Форт-14

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пістолет Форт-14
Fort-14tp 612x387.jpg
Самозарядний пістолет Форт-14ТП
Тип: Самозарядний пістолет
Походження: Україна Україна
Історія служби
Термін використання з 2003 по теперішній час
Використання у МВС України та СБУ
Історія виробництва:
Конструктор Заєць Петро Андрійович
Розроблено у 2002 р
Виробник КП «НВО „Форт“ МВС України»
Виготовлено 2002-нині
Варіанти Див. Модифікації
Характеристики
Тип боєприпасу 9×18 мм ПМ
9×19 мм Luger
Калібр 9 мм
Механізм Самозарядний, УСМ подвійної дії
Бойова скорострільність 40 пострілів у хвилину
Дульна швидкість 335 м/с
Прицільна дальність 50 м
Максимальна дальність 350 м
Тип боєпостачання магазин коробчатого типу, дворядний ємкістю 14 патронів
Приціл звичайний, відкритий

Форт-14 — самозарядний пістолет під набої калібру 9×18 мм ПМ або 9×19 мм Luger виробництва КП НВО «Форт» МВС України, призначений для ураження живої сили противника на відстані до 50 м.

Історія[ред.ред. код]

На початку XXI століття в НВО «Форт» МВС України як більш потужної та точної альтернативи пістолету Форт-12 був розроблений пістолет Форт-14. Спочатку пістолет Форт-14 розроблявся під патрон 9×19 Parabellum, та мав схему автоматики з рухомим стволом на зразок FN Browning High Power, проте в подальшому було прийнято рішення про переведення цього пістолета на боєприпаси 9×18 ПМ, для якого схема з жорстким закриванням ствола не потрібна. Тому пістолет Форт-14 отримав нерухомий ствол, що кріпиться до рамки за допомогою осі затворної затримки і знімається при розбиранні зброї. З 2003 року пістолети Форт-14 почали надходити на озброєння правоохоронних органів України.

На базі пістолета Форт-14 був розроблений «тактичний комплекс» Форт-14ТП, що складається з модифікованого пістолета Форт-14 з подовженим стволом і рамкою з інтегральними напрямними під стволом. У передній частині ствола пістолета Форт-14ТП, що виступає вперед за кожух-затвор, виконана різьба для встановлення фірмового глушника, на напрямні на рамці може ставитися ліхтар або лазерний цілеуказник.

Зокрема, виробник пропонує пристрій ПЗРЗП-032 для зниження рівня звуку пострілу при стрільбі з пістолетів калібру 9-mm Luger. Входить до тактичного пістолетного комплексу у складі пістолету «Форт-14ПП», глушника ПЗРЗП-032 та тактичного ліхтаря «ЛТ-6А»[1].

Опис[ред.ред. код]

Пістолет Форт-14 побудований на основі автоматики з вільним затвором. Через те, що спочатку в ньому планувалося використовувати схему автоматики з коротким ходом ствола і його жорстким закриванням в момент пострілу, пістолет зберіг типові для такої схеми розташування зворотної пружини під стволом і ствол, який легко відокремлюється. В порівнянні з пістолетом Форт-12 пістолет отримав довший ствол, магазин великої ємкості, що позитивно позначилося на ефективності бойової зброї. Також як і Форт-12, Форт-14 виконаний повністю зі сталі. Запобіжні пристрої включають автоматичне блокування ударника при не натиснутому спусковому гачку, а також розташований на затворі ручний запобіжник, що дозволяє заблокувати ударно-спусковий механізм як зі зведеним, так і з спущеним курком. Як й у пістолета Форт-12, пристрої для безпечного спуску курка з бойового зводу в конструкції не передбачено. Магазини дворядний, заскочка магазину розташована в основі спусковий скоби. Штатні прицільні пристосування нерегульовані, цілик встановлений в поперечному пазу типу «Ластовиний хвіст».

Порядок розбору пістолета[ред.ред. код]

Порядок розбору пістолета Форт-14 такий самий, як у моделях Форт-12 і Форт-17:

Неповний розбір[ред.ред. код]

 1. Вилучити магазин з рукоятки.
 2. Зняти затворну затримку.
 3. Відділити затвор від рамки.
 4. Зняти напрямну із зворотними пружинами.

Повний розбір[ред.ред. код]

 1. Провести неповний розбір пістолета.
 2. Зняти рукоятку.
 3. Зняти упор і вилучити бойову пружину з важелем.
 4. Вийняти відбивач і курок з рамки.
 5. Вийняти спусковий гачок з тягою.
 6. Вийняти затримку магазину.
 7. Зняти запобіжник і вилучити ударник з пружиною.
 8. Розібрати магазин.

Порядок зборки пістолета проводити у зворотній послідовності.

Модифікації[ред.ред. код]

 • Форт-14 — базова модель пістолету.
 • Форт-14ПП — розроблений для стрільби патронами 9×19 Luger.
 • Форт-14ТП — тактичний пістолетний комплекс, що складається з пістолета з рамкою з інтегральними напрямними під стволом, чотирьох магазинів збільшеної ємкості, глушника зі спеціальним подовженим стволом (комплект Форт-4), тактичного ліхтаря (Форт-ЛТ6) або лазерного цільового указника, пристроїв холостих пострілів для тренувальних вправ.
 • Форт-14Р — травматичний пістолет калібру 9 мм Р.А., призначений для самооборони цивільного населення. Завдяки подовженому стволу та збільшеній лінії прицілювання, а також масивності Форт-14Р забезпечує достатню точність навіть при інтенсивній стрільбі, а металева рамка надає додаткову жорсткість конструкції та підвищує ресурс експлуатації пістолета.
 • Форт-14Т — газовий пістолет з можливістю стрільби патронами травматичної дії калібру 9 мм Р. А. Конструктивною особливістю пістолета є наявність перегородок в каналі ствола.
 • Беркут — спортивний пістолет, розроблений на основі бойового пістолету Форт-14, оснащений регульованими прицільними пристроями та пристроєм для гасіння спалаху і відповідає всім вимогам Міжнародної Конфедерації Практичної Стрільби.

Поширення[ред.ред. код]

Маркування[ред.ред. код]

Гравірування на пістолетах може виконуватися українською, російською та англійською мовах.

На лівому боці затвору стоїть емблема підприємства, що виробляє даний продукт, та напис «Форт-14 9×18 мм Вироблено в Україні». Заводський номер вказаний на правому боці затвору та рамки пістолетів.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Пристрій зниження рівня звуку пострілу ПЗРЗП-032. Ukrainian Military Pages. 1 травня 2016. Процитовано 31 травня 2016. 

Посилання[ред.ред. код]