День Незалежності України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з День незалежності України)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День Незалежності України
День Незалежності України
Місце Україна Україна
Засновано 1991
Дата 24 серпня
CMNS: День Незалежності України у Вікісховищі

День Незале́жності Украї́ни або День Незале́жности Украї́ни[1] — державне свято України, яке відзначається щороку 24 серпня на честь ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою створення держави Україна в її сучасному вигляді.

Історія

Зал засідань Верховної Ради УРСР під час ухвалення Декларації про державний суверенітет України.

17 березня 1991 року проводився єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з цим референдумом в Україні за наполяганням Народного Руху України за перебудову було проведене республіканське консультативне опитування: «чи згодні ви, що б Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України». Позитивно на нього відповіло більше 80 % опитаних. Наслідком ідеологічної боротьби Народного Руху України за перебудову стало те, що референдумом і опитуванням в Україні були легітимізовані мінімум дві (а з бажанням М.Горбачова — то три) зовсім різні форми союзної держави і зроблений крок до незалежності — зобов'язання республіканській владі розробити і прийняти Декларацію про суверенітет України. 16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнята Деклара́ція про́ держа́вний сувереніте́т Украї́ни — документ про проголошення державного суверенітету України.Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». У ній зазначено:

Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,
підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

18 червня 1991 року внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з'явився запис: «16 липня — День незалежності України».

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». У ній зазначено:

Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,
підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року,

Верховна Рада України постановляє:

1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

2. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність.

5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила: у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова «16 липня — День незалежності України» замінити словами «24 серпня — День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Святкування

У Шевченківському гаю Львова. Етновир-2009

За часів В. Януковича

Вперше в історії України рішення влади про скасування скасування військового параду у таких містах як: Київ, Керч, Одеса, Севастополь, а також містах, де розташовані штаби військових округів і видів Збройних сил України, з нагоди 20-річчя Дня незалежності України, що аргументувались економією коштів[2], викликали незгоду суспільства і спонукала до організації альтернативних заходів.[3]. Опозиційні партії України, що увійшли в Комітет опору диктатурі, подали спільну заявку на акції протесту 24 серпня 2011 року.[4] За словами голови однієї з опозиційної партій «Громадянська позиція» Анатолія Гриценко:

« Не таку державу ми бачили 20 років тому. І тому усім нам – і журналістам, і політикам, і громадянам – доведеться докласти максимум зусиль для того, щоб наша країна була іншою «

24 серпня 2011 року Комітет опору диктатурі вирішив організувати Народний марш на честь Дня незалежності України[5] й запросив усіх громадян прийти об 11.00 до пам'ятника Тарасу Шевченку у Києві, щоб звідти разом вирушити на Хрещатик. Судовою постановою опозиції заборонили рух Хрещатиком і вихід на цю вулицю також. Тому рух організованої колони розпочався вулицею Володимирською, чого не забороняв жоден суд[6]. Біля Будинку вчителя колона зустрілася з посиленими загонами міліції, яка блокувала рух колони. Відбулися сутички з міліцією, в результаті яких були постраждалі серед цивільного населення.[7]

За часів П. Порошенка

Вперше в історії України відзначення дня Незалежності відбуваються за умов, коли частина території України була окупована. Парад до Дня Незалежності у 2014 року викликав неоднозначну реакцію через те, що саме в цей день російські війська розпочали наступ на Іловайськ[8][9], що призвело до оточення і загибелі українських військ під Іловайськом. Керівництво держави звинувачували в тому, що на параді "дефілює новенька техніка, а на фронті воює та, що доживає віку й розлітається на ходу"[10]. Пізніше Генпрокуратура заявила, що проведення військового параду "жодним чином не вплинуло на рівень боєздатності сил АТО, оскільки до нього були залучені підрозділи, які майже повністю комплектувалися за рахунок військовослужбовців строкової служби і курсантів військових навчальних закладів, не мали необхідного рівня готовності до виконання завдань, а тому не могли залучатись до проведення антитерористичної операції"[11] Концерти до Дня Незалежності у 2014-2019 режисував Сергій Проскурня. У 2016 році концерт "Народжені вільними" за участі оркестру під керуванням К. Карабиця викликав дискусію, через те, що в програмі концерту були передбачені виконання творів Російських композиторів XIX-XX століть[12][13]

За часів В. Зеленського

Як і в часи В. Януковича, паради за участі військової техніки не проводяться. Незгода громадськості з форматом святкувань у 2019 році призвела до того, що вперше в історії України проводились два паради - офіційний та неофіційний, за участі ветеранів російсько-української війни, що отримав назву "хода гідності"[14]. У 2020 проводився лише неофіційний парад ветеранів російсько-української війни[15][16], а Президент України в цей час брав участь у концертно-розважальній програмі[17].

Концертні програми Дня Незалежності режисував Алан Бадоєв. На думку С. Просскурні, концепція А. Бадоєва «За задумом це нагадує першотравневу демонстрацію: а тепер ідуть колгоспники, а за ними — доярки»[18] Концертна програма до Дня Незалежності була розкритикована за наругу над державними символами України[19][20], та включення в програму російськомовних пісень[21]

В містах України

Київ

Парад 2016 року, Київ
Виставка військової техніки на Хрещатику до 26-й річниці незалежності України

Загалом основні святкування на державному рівні проходять у Києві, де традиційно Президент України дає урочистий прийом до Дня незалежності. Також перші особи держави покладають квіти до пам'ятників видатним українцям (переважно, до пам'ятників Володимиру Великому, Богдану Хмельницькому, Михайлові Грушевському і Тарасу Шевченку) та беруть участь в молитві за Україну, що традиційно відбувається у Софії Київській за участі представників усіх конфесій, наявних в Україні. Щорічними атракціями до свята в столиці є Міська виставка квітів в Печерському парку, чиї схили на той час завжди вкриваються барвами яскравих квітів, що в сукупності формують різні приурочені до свята зображення, та великий святковий концерт. Святкування увінчується ввечері святковим феєрверком. В окремі роки у Києві проводилися військові паради (1998, 1999, 2001, 2008, 2009, 2014-2019 роки[22][23][24]). 2017 році на Хрещатику була організована виставка української військової техніки.

Дніпро

У Дніпрі до Дня незалежності України відбувається урочисте покладання квітів до пам'ятника Т. Г. Шевченка та служити молебні «В ім'я процвітання України, підвищення благополуччя і добробуту Українського народу» в Троїцькому і Преображенському кафедральних соборах. Також у Новобогородицької фортеці проводяться спортивно-розважальні змагання, козацькі розваги, ярмарок солодощів і виробів українського мистецтва, різноманітні майстер-класи, звучить народна музика і живий спів.

24 серпня 2010 року у Дніпрі провели святковий марш військових підрозділів, дислокованих у місті та області, та військового духового оркестру.[25]

Донецьк

У Донецьку, в парку Щербакова, починаючи з 2000 року і до окупації (2014) на День незалежності проводився щорічний фестиваль національних кухонь[26].

Івано-Франківськ

Вже стало традицією проводити в Івано-Франківську на День незалежності України різноманітні святкові концерти, урочисту ходу молоді у національних костюмах, конкурс «Українська родина в національних костюмах» та випускання у небо блакитних та жовтих повітряних кульок.[27] На 24 серпня 2010 р. в Івано-Франківську також заплановано проведення святкового феєрверку.

Керч

До окупації традиційно проводився святковий феєрверк. В умовах окупації заходи з вшанування дня незалежності України були заборонені[28]

Львів

Скульптура «Діана» одного з фонтанів площі Ринок у Львові в вишиванці. 2009

Вже стало традицією, що у День незалежності більшість городян у Львові вдягають вишиванки, тому вже зранку місто розквітає вишуканими барвами вишитих сорочок, в яких закодовані прадавні знаки-символи на здоров'я та добробут, які особливо активізуються в день свята. Святкування не обмежується одним днем, воно триває кілька днів і поєднує в собі міжнародний фестиваль фольклору «Етновир»,[29][30] фестиваль незалежного кіно «Кінолев», святкові концерти, парад вишиванок, дитячі свята тощо.[31]

У Львові до Дня незалежності, починаючи з 2008 року, скульптури давньогрецьких богів, що увінчують фонтани площі Ринок, вбирають у вишиванки[32].

Упродовж трьох днів, з 24 по 26 серпня 2018 року, в Родатичах (40 кілометрах від Львова) проходитиме Zaxidfest, на День Незалежності вхід на фестиваль вільний [33]

Луцьк

У Луцьку в День незалежності відбувається акція „Українська вишиванка”. Усім учасникам акції видають пам'ятні посвідчення. Відбувається нагородження учасників у різноманітних номінаціях, зокрема, «Найбільша родина у вишиванках», «Найповажніший учасник у вишиванці», «Найменший учасник у вишиванці», «Найоригінальніша вишиванка», «Сорочка поколінь», «Гармонія духу і сердець» (для пари), «Найпатріотичніший дідусь та бабуся» тощо.

Вперше акція «Українська вишиванка» відбулася у Луцьку у 2007 році[34].

Одеса

У дні святкування Дня незалежності в Одесі проходять: фестиваль вишиванок та музичний конкурс українських пісень на слова Т. Г. Шевченка, підняття 23-метрового прапора над Потьомкінськими сходами, тематичні виставки та круглі столи, нагородження лідерів громадських та релігійних організацій міста. У 2010 році уперше був проведений Вишиванковий фестиваль в Одесі 2010.

Полтава

На День Незалежності Полтава люди приходять до пам'ятника Тарасу Шевченку, щоб уклонитися співцеві волі та покласти квіти. Традиційно урочистості продовжуються біля пам'ятника Козацької слави, де люди віддають данину поваги загиблим українським козакам, які зі зброєю у руках боронили свою Батьківщину.[35]

Севастополь

До окупації влаштовували святковий феєрверк. В умовах окупації заходи з вшанування дня незалежності України були заборонені[28].

Сімферополь

До окупації українці традиційно несли квіти до пам'ятника Шевченкові. Також деколи влаштовуються концерти, феєрверк. В умовах окупації заходи з вшанування дня незалежності України були заборонені[28].

Суми

У Сумах на День незалежності України проходить виставка-продаж вишиванок з різних кутків України. Традиційно проводиться святковий феєрверк.

Харків

Відбуваються урочисті заходи по місту, на центральній площі Свободи ввечері традиційно відбувається концерт естрадних зірок та виступи чиновників, який завершується феєрверком. У переддень свята — 23 серпня Харків святкує День міста, і найбільші народні гуляння відбуваються саме в цей день, а не на День незалежності.

Хмельницький

Міжнародний театральний фестиваль «Відлуння» проходить щороку у Хмельницькому. Він був заснований у Києві в 1999 році, однак, починаючи з 2008 року, відбувається у місті над Бугом[36].

За межами України

Брюссель

24 серпня 2011 року столиця Європейського Союзу традиційно відзначає День незалежності України. Всесвітньо відомий символ Брюсселю — «Хлопчик, що пісяє» (нід. Manneken Pis) з нагоди 20-річчя незалежності України був вдягнутий у костюм князя Київської Русі Ярослава Мудрого, а Брюссель на один день перетворився на епіцентр українського свята. За ініціативою Європейської Асоціації Українців у серці Європи відбулися заходи з метою популяризації України.[37]

Чикаго

Уже стало традицією, що 24 серпня щороку в Чикаго відбувається урочистий концерт та народні гуляння з нагоди святкування річниці незалежності України.[38] У 2010 р. святкування влаштували у «Сміт парку» Чикаго, де звідусіль чулася рідна мова, а око милували десятки синьо-жовтих стягів.[39] З розташованої посеред поля сцени лилися чарівні, живі українські пісні, що чергувалися запальними автентичними танцями у виконанні багатьох українських танцювальних гуртів з багатьох штатів. Усі охочі мали можливість насолодитися різноманітними стравами української кухні. На розташованому поряд ярмарку місцеві українські умільці виставили ряди вишиванок, які зачаровували своєю красою. Свято вдалося на славу.[40]

Москва

На 19-річчя незалежності України українська молодь, учасники Українського Молодіжного Клубу, котрі живуть та навчаються у Москві, провела флеш-моб під назвою «Дев'ятнадцять», що символізувало участь і єдність з рідною державою. Озброєні українською символікою молоді люди пройшлися по місцях Москви, пов'язаних із Україною, по дорозі проводячи опитування серед росіян на предмет знання дати — Дня Незалежності України, а також розуміння української мови. Організатори флеш-мобу поклали квіти до пам'ятників Лесі Українки, Т. Шевченкові і М. Гоголю і пов'язали на них синьо-жовті стрічки. Ідея провести цю акцію на День незалежності України виникла серед учасників Українського Молодіжного Клубу ще у 2009 р.[41]

Див. також

Примітки

 1. Правопис української мови (Українська). Процитовано 2019. 
 2. Параду на День Незалежності не буде
 3. Україні — 20!
 4. Опозиційні партії зіпсують Януковичу День незалежності?
 5. Опозиція кличе на «народний марш» у день незалежності
 6. Міліція в суді схвалила наш маршрут 24 серпня — Гриценко
 7. «Дезодорант» для опозиції
 8. В ДНР заявили о наступлении на Еленовку и новом "котле". 2014-08-24. Процитовано 2016-08-07. 
 9. Putin@war: Google Earth shows how Russians crossed border to create Ilovaisk massacre. ukraineatwar.blogspot.com. Процитовано 2016-08-07. 
 10. На фронті – загострення, у Києві – військовий парад. Думки бійців та експертів. zik.ua (uk-UK). Процитовано 2020-08-26. 
 11. Парад до Дня незалежності в 2014 році не вплинув на боєздатність ЗСУ в бою за Іловайськ - ГПУ. www.unian.ua (uk). Процитовано 2020-08-26. 
 12. Концертну програму до Дня Незалежності можуть змінити через «радянський ухил». Радіо Свобода (uk). Процитовано 2020-08-26. 
 13. Zaxid.net. Не той гопак. ZAXID.NET (uk). Процитовано 2020-08-26. 
 14. Парад на День Незалежності де дивитися онлайн / НВ. nv.ua. Архів оригіналу за 31 серпня 2019. Процитовано 31 серпня 2019. 
 15. Марш захисників України у День Незалежності 2020: хто іде в “коробках”. Новинарня (uk). 2020-08-24. Процитовано 2020-08-24. 
 16. Ветерани проводять марш у центрі Києва. Українська правда (uk). Процитовано 2020-08-24. 
 17. День Незалежності 2020: промова Зеленського, «Шльопки» та Марш захисників. Радіо Свобода (uk). Процитовано 2020-08-26. 
 18. День Незалежності Зеленського і Порошенка. Порівнюємо. nv.ua (uk). Процитовано 2020-08-26. 
 19. Зневага прапора України. Софія Федина вимагає притягнути до відповідальності президента Зеленського. tvoemisto.tv. Процитовано 2020-08-26. 
 20. До цього прапор України топтали тільки наші вороги. Тверезий погляд (uk). 2020-08-25. Процитовано 2020-08-26. 
 21. Хто і що співав на День Незалежності та чому це викликало обурення у соцмережах. tvoemisto.tv. Процитовано 2020-08-26. 
 22. «Парадна полеміка»
 23. Выходные в августе 2018: сколько будут отдыхать украинцы на День Независимости - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 2018-08-22. 
 24. День Незалежності 2018 у Києві: афіша заходів у столиці - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 2018-08-22. 
 25. На День Незалежності України в Дніпропетровську пройдуть різноманітні цікаві події. Архів оригіналу за 21 жовтень 2010. Процитовано 24 серпень 2010. 
 26. Підведено підсумки IX Фестивалю національних кухонь
 27. Програми святкування Дня незалежності в Івано-Франківську
 28. а б в Російські окупанти у Криму заборонили святкувати День Незалежності України
 29. Етновир
 30. На День незалежності України до Львова з'їхалися гурти із семи країн. Архів оригіналу за 22 серпень 2010. Процитовано 23 серпень 2010. 
 31. Програма святкувань Дня незалежності України у Львові
 32. Скульптури у центрі Львова вдягли у вишиванки[недоступне посилання з липня 2019]
 33. День Незалежності 2018: програма заходів у містах України - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 2018-08-22. 
 34. У Луцьку вчетверте відбудеться акція «Українська вишиванка»
 35. Полтава святкує День Незалежності України (фотогалерея)
 36. День Незалежності в головних містах України. Що оберете ви?. Архів оригіналу за 23 серпень 2010. Процитовано 23 серпень 2010. 
 37. Європейська Асоціація Українців запрошує а свято[недоступне посилання з липня 2019]
 38. День незалежності в Чикаго
 39. Два дні, які для нас були «Україною» поза межами України!
 40. Українська громада відсвяткувала День Незалежності України
 41. День Незалежності України у Москві. Як це було.[недоступне посилання з липня 2019]

Посилання