Гіпсуг гірський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіпсуг гірський
Нетопир Саві
Нетопир Саві
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Рукокрилі (Chiroptera)
Родина: Лиликові (Vespertilionidae)
Рід: Hypsugo
Вид: Гіпсуг гірський
Біноміальна назва
Hypsugo savii
(Bonaparte, 1837)
Hypsugo savii range Map.png
Синоніми
Vespertilio savii Bonaparte, 1837
Pipistrellus savii (Bonaparte, 1837)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hypsugo savii
EOL logo.svg EOL: 127025
ITIS logo.svg ITIS: 946208
IUCN logo.svg МСОП: 44856
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 109485

Гіпсуг гірський[1][2], або Нетопир Саві, лилик Саві[3], Нетопир кажановидний[4] (Hypsugo savii) — вид рукокрилих родини Лиликові (Vespertilionidae). Перші скам'янілості Hypsugo savii датуються плейстоценом (-1.8 … -0.1 млн років).

Історія[ред. | ред. код]

У 1826 році Бонапарт вивчав кажанів, які нагадували нетопира (Vespertilio pipistrellus), але яких він розпізнав як новий вид, коли отримав від професора Саві з Пізи ідентичний екземляр. На підставі відносного розміру й кольору шерсті й порівняння цього виду із Pipistrellus pipistrellus Бонапарт описав цей новий вид, присвятивши видову назву італійському вченому, який захистив докторську дисертацію у віці 19 років. Тим часом, цей новий вид був також ідентифікований Темінком у Нідерландах. Але Темінк, обізнаний про роботу Бонапарта, залишив більш ранній опис виду на потім … опис, який з'явився тільки 11 років потому.

Поширення[ред. | ред. код]

Країни проживання: Афганістан, Албанія, Алжир, Андорра, Австрія, Азербайджан, Бангладеш, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Китай, Хорватія, Кіпр, Чехія, Франція, Грузія, Гібралтар, Греція, Ватикан, Угорщина, Індія, Іран, Ірак, Ізраїль, Італія, Японія, Казахстан, КНДР, Республіка Корея, Ліван, Монако, Монголія, Чорногорія, Марокко, Палестина, Португалія, Росія, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швейцарія, Сирія, Туніс, Туреччина, Туркменістан, Україна. Зустрічається від рівня моря до 3000 м.

Стиль життя[ред. | ред. код]

Ловить здобич над відкритим лісом, пасовищами і водно-болотними угіддями, а часто в сільській місцевості та малих містах. Влаштовує сідала в тріщинах скель, іноді тріщинах будинків або під корою, рідше в підземних місцях проживання. Живиться комахами. Тварини зазвичай починають літати задовго до заходу сонця і полюють всю ніч.

Морфологія[ред. | ред. код]

Розмір голови й тіла до 6 см, хвоста близько 4 см, розмах крил до 23 см, вага від 5 до 10 грамів. Їх хутро досить довге зверху, від жовто-коричневого до темно-коричневого кольору. Черево білувато-жовтувато-сіре й помітно відрізняється від верху. Вуха і морда майже чорні, крила темно-коричневі. Нелітаюча молодь дещо темніша, ніж дорослі, і практично не має світлого волосся.

Охорона в Україні[ред. | ред. код]

Занесений до Червоної книги України, має природоохоронний статус «Рідкісний».

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Нетопир кажановидний Hypsugo savii (Bonaparte, 1837). Червона книга України. Процитовано 01.11.2019.  (укр.)
  • Juste, J. & Paunović, M. (2016). Hypsugo savii. The IUCN. Процитовано 01.11.2019.  (англ.)
  • Ruys T., Bernard Y. (coords.) 2014. Atlas des Mammifères sauvages d'Aquitaine - Tome 4 - Les Chiroptères. Cistude Nature & LPO Aquitaine. Edition C. Nature, 256 p. (фр.)