Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 29 листопада 2023 року

1 299 125 статей українською

168 836 зареєстрованих дописувачів

3689 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Улю в західно-гренландському стилі
Улю в західно-гренландському стилі

Улю (інук. ᐅᓗ; двоїна: улюук; множина: улюїт; іноді називають «жіночим ножем») — це універсальний ніж, який традиційно використовували інуїтські, інупіатські, юпікські та алеутські жінки. Він використовується в дуже різноманітних цілях, як от наприклад зняття шкіри та чищення тварин, стрижка волосся дитині, розрізання їжі та інколи навіть формування блоків снігу та льоду, які використовуються для будівництва іглу.

Вибране зображення

На картині Ганса Гольбейна «Посланці», зображено Жана де Дентевіля, французького посла при дворі короля Англії Генріха VIII, і Жоржа де Сельве, єпископа Лаворського. Картина відома тим, що на передньому плані в нижній частині зображено вражаючу анаморфію, яка, зі скісної точки зору, виявляється людським черепом. На столі вірменський килим «вішапагорг» з Центральної Анатолії.

Вибраний список

Астрономічний бінокль
Астрономічний бінокль

У цій статті наведено списки типів телескопів або дотичних пристроїв, класифікованих за оптичною схемою, механічною конструкцією, місцем розміщення, діапазоном спектра, призначенням тощо. Станом на 2023 рік існують декілька десятків типів телескопів, які охоплюють майже всі діапазони електромагнітного спектра: від радіохвиль до рентгенівського і гамма-випромінювання. Деякі з них (наприклад, радіотелескопи) візуально взагалі не схожі на оптичні телескопи, для яких теж існує велика кількість оптичних схем, кожна з яких має свої переваги й недоліки. Окрім різних оптичних схем, існує декілька типів монтувань телескопів. Також в різних телескопів — різне призначення (астрограф, кометошукач, зенітний телескоп). Окремою категорією, що з'явилася у 20 столітті, є космічні телескопи, які внаслідок відсутності впливу земної атмосфери мають певні переваги над аналогічними наземними інструментами.

Поточні події

Російсько-українська війна (листопад); див. також: Допомога під час війни • війна між ХАМАС та Ізраїлем
Хав'єр Мілей

29 листопада в історії

Томас Едісон і його фонограф. Близько 1877-78
Томас Едісон і його фонограф. Близько 1877-78
Ігровий процес Pong
Ігровий процес Pong

Народилися

Померли

Портрет Марії-Терезії роботи художника М. ван Майтенса (близько 1744)
Портрет Марії-Терезії роботи художника М. ван Майтенса (близько 1744)
Pinna nobilis в Середземному морі
Pinna nobilis в Середземному морі
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа