В'ятичі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В'я́тичі (давньорус. Вѧтичи[1])— союз племен що жили в другій половині першого тисячоліття н. е. В'ятичі поступово розселилися у верхній і середній течії Оки та Москви-ріки у сусідстві з місцевими угро-фінськими племенами (переважно меря)[2]. Офіційною російською історичною наукою в'ятичі традиційно вважаються слов'янами. «Повість врем'яних літ», написана в Києві, у епоху сучасну в'ятичам, містить такі слова[3][4]:

Полѧномъ же жиоущемъ ѡсобѣ . ӕкоже рекохомъ . суще ѡ рода Словѣньска . и нарекошасѧ Полѧне . а Древѧнѧ же ѿ Словѣнъ же . и нарекошасѧ Древлѧне . Радимичи бо и Вѧтичи ѿ Лѧховъ . бѧста бо . в҃ . брата в Лѧсѣх . Радимъ . а другому Вѧтко и пришедъша . сѣдоста Радимъ на Съжю . [и] Б прозв[а]шасѧ З Радимичи . а Вѧтъко сѣде съ родомъ своимъ по Ѡцѣ . ѿ негоже прозвашасѧ Вѧтичи . иже бѧху в мирѣ Полѧне . и Деревлѧне . [и] Б Сѣверъ и Радимичь . и Вѧтичи . и Хрвате[5].

Ґрунтовні дослідження антропологів показали, що в антропологічному відношенні, в'ятичі були ослав'яненими фіно-уграми. Російський антрополог, академік РАН, керівник дослідженнями в галузі фізичної антропології, Тетяна Алексєєва:

В'ятичі і східні кривичі по антропологічним особливостям є ослав'янені східні фіни Східно-Європейської рівнини[6].
Стосовно фінно-угорського субстрату у східних слов'ян, то в середньовіччі він проявляється у в'ятичів і північно-східних кривичів - племен, які брали участь у складанні російського народу"[7].

Провідний російський антрополог Ірина Золотарьова:

"В'ятичі і східні кривичі, представляли собою не стільки слов'ян, скільки асимільоване слов'янами фінське населення", "В'ятичі і північно-східні кривичі в антропологічному відношенні можуть розглядатися як ослов'янене вузьколице східнофінське населення Волго-Окського межиріччя"[8].

Деякі дослідники наводять реконструкції зовнішнього вигляду в'ятичів по решткам. Зокрема в'ятичам були характерні такі фіно-угорські антропологічні риси як: вузькі обличчя і гострі підборіддя. [9] Такі антропологічні риси из слов'ян притаманні и сіверянам.[10]


Зате сусіди Радимичів — В'ятичі, на верхівях річки Оки, належали вже до Великоросів, так само як і ті Словяне, що осіли в поріччі Оки та на верхівях Дону, на ґрунтах Муроми, Мордви та Мещери (фінських племен) — пізніша Муромо-Рязанська земля.[11]

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва племені в'ятичів походить від імені родоначальника племені Вятко давньорус. Вѧтокъ...Вѧтко сѣде своимъ родомъ по Ѡцѣ . ѿ него прозвашасѧ Вѧтичи[12].

Історія[ред. | ред. код]

В'ятичі згадуються з кривичами як «морально зіпсутий народ», «спотворене плем'я», погань[13] у літописі[14]:

« …В'ятичі та інші погани, це кривичі, котрі створюють звичаї не дотримання Закону Божого, але діють самі не законно вважаючи самих себе законом.
Оригінальний текст(давньоруська)
...Вѧтичи О и нн҃ѣ . си же ѡбычаи творѧху и Кривічи . и прочии погании . не вѣдуще закона Бж҃иа . но творѧху сами себѣ законъ
»

.

Стосунки з Київським князівством[ред. | ред. код]

В середині X століття Святослав приєднав землі в'ятичів до Київської Русі. Та вже у 981 році в'ятичі повстали, Володимир переміг їх і наклав на них «дань від рала». Наступного року він знову ходив на в'ятичів і переміг їх удруге.

Так до кінця XI століття племена в'ятичів зберігали певну політичну незалежність; згадуються походи проти в'ятичів князів цього часу. З XII століття територія в'ятичів опинилася у складі Чернігівського, Ростово-суздальського і Рязанського князівств.

В'ятичі жили без князів, суспільний устрій характеризувався самоврядуванням і народовладдям. До кінця XIII століття в'ятичі зберігали багато язичницьких обрядів і традицій, зокрема кремували померлих, зводячи над місцем поховання невеликі курганні насипи. Після вкорінення серед в'ятичів християнства обряд кремації поступово пішов з ужитку.

Київський монах Кукша проповідував християнство серед в'ятичів, які на той час були язичниками, і після жорстоких катувань був ними убитий та обезголовлений у 1113 році.

Останні згадки[ред. | ред. код]

В'ятичі довше за інших слов'ян зберігали своє племінне ім'я. Востаннє в'ятичі згадуються літописом під своїм племінним ім'ям у 1197 році.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ЛѢТОПИСЬ ПО ИПАТЬЕВСКОМУ СПИСКУ
 2. ОГЭ. Обществознание. Универсальный справочник
 3. Н. М. Карамзин. История государства Российского. Книга 1. Примечания к 1 тому. — Изд. И. Эйнерлинга, — СПб., 1842. — С. 24
 4. Лекомцев В.А. О славянских этнонимах Повести Временных лет.
 5. ПСРЛ. — Т. 1. Лаврентьевская летопись. — Л., 1926. — Стлб. 1-29.
 6. Алексеева Т. И.Славяне и германцы в свете антропологических данных. — 1974. — С. 62.
 7. Алексеева Т. И. Этногенез восточных славян по данным антропологии, 1973. — C. 272—273.
 8. Золотарева И. М. Этногенез финно-угорских народов по данным антропологии. — М.: Изд. "Наука", 1974. — С. 73.
 9. Павел Иванович Якобия. Вятичи Орловской губернии
 10. http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/etnogenes_vost_slavyan/index.php Алексеева Т. Этногенез восточных славян по данамным антропологии]
 11. М. Аркас — Історія України-Русі.1908 (том 1)
 12. ЛѢТОПИСЬ ПО ИПАТЬЕВСКОМУ СПИСКУ
 13. Погань // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 14. ЛѢТОПИСЬ ПО ИПАТЬЕВСКОМУ СПИСКУ

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]