Церква Святої Покрови (Чортків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Церква Святої Покрови
Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Чортків.jpg

Церква Святої Покрови
Координати: 49°01′21″ пн. ш. 25°48′03″ сх. д. / 49.02250° пн. ш. 25.80083° сх. д. / 49.02250; 25.80083
Розташування Україна Україна,м. Чортків
Архітектор Микола Шашкевич
Інженер Андрій Дражньовський
Початок будівництва 1903
Кінець будівництва 1905
Належність УПЦ КП
Адреса вул. Олени Теліги, 16, м. Чортків, Тернопільська область
Церква Святої Покрови (Чортків) is located in Україна
Церква Святої Покрови (Чортків)
Церква Святої Покрови (Чортків) (Україна)

Церква Святої Покрови — діючий православний храм в Чорткові Тернопільської області, у місцевості Долішня Вигнанка.

Історія[ред.ред. код]

Наприкінці ХІХ століття на тому місці, де нині стоїть храм, забило джерело із надзвичайно смачною та цілющою водою. Невдовзі віруючі люди вирішили спорудити тут церкву на славу Божої Матері Покрови.

Кошти на будову храму збирали усією греко-католицькою громадою Чорткова і навколишніх сіл та присілків - Долішньої Вигнанки, Переходів, Чорного Лісу, Зеленої, Вавринів, Бердо, Синякового, Липків, Пастушого, Горішньої Вигнанки. Також значної матеріальної допомоги надали греко-католицькі монастирі отців Василіянів та отців Редемптористів Львова, Крехова, Жовкви, Кристинополя, Бучача, Станіслава тощо.

Будівельні матеріали для будови узято із каменоломень Вигнанки та Скалату, пісок - з синяківського та білецьких кар'єрів, цеглу - з місцевих цегелень, бляху виробництва польської фірми «Гута», привезено з Кракова, головний дзвін виписано з Надвірної.

Храм збудований, у 1903-1905 роках, за проектом львівського архітектора Миколи Шашкевича та чортківського будівничого Андрія Дражньовського. Новозбудована святиня являла собою тринавову споруду, візантійського класично-романського стилю. Разом з церквою була збудована й дзвіниця. 1908 року над джерелом, яке раніше з'явилося на подвір'ї храму, було збудовано дерев'яну капличку Матері Божої, а за три роки на місці дерев'яної з'явилася нова мурована капличка.

14 жовтня 1905 року, на свято Покрова Пресвятої Богородиці церкву освячено єпископом станіславським Григорієм Хомишиним. Першими парохами церкви були о. П. Дубинський та М. Черник.

У ніч з 6 на 7 липня 1944 року, стара дзвіниця та капличка Божої Матері були зруйновані влучанням авіабомби під час нальоту німецької авіації на Чортків, однак, фігура Матері Божої вціліла, не зазнавши ушкоджень. По закінченню другої світової війни місцеві мешканці відбудували дерев'яну капличку на старому місці. У 1981 році на її місці було вимурувано капличку з каменю. Наступне її оновлення відбулося з нагоди 2000-ліття народження Ісуса Христа. Тоді ж встановили хрест, по якому тече Свята вода, омиваючи його. Зліва від каплички викладено символічну гору Синай, на якій молився Мойсей та одержав від Господа Скрижалі із Заповідями.

У 1989 році настоятеля храму о. Михайла Левковича призначено деканом Чортківського деканату, а за рік при церкві відкрито недільну школу.

У 1996 році поруч з церквою вимурувано дзвіницю заввишки сорок метрів. На її фронтоні є мозаїчний образ Богородиці. Екстер'єр дзвіниці доповнюють мозаїчні образи Першоверховних апостолів Петра і Павла, Святого Миколая, Архангелів Михаїла та Гавриїла. На дзвіниці встановлено фігури святих рівноапостольного князя Володимира та княгині Ольги та зображення Всевидючого Божого Ока. У дзвіниці встановлено чотири дзвони, з яких найбільший вагою 5 т., виготовлений у Дніпрі, а три інших залишилися зі старої дзвіниці.

У травні 1998 року на вежі дзвіниці церкви Святої Покрови встановлено годинниковий механізм, який метрономом відраховує кожну годину. Того ж року, на храмовий празник, парафію відвідав Патріарх Української церкви Димитрій та відправив архієрейську службу.

Влітку 2001 року неподалік від каплички забило нове джерельце. Цілюще джерело назвали джерелом Всецариці, а 11 серпня 2002 року відбулося Архиєпископське освячення джерела Всецариці, яке здійснив предстоятель УАПЦ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Мефодій, митрополит Тернопільський і Подільський, за участю 20-ти священиків та величезної громади віруючих. Диво сталося, коли Святому Джерелу Всецариці виповнилося два роки. 24 серпня 2004 року над капличкою з'явився образ Богородиці, покритий омофором.

Крім каплички та дзвіниці на церковному подвір'ї є ще вирізблена з каменю Біблія, а одразу за брамою, стелиться терниста дорога Христа на Голгофу. Вправною рукою майстра вирізблено усі чотирнадцять станцій Хресної Дороги.

За церквою Святої Покрови знаходиться справжній витвір мистецтва - фонтан, над яким здіймається скеля з фігурою орла, а гранітними східцями стікає Свята вода. 2005 року неподалік фонтану церкви Святої Покрови з Божого благословення з'явилась ще одна новація - простора купальня. Купальня знаходиться просто неба, але над нею є дашок, а усередині - відокремлені кабінки. До самої купальні ведуть сходи, викладені річковим каменем, а вода у ній постійно тече і в такий спосіб оновлюється.

Парохи[ред.ред. код]

 • о. П. Дубинський
 • о. М. Черних
 • о. Т. Чубатий
 • о. Л. Дзьоба
 • о. Р. Добрянський
 • о. М. Бабій
 • о. Д. Паневик
 • о. М. Дирда
 • о. Я. Тимчук
 • о. Ю. Бачинський
 • о. С. Потурняк
 • о. В. Мишковський
 • о. В. Кудряков
 • о. Михайло Левкович (від 1989 донині)
 • о. Андрій Левкович (від травня 2010 донині)

Галерея[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • м. Чортків. Храм Святої Покрови // Храми Української Православної Церкви Київського патріархату. Тернопільщина / Автор концепції Куневич Б.; головний редактор Буяк Я.; фото: Снітовський О., Крочак І., Кислинський Е., Бурдяк В. — Тернопіль: ТОВ «Новий колір», 2012. — С. 380-381.: іл. — ISBN 978-966-2061-24-6.
 • Під знаком Благодаті. Присвячується 100-річчю чортківської церкви Покрови Святої Богородиці (1905-2005) / Редактори: Блаженко А., Мачишин В., Мусіхіна Л.; дизайнер Мусіхін С.; фото: Мирончук Ю., Малашевський О. - Чортків, 2005. - 48 с.: іл.

Посилання[ред.ред. код]