Мези

Мези, мізи, міси, мезійці, мізійці (лат. Moesi, грец. Μυσοί) — група фракійських племен, котрі мешкали у першому тисячолітті до н. е. на території між Нижнім Дунаєм і Балканськими горами. У сучасній географії ареал розселення мезів приблизно відповідає сербській долині Тимок поблизу Залізних Воріт на р. Дунаї, Північна Болгарія і далі причорноморсько-степова Добруджа за винятком давньогрецької колонії Томи. Страбон мову мезів вважав спорідненою з фригійською мовою, змішаною з лідійською мовою. Від них область на північному заході отримала назву «Мезія».
Ідентифікація[ред. | ред. код]
Середньовічні візантійські письменники широко використовували назву мезів для опису болгар. Це ототожнення сталося не тільки тому, що болгари між VI і VIII століттями зайняли їхні землі, але і внаслідок тісного сусідства в більш віддаленому минулому. У XIII столітті в «Житії святого Клементина» говориться, що «мізи європейські» (так у своїй праці автор іменує болгар), будучи відкинутими Олександром Македонським на північ, повернулися і зайняли всі Балкани. Походи слов'ян проти Візантії середньовічні і болгарський хроністи розцінювали як повернення народу на землі своєї давньої прабатьківщини.
![]() |
Це незавершена стаття з етнології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Див. також[ред. | ред. код]
Джерела[ред. | ред. код]
- Геродот «Історія», 7.20 [Архівовано 22 жовтня 2014 у Wayback Machine.] (гр.)
- Страбон, «Географія [Архівовано 12 квітня 2015 у Wayback Machine.]», VII, 3.10; XII,3.3 (гр.) (рос.)
- Cassius Dio, Historia Romana, LI, 22, 7 (лат.)
Посилання[ред. | ред. код]
- Ангелов, Димитър. Образуване на българската народност, София 1971, с. 340—341 [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.] c. 373 [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.] (болг.)
- Михаил Пселл. Хронография, Москва-1978, бел. 60. [Архівовано 24 лютого 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- Мир античных племен на нижнем Дунае (Рубцов С. М.) [Архівовано 11 жовтня 2014 у Wayback Machine.] (рос.)
- Август. Внешняя политика. Мёзы и Мёзия[недоступне посилання з квітня 2019] (рос.)
|