Полярне сяйво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Військово-повітряна база Аєльсон. Аляска — полярне сяйво над Ведмежим озером

Поля́рне ся́йво  (лат. Aurora borealis) — оптичне явище у верхніх шарах атмосфери, світіння окремих ділянок нічного неба, що швидко змінюється.

Сяйво спостерігається на відстані 20—25° північної і південної широт (північне полярне сяйво і південне полярне сяйво) від магнітного полюса Землі одночасно на всіх довготах, але з різною інтенсивністю. Відбувається в результаті світіння розріджених шарів атмосфери на висотах 60-1000 км під дією сонячного вітру (потоків протонів і електронів). Заряджені частинки проникають в атмосферу з космосу і під дією магнітного поля Землі спрямовуються до північного або південного магнітного полюса, де вони входять у верхні шари атмосфери, бомбардують розріджені гази атмосфери і змушують їх випромінювати видиме світло.

За формами полярне сяйво розрізняють: дифузне сяйво з дугами від однієї точки горизонту до іншої, а також промені, стрічки, корони, плями. Тривалість полярного сяйва від декількох хвилин до декількох діб.

Полярне сяйво на інших планетах[ред.ред. код]

Пришвидшена 40-хвилинна кінозйомка полярного сяйва в Ісландії

Полярне сяйво — явище, характерне не лише для Землі, наявність атмосфери і планетарного магнітного поля — достатня умова для виникнення цього явища.

Джерела[ред.ред. код]

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1988. стор. 237(рос.)

Посилання[ред.ред. код]


Космос Це незавершена стаття про космос або космічний політ.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.