Коппа (кирилиця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Літера кирилиці Коппа
Cyrillic letter Koppa.png
Кирилиця
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Є Ё Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ћ Ќ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Неслов'янські літери
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ӷ
Ҕ Ӗ Ҽ Ҿ Ӂ Җ Ӝ
Ҙ Ӟ Ӡ Ӥ Ӣ Ӏ Ҋ
Қ Ҟ Ҡ Ӄ Ҝ Ӆ Ӎ
Ҥ Ң Ӊ Ӈ Ӧ Ө Ӫ
Ҩ Ҧ Ҏ Ҫ Ҭ Ӳ Ӱ
Ӯ Ү Ұ Ҳ Һ Ҵ Ӵ
Ҷ Ӌ Ҹ Ӹ Ҍ Ӭ  
Застарілі літери
Ҁ Ѹ Ѡ Ѿ Ѻ Ѣ ІА
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ        
Літери кирилиці

Ҁ,ҁ (Коппа) — архаїчна кирилична літера. Використовувалась в старослов'янській писемності виключно як числовий знак для 90, що точно відтворювало середньовічну грецьку систему запису чисел, відповідала грецькій літері з тією ж назвою (Ϙ), що позначала звук /q/ та також вийшла з ужитку, але зберігала роль числового знака.

У глаголиці аналогічна Коппі буква відсутня.

У кирилиці знак Ҁ досить рано почав сприйматися як графічний варіант схожої на нього літери Ч (чрьвь), так що у церковнослов'янській писемності числовим знаком для 90 стала саме ця літера.

Змішання знака Ҁ і букви Ч можна прослідкувати і в зворотному напрямі: так, шрифти білоруського першодрукаря Франциска Скорини мали характерну «коппоподібну» літеру Ч.

Назва «Коппа» для кирилічного знаку Ҁ є умовною, нещодавно введеною за аналогією з грецькою літерою. В сучасних підручниках і словниках старослов'янської мови іноді включається до списку букв кирилічної абетки та розміщується поміж О та П.

У сучасних кирилічних алфавітах замість «Коппи» для означення звуку /q/ використовуються букви Қ, Ҟ, Ҡ та Ӄ, створені шляхом модифікації літери К.

Посилання[ред.ред. код]