Парад на честь дня Незалежності України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Парад на честь дня Незалежності
Парад на честь дня Незалежності

Парад на честь Дня Незалежності. Київ, 2008.
Місце Україна Україна
Засновано 1994
Дата 24 серпня
Святкування Військовий парад
Пов'язаний з День Незалежності України

Парад на честь дня Незалежності — військовий парад приурочений до дня проголошення Незалежності України 24 серпня.

Історія проведення

Військові паради на День Незалежності у 1992-2017 роках[1][2]
Рік Парад За участю
військової техніки
1992 Ні Ні
1993 Ні Ні
1994 Так Ні
1995 Ні Ні
1996 Ні Ні
1997 Ні Ні
1998 Так Так
1999 Так Так
2000 Так Ні
2001 Так Так
2002 Так Ні
2003 Так Ні
2004 Так Ні
2005 Ні Ні
2006 Ні Ні
2007 Ні Ні
2008 Так Так
2009 Так Так
2010 Ні Ні
2011 Ні Ні
2012 Ні Ні
2013 Ні Ні
2014 Так Так
2015 Так Ні
2016 Так Так
2017 Так Ні

У перші роки після проголошення Незалежності, за правління Леоніда Кравчука котрий залишив Україну без ядерної зброї, церемонії не проводились через те що:

« Україна офіційно позиціонувала себе як без'ядерна позаблокова держава. Виходячи з цієї концепції, ми рахували, що нам не потрібно демонструвати військову силу, а нам потрібно демонструвати мирну силу українську.[3]  »

Перший парад до цієї дати було проведено на столичному Хрещатику 1994 року. Його приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький. Наступним став парад 1998 року[4], у цей рік вперше було видано пам'ятні нагрудні знаки для військовиків ЗС України — учасників параду.

2001

На її 10-ту річницю незалежності 2001 року у складі механізованої колони Хрещатиком пройшло 18 підрозділів, 173 одиниці техніки та 1450 осіб особового складу. Загалом взяло участь 6530 військовослужбовців котрих вишикували у 19 «коробок», в одній з котрих військові були вдягнуті в старовинну козацьку форму.[5] Брала участь колона нових Т-84, котрі спеціально перевезли з Танкобудівельного заводу ім. Малишева (м. Харків). Учасники отримали пам'ятні нагрудні відзнаки. Також паради пройшли у Львові та Вінниці, Одесі, Чернігові та Севастополі.

2003

Нагрудний знак «Учасник військового параду на честь Дня Незалежності України» (2004)

2003 року до параду було залучено майже 5 тисяч військовослужбовців. Урочистим маршем по головній вулиці столиці України пройшли 16 зведених батальйонів. Вперше за історію парадів Хрещатиком прокрокувала прапороносна група з прапором Збройних сил України та прапорами видів Збройних сил. Також взяв участь зразковий оркестр барабанщиць «Киянки». Від цього року й надалі урочисте проходження військ традиційно розпочиналося з маршу «Козацька слава»[6]. Гімн виконав народний артист України Іво Бобул. Для музичного забезпечення параду сформували 3 зведених оркестрових батальйони та хори ансамблів пісні і танцю загальною кількістю 1031 осіб. Парад пройшов без військової техніки. Командуючий парадом головнокомандувач Сухопутних військ Збройних сил — начальник гарнізону міста Києва генерал-полковник Петро Шуляк. Приймав парад військ міністр оборони України Євген Марчук.

2004

Парад 24 серпня 2004 року теж пройшов без військової техніки, у складі 19 зведених батальйонів, з близько 5 тис. військовослужбовців. Всі військовослужбовці та працівники правоохоронних органів, які брали участь у параді військ 24 серпня 2004 року отримали пам'ятний нагрудний знак котрий розробили фахівці воєнно-геральдичної служби, надалі його вручали учасникам всіх подальших військових парадів — змінювалася лише пластинка з написом року параду на колодці.

2005—2007

У 2005—2007 роках святкування Дня Незалежності України відбувалося без параду військ. Замість колон бронетехніки та озброєних батальйонів Хрещатиком крокували військові музиканти.

2008

2008 у Києві з нагоди 17-ї річниці незалежності України пройшов перший за останні 7 років військовий парад за участю військ та техніки. Взяли участь 19 парадних розрахунків, 144 одиниці озброєння та військової техніки у складі механізованої колони та 30 літальних апаратів (8 гелікоптерів і 22 літаки) — у складі повітряної колони над центральною частиною Києва пролетіли літак-розвідник Су-24МР і три бомбардувальники Су-24М, шість винищувачів МіГ-29, шість винищувачів Су-27, 4 штурмовики Су-25, літак транспортної авіації Іл-76, літак транспортної авіації Ан-26, ланки гелікоптерів Мі-8 і Мі-24 (по 4 одиниці кожна). Загальна кількість особового складу, що взяли участь у параді військ в пішому порядку — понад 3 тис. військовослужбовців.

Участь також взяли 18 оркестрових колективів Збройних Сил України. Командував парадом — командувач Сухопутними військами ЗСУ генерал-полковник Іван Свида. Приймав парад — міністр оборони України Юрій Єхануров.

Особовий склад Сухопутних військ Збройних сил України на параді представили батальйони Окремого Новоросійсько-київського ордена Червоного Прапора полку Президента України, 95-ї окремої аеромобільної бригади і 26-ї артилерійської бригади 8-го армійського корпусу, 24-ї окремої механізованої бригади 13-го армійського корпусу і 25-ї окремої повітряно-десантної бригади 6-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України.

Від Повітряних сил Збройних сил України участь у параді взяла 15-та бригада транспортної авіації та 9-та бригада тактичної авіації, а також 137-а зенітна ракетна бригада.

ВМС України на урочистому проходженні представив особовий склад 36-ої окремої бригади берегової оборони.

Також центральною вулицею Києва урочистим маршем пройшли курсанти і слухачі шістьох військових навчальних закладів Міністерства оборони України, представники Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій.

2009

«Українські Соколи» під час авіапараду

У 2009[7] році по Хрещатику пішим строєм прокрокували 3,4 тисячі військовослужбовців у 20 парадних розрахунках . На центральній вулиці столиці України з нагоди свята було продемонстровано бойову техніку Сухопутних військ та Повітряних Сил ЗС України, переважна більшість представлених зразків була модернізована на вітчизняних підприємствах ВПК. У небі над столицею України пролетіли 35 літаків, серед яких — бомбардувальники, штурмовики та бойові вертольоти. Родзинкою параду став проліт авіалайнерів Авіаційної національної транспортної компанії імені Антонова: спочатку в небі над Хрещатиком проплив новітній український пасажирський літак Ан-148, а замкнув демонстраційний проліт найбільший у світі літак Ан-225 «Мрія» та винищувачі МІГ-29, керовані «Українськими соколами». Маршовий супровід забезпечували 18 оркестрових колективів ЗС України. Командував парадом командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-полковник Іван Свида. Приймав парад начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Сергій Кириченко.

2010—2013

Після приходу до влади Віктора Януковича паради у столиці на честь Дня Незалежності не проводилися. Зокрема було скасовано парад на честь ювілейної XX-ї річниці, що пояснювалося владою економією коштів.[8][9]. Спроба громадськості самостійно організувати ходу в центрі Києва наразилася на спротив працівників правоохоронних органів.

2014

24 серпня 2014 року відбувся військовий парад з нагоди 23 річниці дня Незалежності[10] під керівництвом генерал-лейтенанта Анатолія Пушнякова. Головною вулицею столиці проїхали близько півсотні одиниць військової техніки, у тому числі новітні зразки: БТР-3Е, БТР-4Є, бронеавтомобілі КрАЗ Сougar та KRAZ Spartan. Потім рушили реактивні системи залпового вогню «Бастіон-01» та «Бастіон-02» і найбільш потужні РСЗВ — «Смерч», комплекси зенітно-повітряної оборони «Оса», «Точка-У». Замкнули колону ЗРК С-300. Маршем пройшли 14 парадних розрахунків загальною чисельністю близько півтори тисячі військовослужбовців Збройних Сил, Нацгвардії, МВС та Державної прикордонної служби. Символічним стало проходження зведеної «коробки», до котрої увійшли 120 учасників бойових дій на сході України. Частина техніки та особового складу по завершенню параду вирушили до зони АТО. Того ж дня пройшов морський парад, у котрому брали участь кораблі ВМС України та ДПСУ, в Одесі.

Проведення параду під час бойових дій на Сході України викликала протилежні думки громадськості. Висловлювалася думка про те, що в ці дні військова техніка більше потрібна на фронті ніж у столиці. Разом з тим на думку О.Кузьмука

« Історія знає паради під час війни, вони піднімали впевненість та бойовий дух, бійці одразу йшли на фронт, тому тут є сенс але повинна бути мета — не просто парад на відзначення річниці, а це парад-демонстрація того, що у нас є бойовий дух, у нас є військова техніка, у нас є підготовлені війська, які з параду йдуть виконувати бойові завдання  »

[2]

2015

Парад пройшов без участі військової техніки[11]. У своїй промові президент Петро Порошенко згадав бої за Іловайськ, пообіцяв «не пробачати» і водночас назвав мінські угоди «безальтернативними»[12].

Участь у параді взяли 2,3 тисячі українських військовослужбовців, 14 військових частин отримали бойові прапори з відзнакою — стрічкою до бойового знамена «За мужність і відвагу»[13]. Добровольчі підрозділи, зі сформованих 2014 року, котрі переважно було зараховано до різних силових структур, на марші були представлені батальйоном «Айдар», котрий на той час зазнав найбільших втрат під час «АТО».[14]

2016

Ювілейну, 25-ту річницю Незалежності Україна відзначила військовим парадом Незалежності в котрому взяли участь понад 4 тисячі військовослужбовців ЗСУ, НГУ, ДПС, співробітників НП, учасників АТО, а також понад 200 одиниць військової техніки, котра опісля мала бути надіслана до зони конфлікту[15]. Командувачем параду був генерал-лейтенант Сергій Попко. Військовики крокували у парадних та повсякденних одностроях нового зразка авторства колективу розробників на чолі з Олексієм Руденко[16][17].

« «Що продемонструє цей парад? Суспільство побачить свою нову армію, за два роки створену майже з нуля. Суспільство переконається, що Збройні Сили рік за роком міцніють, а безпека держави — посилюється. Влада цим парадом звітує, куди йдуть гроші. (…) І нарешті, наш парад — це сигнал і ворогу: українці серйозно готові й надалі боротися за свою незалежність. Цього року моїм пріоритетом стало формування професійної, контрактної армії. Станом на сьогоднішній день 75% української армії є контрактною»[18]  »

18-ть частин, у тому числі ОК, 10-та ОГШБр та 95-та ОДШБр, отримали бойові прапори з відзнакою - стрічкою «за мужність»[19]. Учасники параду вшанували загиблих українських героїв. Хвилина мовчання супроводжувалась виконанням пісні «Пливе кача»[20].

В урочистих заходах до Дня Незалежності взяв участь Президент Республіки Польща Анджей Дуда. Хрещатиком прокрокувала, зокрема, Литовсько-польсько-українська бригада.

2017

4 серпня відбулась репетиція на летовищі Антонова в Гостомелі. Було оголошено, що цього року планується участь понад 4,5 тис. військовослужбовців з них понад 3600 українських військових та близько 70 одиниць техніки, з яких 25 одиниць - це нові зразки. Також головною вулицею Києва вперше крокуватимуть військові підрозділи країн-партнерів. Свою участь вже підтвердили Велика Британія, Естонія, Грузія та Латвія. Особливістю цього параду буде і те, що вперше указом президента військовим частинам і з'єднанням, які проявили мужність і героїзм, і особливо відзначилися в ході бойових дій, будуть присвоєні почесні найменування. Таких буде 8 частин Збройних Сил і по одній частині - Національної гвардії і прикордонної служби, адже святкування стосується не лише 26-ї річниці незалежності, але й 100-ї річниці створення Армії Української Народної Республіки Також планується представлення нового варіанту однострою для роти Почесної варти[21] Окремого полку Президента України. Крім того, буде модернізовано однострої практично для всіх учасників параду.[22][23]

Із заявленого також:

 • Вперше на параді пронесуть бойове знамено Третьої Залізної стрілецької дивізії Армії УНР​ - одного з найвідоміших бойових підрозділів часів Української Революції 1917-1921 рр.
 • Вперше на параді пронесуть бойове знамено Першого Українського полку ім. Богдана Хмелницького сформованого в Києві у травні 1917 року, який воював у складі Армії УНР.
 • Вперше на параді зіграють Марш українського війська - видозмінений Олегом Скрипкою гімн Організації Українських Націоналістів "Зродились ми великої години..."
 • На параді зіграють​ марш, написаний композитором Миколою Лисенком, який використовувала Армія Української Народної Республіки
 • Військовим підрозділам офіційно будуть присвоєні імена історичних постатей:
  • 72 окрема механізована бригада отримає ім'я військового формування Армії УНР - Чорних запорожців,
  • 24 окрема механізована бригада отримає ім'я Короля Данила.
  • Також іншим підрозділам будуть присвоєні імена полковника Армії УНР та засновника ОУН Євгена Коновальця та Гетьмана Івана Виговського, під проводом якого козаки розбили московське військо під Конотопом у 1659 р.

Примітки

 1. Паради на День Незалежності. Як це було
 2. а б Історія парадів незалежності// 24 канал
 3. Крупним планом: Історія парадів незалежності
 4. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/573/98
 5. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/597/2000
 6. Військовий парад з нагоди 12-ї річниці незалежності України
 7. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/346/2009
 8. Київ зекономить на феєрверку на День Незалежності
 9. Паради на День Незалежності. Як це було
 10. http://www.president.gov.ua/documents/17912.html
 11. Бірюков: Командування не змінилось.
 12. повний текст виступу та відео
 13. 24-ту річницю Незалежності Україна відзначила урочистим маршем
 14. В той же час, висловлював невдоволення Андрій Білецький: лідер «Азову» розповів, що добровольцям не знайшлося місця на параді до Дня Незалежності// «Єдність. Інфо»
 15. Військову техніку після проведення параду у Києві одразу відправлять на фронт
 16. «Варан» та «мазепинки» — як змінюється вигляд української армії
 17. Парад в Києві зібрав чотирьох президентів України (фото). Club-tourist. Процитовано 2016-08-24. 
 18. Українці готові й надалі боротися за свою незалежність
 19. 25-ту річницю Незалежності Україна відзначила військовим Парадом Незалежності
 20. 25-ту річницю Незалежності Україна відзначила військовим Парадом Незалежності — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Процитовано 2016-08-24. 
 21. На параді Почесна варта продемонструє нову церемоніальну форму. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-08-08. Процитовано 9 серпня 2017. 
 22. Полторак розповів про парад до Дня Незалежності: буде 4,5 тисячі військових та понад 70 одиниць техніки. https://www.unian.ua/. УНІАН. 2017-08-04. Процитовано 4 серпня 2017. 
 23. Вперше у військовому параді до Дня Незалежності візьмуть участь країни-партнери. https://www.unian.ua/. УНІАН. 2017-08-04. Процитовано 4 серпня 2017. 

Відео

Посилання