Курдистан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Курдистан
Kurdish-inhabited area by CIA (1992).jpg
Регіони розселення курдського народу
Flag of Kurdistan.svg
Прапор Курдистану
Розташування На території Туреччини, Ірану, Іраку, Сирії
Площа 390,000 км² — 500,000 км²[джерело не вказане 1579 днів]
Населення Більш 40 мільйонів, з них 28 мільйонів курдів.
Релігія Іслам (суніти, шиїти, алавіти), алевіти, езідізм, християнство, юдаїзм


Курдистан (курдською: Kurdistan/ كوردستان) — етнічна територія на Близькому Сході, у межах якої курди становлять цілковиту або відносну більшість населення. Термін уперше вжитий в 12 столітті для частини нинішнього Іранського Курдистану (Ардалан). Тепер Курдистаном називають область приблизно між 34 і 40 градусами північної широти й 38 і 48 градусами східної довготи, що займає приблизно на 1 тис. км із заходу на схід, а з півночі на південь — від 300 до 500 км. Її загальна площа становить приблизно 392 тисячі кв.км. (у Туреччині — близько 190 тис., в Ірані — 125 тис., в Іраку — 65 тис., у Сирії — 12 тис.).

Ця територія поділена між чотирма державами — Туреччиною, Іраном, Іраком і Сирією й не має природних меж.

Курдистан — історична батьківщина курдського народу, де проживає його переважна більшість, однак є чимало курдів, що живуть за межами цієї території (кілька сотень тисяч у східноіранський провінції Хорасан, до 1 мільйона в країнах колишнього СРСР, понад 150 тисяч — в Ізраїлі, ще до 1 мільйона знаходиться в еміграції переважно в Західній Європі), причому найсильніша курдська діаспора зосереджена в Німеччині; але курдські діаспори є також в Австралії, США й інших країнах Америки.

На території Курдистану проживають також представники некурдських народів: араби, турки, перси, вірмени, азербайджанці й асирійці; до середини 20 століття проживало також чимало євреїв, що згодом емігрували до Ізраїлю. При цьому ассирійці та євреї (меншою мірою, вірмени) досить сильно асимілювалися з курдами.

Курдська державність існує тільки на території Іракського Курдистану. Крім того, короткий час у 1940-их рр. на території Іранського Курдистану існувала Мехабадська республіка. Серед курдів панує задум створення «Великого Курдистану», тобто незалежної держави на всій території етнічного Курдистану, а як перший етап — отримання іншими частинами Курдистану того ж статусу, який нині має Іракський Курдистан.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]