Лев

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лев
Лев-самець
Лев-самець
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Великі кішки (Pantherinae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Лев
Біноміальна назва
Panthera leo
(Linnaeus, 1758)
Ареал лева на мапі Африки
Ареал лева на мапі Африки
Синоніми
Felis leo
(Лінней, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Panthera leo
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Panthera leo
Fossilworks: 49734[1] 49734[1]

Лев (Panthera leo) — вид класу ссавців, ряду хижих, родини котячих.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Леви — єдині кішки, у яких так разюче самці відрізняються від самок. Дорослі леви-самці відрізняються великою гривою і виглядають набагато більшими за левиць. Лев вважається за дорослого в 5 років і до цього моменту набирає свій оптимальний «бойовий» розмір. Самці важать 150–225 кг, в окремих випадках — до 240 кг при довжині тіла без хвоста 1,7-2,5 м, хвіст — 90-110 см, висота в загривку 90-125 см. Маса самок становить 100–150 кг, в окремих випадках до 160 кг. Найважчий лев був убитий в 1936 році в Трансваалі, він важив 313 кг (книга рекордів Гіннеса). Зазвичай звірі в неволі більші. У 1970 році в Лондонському зоопарку було зареєстровано рекордна вага лева 375 кг. Лев відрізняється від свого найближчого родича тигра, дещо іншими пропорціями тіла. Так, тигр трішки довший, а лев вищий в плечах і має трохи більш витягнутий череп, але в основному ці дві великі кішки мають приблизно однакові розміри, а також однакову силу. Наприклад, сила укусу тигра і лева може досягати 450 кг, а сила удару лапою досягає 180 кг, швидкість удару лапою досягає 6 м/с. Спосіб життя левів не типовий для великих кішок. Леви живуть великими сімейними групами — прайдами. Полюють і дивляться за дитинчатами, в основному самки, самці ж охороняють територію. Бої за самок часто закінчуються смертю самця-захисника або претендента. Деякі прайди спеціалізуються на одному з видів здобичі (є леви, які полюють на слонів). Дорослий самець здатний з'їсти більше 30 кг м'яса за раз. Ситий лев може проспати майже 20 годин. При нагоді, вбиває представників інших котячих і гієн.

Поведінка[ред.ред. код]

Леви мешкають в степах і саванах і полюють на тварин середнього і великого розміру, насамперед, на копитних. Здобувати великих тварин (буйволів і жирафів) їм допомагає колективний спосіб життя. Леви розходяться і займають певні позиції. Є леви-загоничі, вони підкрадаються до жертви на невелику відстань, після чого здійснюють кидок, направляючи вибрану тварину на групу, що очікує в засідці. Самець допомагає завалити велику здобич, якщо потрібна груба сила і вага.

У сутінках тактика полювання міняється, леви один за одним безшумно йдуть в темряву і оточують стадо. Якщо самці допомагають їм, декілька грізних гуркотів реву поженуть переляканих тварин туди, де їх чекають леви. Таким чином вони живляться.

Коли зебр і гну багато, леви харчуються майже виключно ними. Лев зазвичай їсть раз на два-три дні, але здатний обходитися без їжі декілька тижнів. Серйозною небезпекою, голод стає після того, як стада починають сезонну міграцію по рівнинах. Так, левиця з безпорадними новонародженими левенятами іноді залишається одна, коли йдуть стада, а за ними і її прайд.

Леви поїдають здобич в суворо встановленому порядку: спочатку розпорюється черевна порожнина і з'їдаються серце, печінка і нирки, а потім м'ясо разом з шкурою. Домінуючий самець їсть першим, навіть якщо ніякої участі в полюванні не брав. Якщо дичини в цей час року багато і він не надто голодний, то інші члени прайда теж можуть бути допущені до бенкету. Інакше вони вимушені чекати, поки він не насититься, і лише тоді уривають свою частку. Левенята їдять останніми, якщо для них ще щось залишається, і нерідко домінуючий самець стежить, щоб вони отримали хоч які-небудь залишки.

В період спаровування відношення між партнерами дуже ніжні. Домінуючий лев злучається з самкою, у якої наступила тічка, кожні двадцять-тридцять хвилин — і так годинами.

Леви звикли до періодів надлишку і позбавлень, тому коли є їжа, вони наїдаються до відвала. Але лев що наївся, стає сонним і лягає спати, а у залишків туші збираються шакали, грифи і гієни. Леви сплять в маленьких острівцях тіні або траві, нагрітої сонцем савани, по 20 годин на добу.

Прайд[ред.ред. код]

Дорослий самець лева

Леви є хижими ссавцями і живуть в сімейних групах, так званих прайдах. Прайд складається з одного-трьох самців, декількох статевозрілих самок і левенят обох статей. Самки займаються полюванням для прайда, а самці — охороною території.

У прайді рідко буває більше трьох дорослих самців, тому що зростаючи, молоді леви починають відвойовувати верховенство ватажка. Якщо їм це не вдається, їх зазвичай виганяють з прайда і вони або створюють свій власний, або якийсь час ведуть холостяцьке життя. Предки левів, як і решта всіх кішок, були одинаками. Тому, не зважаючи на те, що леви є соціальними тваринами, характер левових прайдів достатньо унікальний. Ієрархія всередині прайда або виражена слабо, або зовсім відсутня, що вкрай нетипово для зграєвих тварин. Ця особливість виражається в постійних конфліктах всередині прайда і в тому, що, як правило жоден з левів, навіть дорослий самець, не володіє незаперечним авторитетом. З цього також випливає, що в левових співтовариствах не буває ватажка. Не зважаючи на те, що дорослий самець є найсильнішою особиною в прайді, він не ухвалює ніяких рішень. Коли йти на полювання, на яку тварину нападати, на яку територію перейти у пошуках здобичі — все це вирішують самки, але навіть вони не діють згуртовано. На полюванні, як правило, кожен лев сам вибирає собі мету; в кращому разі вони розбиваються на пари, які діють спільно. Все це дуже незвично для соціальних тварин і говорить про те, що левовий прайд не є зграєю, в нашому розумінні цього слова. Це швидше група сильних осіб, присутніх разом з потреби, але що так і не навчилися діяти як одна команда.

Постарілих і хворих левів прайд захищає, так наприклад, якщо лев не може полювати через пошкодження, отриманих на полюванні, то він допускається до трапези.

Розмноження[ред.ред. код]

Через три з половиною місяці після спаровування вагітна левиця йде від прайда, відшукує відокремлений, зарослий травою куточок і там породжує на світ потомство. Левенята народжуються сліпими і безпорадними. Виживає в більшості випадків не більше половини всіх левенят.

Левенята смокчуть материнське молоко з народження і до шести-семимісячного віку. Потім вони їдять тільки м'ясо.

У віці близько двох місяців левенята приєднуються до прайду.

Ритуали домінування[ред.ред. код]

Межі території свого прайда домінуючий лев мітить, пирскаючи на кущі сумішшю сечі і виділень анальних залоз і оповіщає про те, що територія належить йому, громовим ревом. У основі такої територіальної поведінки лежить потреба захистити самок прайда, яких він вважає за свою власність, від замахів інших самців, а тому їх мисливська ділянка автоматично стає його територією.

Коли молодий лев, або декілька таких левів починає виявляти цікавість до певних володінь, це означає війну. Левиці ж відганяють будь-яку чужу самку, яка спробує приєднатися до прайду.

Підвиди[ред.ред. код]

Катангський лев

Існує більше десятка підвидів левів, що відрізняються розмірами, формою гриви. Всі підвиди, окрім одного, мешкають в Африці на південь від Сахари.

Доісторичні[ред.ред. код]

Сумнівні підвиди[ред.ред. код]

  • Лев Шрі Ланки (P. l. sinhaleyus) — доісторичний підвид лева, вимер ще 37 000 років до н. е.

Історія[ред.ред. код]

Максимального свого розповсюдження леви досягли в кінці плейстоцена: приблизно 100 000-10 000 років тому у них був найобширніший серед ссавців сухопутний ареал. Різні географічні раси або підвиди левів зустрічалися від Аляски і Юкона в Північній Америці до Перу в Південній, по всій Європі, в Азії до Сибіру і на більшій частині Африки. У Північній Америці вони вимерли приблизно 10 000 років тому.

У історичні часи леви мешкали на крайньому півдні Африки і по всій півночі цього континенту, а також по всій Передній Азії, доходячи до Індії, де займали напівпустинні рівнини в північній половині країни, і Балканського півострова в Європі. На європейському континенті леви були винищені до 100 н. е. Іноді вважається що останній лев в південноруських степах був убитий Ярославом Мудрим, а в інших частинах колишнього ареалу зникли до кінця XIX століття. У Ірані декілька левів зберігалося до 1942; у Індії їх число скоротилося приблизно до 25, і залишилися вони там тільки в Гирському лісі, проте вони були узяті під охорону, і з 1940-х років їх популяція істотно збільшилася.

Образ лева в культурі[ред.ред. код]

Лев в символіці

  • Лева називають «Царем звірів». Традиційний символ потужності, що утілює силу сонця і вогню. У геральдиці лев символізує королівську гідність і благородство.
  • Руський лев
  • Юдейський лев

Лев в міфології

  • У єгипетській міфології — символ божественної влади і царської гідності.
  • Сехмет
  • У ассірійців і греків леви вважалися за супутники богинь
  • Немейський лев
  • У ранньохристиянському мистецтві лев по черзі символізував святого Марка, святого Ієроніма і навіть самого Христа — як «лева від коліна Іуда». У Біблії лев також служив порівняльним чином сатани: «Супротивник ваш деявола ходить, як рикаючий лев.»

Лев в іконописі Як одна з 4 істот в пророцтві Ієзекиіля (Ієз.1), лев традиційно розуміється як символ одного з євангелістів.

Лев в літературі і кінематографі

Посилання[ред.ред. код]

  1. а б в Fossilworks