Коппа (кирилиця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Cyrillic letter Koppa.png
Кирилиця
Слов'янські літери
А І Ќ
Б Ї У
В Й Ў
Г Ј Ф
Ґ К Х
Ѓ Л Ц
Д Љ Ч
Ђ М Џ
Е Н Ш
Ѐ Њ Щ
Є О Ъ
Ё П Ы
Ж Р Ь
З С Э
Ѕ Т Ю
И Ћ Я
Неслов'янські літери
Ӑ Ӏ Ҫ
Ӓ Ҋ Ҭ
Ә Қ Ӳ
Ӛ Ҟ Ӱ
Ӕ Ҡ Ӯ
Ғ Ӄ Ү
Ӷ Ҝ Ұ
Ҕ Ӆ Ҳ
Ӗ Ӎ Һ
Ҽ Ҥ Ҵ
Ҿ Ң Ӵ
Ӂ Ӊ Ҷ
Җ Ӈ Ӌ
Ӝ Ӧ Ҹ
Ҙ Ө Ӹ
Ӟ Ӫ Ҍ
Ӡ Ҩ Ӭ
Ӥ Ҧ
Ӣ Ҏ
Архаїчні літери
Ҁ ІА Ѯ
Ѹ Ѥ Ѱ
Ѡ Ѧ Ѳ
Ѿ Ѫ Ѵ
Ѻ Ѩ Ѷ
Ѣ Ѭ

Ҁ,ҁ (Коппа) — архаїчна кирилична літера. Використовувалась в старослов'янській писемності виключно як числовий знак для 90, що точно відтворювало середньовічну грецьку систему запису чисел, відповідала грецькій літері з тією ж назвою (Ϙ), що позначала звук /q/ та також вийшла з ужитку, але зберігала роль числового знака.

У глаголиці аналогічна Коппі буква відсутня.

У кирилиці знак Ҁ досить рано почав сприйматися як графічний варіант схожої на нього літери Ч (чрьвь), так що у церковнослов'янській писемності числовим знаком для 90 стала саме ця літера.

Змішання знака Ҁ і букви Ч можна прослідкувати і в зворотному напрямі: так, шрифти білоруського першодрукаря Франциска Скорини мали характерну «коппоподібну» літеру Ч.

Назва «Коппа» для кирилічного знаку Ҁ є умовною, нещодавно введеною за аналогією з грецькою літерою. В сучасних підручниках і словниках старослов'янської мови іноді включається до списку букв кирилічної абетки та розміщується поміж О та П.

У сучасних кирилічних алфавітах замість «Коппи» для означення звуку /q/ використовуються букви Қ, Ҟ, Ҡ та Ӄ, створені шляхом модифікації літери К.

Посилання[ред.ред. код]