання.[5][6][7]

У 1995 році кордон Росії з Білоруссю було зруйновано. Однак у 2014 році кордон відновили з білоруської сторони. У свою чергу Росія в лютому 2017 року створила прикордонну зону з боку Смоленської області[8].

Внаслідок початку російсько-української війни Росія прагнула замінити оборонні зв'язки України з Білоруссю.[9] 14 вересня 2017 року відносини Білорусі та Росії повернулися в норму, оскільки обидва провели військові навчання.[5][10][7]

У 2019 році Лукашенко провів двосторонні переговори в Сочі з президентом Росії Володимиром Путіним і заявив, що їхні дві країни «можуть об'єднатися завтра, без проблем».[11] Ідея, яку підтримував Путін протягом багатьох років, спостерігачі назвали потенційний план схемою Путіна, щоб залишитися при владі після 2024 року.[12] Проте політолог Михайло Виноградов пояснив, що «Лукашенко буде жорстко грати перед публікою, намагаючись виглядати слабким перед Путіним», а Артем Шрайбман з Московського центру Карнегі припустив, що «Москві, швидше за все, не вдасться знайти свою базу серед білорусів»[13].

2020: напружені стосунки та примирення

[ред. | ред. код]

Білорусь і Росія обидві були державами-членами Радянського Союзу. Росія історично завжди вважала Білорусь російською територією. Росіяни вважають білорусів «білими росіянами». 24 січня 2020 року ознаки нової напруженості між Білоруссю та Росією проявилися, коли президент Білорусі Олександр Лукашенко публічно звинуватив президента Росії Володимира Путіна у спробі зробити Білорусь частиною Росії.[14] Це призвело до того, що Росія скоротила економічні субсидії Білорусі.[15]

У липні 2020 року відносини між Білоруссю та Росією були названі «напруженими» після того, як у Мінську було заарештовано 33 російських військових.[16] Згодом Лукашенко звинуватив Росію в спробі приховати спробу відправити 200 бійців з приватної російської військової фірми, відомої як Група Вагнера, до Білорусі з місією дестабілізації країни напередодні президентських виборів 9 серпня.[17]

5 серпня 2020 року глава російської служби безпеки Дмитро Медведєв попередив Білорусь про звільнення підрядників.[15] Лукашенко також заявив, що Росія бреше про свої спроби використати групу Вагнера для впливу на майбутні вибори[18].

Після президентських виборів і вибуху нових протестів Лукашенко наприкінці серпня згадав, що Білорусь буде вести переговори з Росією про рефінансування свого державного боргу на суму 1 млрд доларів.[19] 14 вересня Лукашенко відвідав Путіна в Сочі, де останній пообіцяв надати Білорусі 1,5 млрд доларів[20].

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну

[ред. | ред. код]

Після подій 2020—2021 року в Україні збільшилася діаспора опозиційно налаштованих білорусів, які під час вторгнення сформували Полк імені Кастуся Калиновського[21].

2023 року значна частина бойовиків ПВК Євгена Пригожина що брали участь у невдалому заколоті виїхали на території Білорусі де їм була обіцяна безпека[22]. 2024 року їх кількість значно скоротилася переважно до інструкторів що навчають білоруських військових[23].

У березні 2024 року білоруський диктатор привітав Путіна з черговим переобранням на псевдовиборах[24][25].

Надання своєї території для атак по Україні

[ред. | ред. код]

Розпочавши широкомасштабну війну проти України 24 лютого, РФ для безпосереднього вторгнення на правобережжя Київщини — Бучу, Ірпінь, Гостомель, Іванків, Чорнобильську АЕС — використала територію Білорусі. 27 лютого з району Мозиря по Житомиру запустили балістичні ракетні комплекси класу земля-земля Іскандер[26]. З того часу з території Білорусі по Україні було запущено понад 600 ракет. Також відомо що літаки Ту-22М виконували пуски крилатих ракет Х-22 з району неподалік білоруського Мозиря (орієнтовно за 50-60 кілометрів від державного кордону України – ред.) по Київській, Чернігівській, Сумській областях[27][28]. Режим Олекандра Лукашенка з перших днів вторгнення поширював російську пропаганду, представник РБ підтримував позицію РФ по питаннях повʼязаних з Україною у голосуваннях ООН[29][30].

28 липня 2022 року зафіксували понад 20 «прильотів» на території Гончарівської територіальної громади Чернігівського району. За даними Оперативного комадування «Північ» обстріл вівся з білоруського аеродрому «Зябрівка», який російські війська перетворили на свою базу. Супутник неодноразово фіксував на його території ЗРК «С-300» та «С-400»[31][32].

Військова підтримка

Постачання зброї

98 танків (T-72А і T-72АВ), 40 БМП-2 і 20 шасі до БМП-2 та 53 вантажівки Урал-4230 були передані із військових складів Білорусі у жовтні 2022, та ще 13 танків T-72 протягом 8-10 грудня 2022[33][34]. Згідно опублікованих даних по транспортуванню боєприпасів з території Білорусі до РФ та тимчасово окупованих територій України з січня 2022 до лютого 2023 було відправлено 130 000+ тонн набоїв та боєприпасів[35].

назва тип к-ть подробиці
СРСР T-72А основний бойовий танк 98 передані із військових складів Білорусі у жовтні 2022[36]
СРСР T-72АВ
СРСР T-72 13 передані із військових складів Білорусі протягом 8-10 грудня 2022[33]
СРСР БМП-2 бойова машина піхоти 40 передані із військових складів Білорусі у жовтні 2022[37]
шасі до БМП-2 20
Росія Урал-4230 вантажівка 53 передані із військових складів Білорусі у жовтні 2022[38]
набої та боєприпаси 130 000+ тонн згідно опублікованих даних по транспортуванню боєприпасів з території Білорусі до РФ та тимчасово окупованих територій України з січня 2022 до лютого 2023[35]
Білорусь МАЗ-6317 вантажівка згідно інформації, опублікованй у березні 2024 року, РФ стала оператором вантажівок МАЗ-6317, які раніше не були у використанні російських військових[39]

Тренування російських військових

10 січня 2024 року стало відомо що російські військові працюють з особовим складом білоруських військових бригад та курсантами військових навчальних закладів[40].

Постачання товарів для російського ВПК

23 серпня 2023 року стало відомо що НАЗК внесло 8 ключових підприємств білоруського військово-промислового комплексу, які виготовляють та постачають компоненти для зброї до РФ[41]. 5 лютого 2024 року стало відомо що завдяки новому обладнанню з Білорусі (для збільшення обсягу випуску деталей підвищеної міцності на підприємстві створили нову ділянку іонного азотування) на Челябінському тракторному заводі запустили нову виробничу ділянку для збільшення виробництва танкових двигунів[42]. 20 травня 2024 року стало відомо що військово-промисловий комплекс Білорусі має виготовити 700 прицілів для танків Т-72 і Т-90, 500 прицілів для БТР, 100 прицілів для бойових машин підтримки танків «Терминатор» та 70 прицілів для протитанкових комплексів «Хризантема» в рамках російського замовлення[43].

Участь громадян Білорусі у вторгенню в Україну

Масової участі громадян Білорусі у вторгненню не помічено, однак 24 січня 2024 року в Кринках ЗСУ ліквідували білоруського офіцера[44].

Поширення російської пропаганди

Олександр Лукашенко — диктатор, самопроголошений президент Білорусі, неодноразово поширював тези російської пропаганди, піддавав сумніву суверенітет України та закликав до припинення звільнення українських територій, поширював російське колоніальне бачення української історії[29]. Це регулярно роблять також інші його чиновники та пропагандисти: депутат парламенту Олег Гайдукевич, пропагандист Григорій Азарьонок а також державні агенції[45].

Економічні відносини

[ред. | ред. код]

Частка Росії складає близько 35% експорту та 28% імпорту[46][47].

До 2004 року «Газпром» продавав газ Білорусі за внутрішніми російськими цінами, в основному через процес політичної інтеграції між двома країнами. Оскільки цей процес почав гальмуватися в 2000-х і наприкінці 1990-х років, «Газпром» хотів забезпечити надійний транзит російського газу через білоруську територію, взявши під контроль білоруську транзитну мережу. «Газпром» намагався придбати білоруського мережевого оператора « Белтрансгаз», але розбіжності щодо ціни призвели до російсько-білоруського газового спору 2004 року, в результаті якого «Газпром» припинив поставки до Білорусі 1 січня 2004 року.[48]

У червні 2004 року було підписано новий газовий контракт, після чого відносини між двома країнами покращилися. У січні 2020 року Росія тимчасово призупинила продаж нафти Білорусі зі знижкою, а пізніше домовилася про компроміс. У відповідь Білорусь диверсифікувала імпорт нафти, отримуючи нафту з таких країн, як Норвегія, Азербайджан, Саудівська Аравія та Сполучені Штати. Лукашенко звинуватив Росію у використанні нафти як важеля для можливого злиття Росії та Білорусі.[48]

Дипломатична напруга

[ред. | ред. код]

У 2009 році між двома країнами спалахнула серйозна дипломатична суперечка. Президент Білорусі Олександр Лукашенко звинуватив Росію в тому, що вона пропонує кредит у розмірі 500 млн доларів за умови визнання Білоруссю Абхазії та Південної Осетії, але додав, що позиція Білорусі не продається. Лукашенко заявив, що громадяни Білорусі повинні дотримуватися грузинських законів, подорожуючи до двох регіонів, а МЗС заявило, що всі громадяни Білорусі повинні користуватися пунктами в'їзду на грузинській стороні. Лукашенко заявив, що замість Росії Білорусь має «шукати щастя в інших частинах планети». Коментуючи тісне військове співробітництво між двома країнами, Лукашенко порівняв 10-мільйонне населення Білорусі як живий щит Росії проти Заходу, послугу, яка, за його словами, «не була безкоштовною».[46]

У липні 2009 року спалахнула так звана Молочна війна, коли Росія заборонила імпорт усіх молочних продуктів з Білорусі, заявивши, що вони не відповідають новим правилам. Білорусь звинуватила Росію в застосуванні заборони в політичних цілях, тоді як Росія заперечила, що заборона була політичною. Невдовзі Росія скасувала заборону, а Білорусь відновила поставки молочної продукції до Росії.[46]

Однак нова суперечка виникла, коли Росія заявила, що Білорусь заборгувала 231 мільйон доларів за поставки газу, які вона використовувала з початку року. Білорусь погрожувала запровадити прикордонний та митний контроль на кордоні з Росією та відмовилася брати участь у переговорах Організації Договору про колективну безпеку в Москві. В інтерв'ю Президент Лукашенко поставив під сумнів необхідність дипломатичних відносин з Росією, оскільки Росія «блокує» Білорусь.[46]

31 травня 2012 року президент Росії Володимир Путін критикував санкції Європейського Союзу проти Білорусі, а в спільній заяві Путін і Лукашенко сказали:

«Росія та Білорусь координуватимуть зусилля щодо протидії спробам втручання у внутрішні справи Союзної держави та тиску шляхом введення обмежувальних заходів або санкцій».

Олександр Лукашенко з Сергієм Шойґу.

Постійні дипломатичні представництва

[ред. | ред. код]

Білорусь має посольство в Москві[49], а також філії в: Калінінграді, Смоленську, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Нижньому Новгороді, Казані, Уфі, Єкатеринбурзі, Новосибірську, Красноярську та Хабаровську.[50]

Росія має посольство в Мінську і генеральне консульство в Бресті.[51]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Doklad ‘Rossiia-SNG’: nuzhdaetsia li v korrektirovke pozitsiia Zapada? (Moscow: Sluzhba vneshnei razvedki Rossii, 1994)
 2. "Yeltsin on Protecting CIS Border, " Itar-Tass (22 February 1995), in Russia and the Commonwealth of Independent States: Documents, Data, and Analysis, ed. Zbigniew Brzezinski and Paige Sullivan (New York: Armonk, 1997), p. 311.
 3. Cooperation with Russian Armed Forces | Official Website of Belarus MoD. Mil.by. Архів оригіналу за 5 серпня 2014. Процитовано 7 листопада 2016.
 4. The Strange Death of Russia's Closest Alliance [Архівовано 18 квітня 2021 у Wayback Machine.], Global Voices, 21 February 2017
 5. а б NATO Nervous As Russia, Belarus Team Up For Cold-War-Style War Games. NPR.org (англ.). Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 23 листопада 2018.
 6. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 вересня 2017. Процитовано 21 січня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 7. а б Russia and Belarus launch war games aimed at holding the line against the West. Washington Post (англ.). Архів оригіналу за 29 березня 2021. Процитовано 23 листопада 2018.
 8. Россию и Белоруссию разделила зона. Газета.Ru. Архів оригіналу за 13 серпня 2020. Процитовано 23 листопада 2018.
 9. Archived copy. Архів оригіналу за 7 April 2014. Процитовано 14 жовтня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 10. Archived copy. Архів оригіналу за 16 September 2017. Процитовано 16 вересня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 11. Belarus Ready to 'Unite' With Russia, Lukashenko Says. The Moscow Times. 15 лютого 2019. Архів оригіналу за 17 February 2019. Процитовано 17 лютого 2019.
 12. Brennan, David (16 лютого 2019). Russia May Absorb Belarus: 'We're Ready to Unite,' President Says. Newsweek. Архів оригіналу за 16 February 2019. Процитовано 17 лютого 2019.
 13. Sherwin, Emily (13 лютого 2019). Could Russia and Belarus trade oil for national sovereignty?. DW. Moscow. Архів оригіналу за 13 February 2019. Процитовано 17 лютого 2019.
 14. Lukashenka Accuses Moscow Of Pressuring Belarus Into Russian Merger. RadioFreeEurope/RadioLiberty. Архів оригіналу за 25 січня 2020. Процитовано 21 січня 2022.
 15. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 21 січня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 16. Belarus: Lukashenko accuses Russian mercenaries, critics of plotting attack | DW | 31.07.2020. DW.COM. Архів оригіналу за 1 серпня 2020. Процитовано 21 січня 2022.
 17. Belarusian President Accuses Russia Of Trying To Cover Up Vagner Group Election Plot. RadioFreeEurope/RadioLiberty. Архів оригіналу за 2 серпня 2020. Процитовано 21 січня 2022.
 18. Belarus ruler Lukashenko says Russia lying over 'mercenaries'. BBC News. 4 серпня 2020. Архів оригіналу за 17 серпня 2020. Процитовано 21 січня 2022.
 19. Russia to extend $1.5 bln loan to Belarus. geopolitics.news. 14 вересня 2020. Архів оригіналу за 16 квітня 2021. Процитовано 21 січня 2022.
 20. Belarus protests: Putin pledges $1.5bn loan at Lukashenko meeting. BBC. 14 вересня 2020. Архів оригіналу за 14 вересня 2020. Процитовано 21 січня 2022.
 21. У Києві відкрилась виставка «Полк Калиновського». armyinform.com.ua (укр.). Процитовано 29 лютого 2024.
 22. Свобода, Радіо (29 червня 2023). «Ми запропонували їм покинуту частину». Що відомо про можливий табір ПВК «Вагнер» ​​у Білорусі. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 4 квітня 2024.
 23. У Білорусі досі залишаються близько тисячі "вагнерівців", що додає впевненості Кремлю, — розвідка. LB.ua. 4 лютого 2024. Процитовано 4 квітня 2024.
 24. "Листа не буде": як світ реагує на вибори в Росії. www.unian.ua (укр.). Процитовано 21 березня 2024.
 25. Переобрання путіна: хто привітав російського диктатора з перемогою на «виборах». Слово і Діло (укр.). 21 березня 2024. Процитовано 21 березня 2024.
 26. На Житомир з території Білорусі запустили "іскандери" (відео). LB.ua. 27 лютого 2022. Процитовано 11 січня 2024.
 27. Назарчук, Ірина (27 червня 2022). Агресор чи сторона збройного конфлікту: аналіз ролі Білорусі у війні Росії проти України. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 27 листопада 2023.
 28. Why Belarus Is Helping Russia in Its War in Ukraine.
 29. а б Які неправдиві кремлівські наративи транслює білоруська пропаганда. ВолиньPost (англ.). Процитовано 3 січня 2024.
 30. «Клуб підтримки» росії: які країни Генасамблеї ООН голосують проти проукраїнських резолюцій. Слово і Діло (укр.). 15 січня 2024. Процитовано 15 січня 2024.
 31. «С-300» та «С-400»: як росія обстрілює українські міста з комплексів ППО. chas.news (ua) . Процитовано 15 квітня 2024.
 32. Обстріли рашистів з С-300 з Білорусі: які міста під ударом та чи є захист від загрози | Defense Express. defence-ua.com (укр.). Процитовано 15 квітня 2024.
 33. а б https://twitter.com/motolkohelp/status/1602304036815998977. Twitter (укр.). Процитовано 12 грудня 2022.
 34. Oryx. Moscow’s Coalition: Arms And Equipment Supplied To Russia. Oryx. Процитовано 29 листопада 2022.
 35. а б МотолькоПомоги. Больше 130 000 тонн за год: Режим Лукашенко снабжает РФ боеприпасами, которые везут и в Крым, и в приграничье с Грузией. МотолькоПомоги (англ.). Процитовано 13 червня 2023.
 36. Oryx. Moscow’s Coalition: Arms And Equipment Supplied To Russia. Oryx. Процитовано 29 листопада 2022.
 37. Oryx. Moscow’s Coalition: Arms And Equipment Supplied To Russia. Oryx. Процитовано 29 листопада 2022.
 38. Oryx. Moscow’s Coalition: Arms And Equipment Supplied To Russia. Oryx. Процитовано 29 листопада 2022.
 39. The Russian military has started operating Belarusian MAZ vehicles.
 40. В ISW розкрили секретну роботу ПВК Вагнер в Білорусі. ua.korrespondent.net (рос.). Процитовано 15 січня 2024.
 41. НАЗК внесло до переліку кандидатів на санкції 8 підприємств білоруського ВПК, які працюють на рф. nazk.gov.ua. Процитовано 15 січня 2024.
 42. Росії поставили обладнання для збільшення виробництва танкових двигунів. Мілітарний (укр.). Процитовано 6 лютого 2024.
 43. Білоруський ОПК постачає росіянам сотні прицілів для бронетехніки - розслідування. Мілітарний (укр.). Процитовано 20 травня 2024.
 44. В Кринках ЗСУ ліквідували білоруського офіцера. kherson.rayon.in.ua (укр.). 24 січня 2024. Процитовано 24 січня 2024.
 45. Страх та міф про стабільність: основні наративи білоруської пропаганди. imi.org.ua (укр.). Процитовано 29 лютого 2024.
 46. а б в г Oliphant, Roland (2009). A Problem With the Udder — Belarus and Russia are tumbling into a full-blown trade war that can have only one outcome. Russia Profile. VI (2). Архів оригіналу за 6 листопада 2020. Процитовано 1 червня 2022.
 47. Беларусь | Импорт и Экспорт | Весь мир | Все товары | Стоимость (долл. США) и Изменение стоимости, г/г (%) | 2010 - 2021. trendeconomy.ru. 28 січня 2024. Процитовано 29 лютого 2024.
 48. а б US Sends Oil to Belarus, Seeking to Diversify From Russia. The New York Times. Associated Press. 15 травня 2020. Архів оригіналу за 17 травня 2020. Процитовано 17 травня 2020.
 49. Посольство Беларуси в России. www.embassybel.ru. Архів оригіналу за 26 липня 2001. Процитовано 21 січня 2022.
 50. Belarus and Russian regions – Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus. Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 21 січня 2022.
 51. Embassy of Russia in Minsk. Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 21 січня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]