Камерун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Республіка Камерун
'République du Cameroun'
'
Republic of Cameroon'

Прапор Камеруну Герб Камеруну
Прапор Герб
Девіз: «Paix — Travail — Patrie»(французькою)
«Peace — Work — Fatherland»(англійською)
Розташування Камеруну
Столиця Яунде
3°52′ пн. ш. 11°31′ сх. д. / 3.867° пн. ш. 11.517° сх. д. / 3.867; 11.517
Найбільше місто Дуала
Офіційні мови Англійська, французька
Державний устрій Республіка
Голова держави і уряду Поль Бійа1982 року)
Незалежність від Франції і Великої Британії 
 - Дата 1 січня 1960, 1 жовтня 1961 
Площа
 - Загалом 475 442 км²; км² (53)
 - Води (%) 1.3
Населення
 - оцінка 2005 р. 16 322 000 (58)
 - перепис 2003 р. 15 746 179 чол.;
 - Густота 34/км² (167)
ВВП (ПКС) 2005 р., оцінка
 - Повний $43.196 млрд. (84)
 - На душу населення $2,421 (130)
ІРЛП  (2006) 0.506 (середня) (144)
Валюта франк КФА (XAF)
Часовий пояс WAT (UTC+1)
 - Літній час не використовується (UTC+1)
Домен інтернету .cm
Телефонний код +237
Saheluzrasas.PNG

Політичні структури
Сахеля

XI-XIII ст.
Імперія Гана  ·  Канем  ·  Текрур
XIII-XVIII ст.
Джолоф (Волоф)  ·  Імперія Малі  ·  Імперія Сонгай  ·  Моси  ·  Міста-держави хауса  ·  Багірмі  ·  Вадан  ·  Дарфурський султанат  ·  Сеннар  ·  Борну  ·  Сокото  ·  Масина  ·  Такедда
XIX-XX ст.
(Колонії)
Британська колонія Нігерія  ·  Судан (колонія)  ·  Французька Західна Африка  ·  Французька Екваторіальна Африка
XX ст.
(Незалежні держави)
Сенегал  ·  Мавританія  ·  Буркіна-Фасо  ·  Малі  ·  Нігерія  ·  Нігер  ·  Камерун  ·  Чад  ·  Судан  ·  Еритрея


Камерун (фр. Cameroun, англ. Cameroon), офіційно Республіка Камерун (фр. République du Cameroun, англ. Republic of Cameroon) — держава в Західній Африці, що межує на північному заході з Нігерією, на північному сході з Чадом, на сході з Центральноафриканською Республікою, на півдні з Республікою Конго, Габоном і Екваторіальною Гвінеєю, з заходу омивається Атлантичним океаном — затокою Біафра (східною частиною Гвінейської затоки).

Географія, природа[ред.ред. код]

Докладніше: Геологія Камеруну
Провінції Камеруну
Вулканічний нек у Камеруні

Країна розташована головним чином на плоскогір'ї. Загальна протяжність її берегової лінії становить 320 км. Вздовж узбережжя пролягає низовина. Береги плоскі, вирівняні, місцями виражені, сильно заболочені естуарії.

Клімат на півдні екваторіальний, жаркий і вологий, на півночі – екваторіально-мусонний.

Головна ріка – Санга. На півночі савани, на півдні країни тропічні ліси (бл. 30% площі країни).

Ріки Камеруну рясніють порогами і водоспадами, тому непридатні для судноплавства. Виняток становлять гирла великих рік, а також ріки Бенуе і Шарі.

Історія[ред.ред. код]

Докладніше: Історія Камеруну

Первісна історія[ред.ред. код]

Середньовіччя[ред.ред. код]

Нова історія[ред.ред. код]

Камерун був німецькою колонією з 1884 року; під час Першої світової війни країна була захоплена союзними силами і поділена між Великобританією і Францією.

Новітня історія[ред.ред. код]

Французький Камерун отримав незалежність в 1960; південна частина Англійського Камеруну приєдналася до французької в 1961 (північна частина об'єдналася з Нігерією). Нова конституція проголосила Камерун єдиною державою, утворилася Об'єднана Республіка Камерун (1972), в 1984 перейменована на Республіку Камерун. У 1991 сталися деякі конституційні зміни; правляча партія демократичний Союз Народу Камеруну перемогла на перших за 28 років багатопартійних виборах 1992 року.

Економіка[ред.ред. код]

Рибальство - важлива галузь промисловості Камеруну. Португальські дослідники у 15 столітті віднайшли креветки у такій кількості, що назвали територію Rio dos Camarões ("Річка креветок"), звідки й походить назва країни. Цю креветку було впіймано в Лімбе в 2007 році.
Пастух з племені фульбе зі своїм стадом у північному Камеруні
Маршрутне таксі намагається об'їхати вантажівку, що стоїть на місці

Камерун — аграрно-індустріальна країна, що розвивається. Основні галузі промисловості: нафтова та нафтопереробна, деревообробна, алюмінієві та цементні заводи, текстильна. Транспорт – залізничний і автомобільний, морський. Морські порти: Дуала та Крібі. Річковий порт – Гаруа.

За даними Індексу економічної свободи (2001): ВВП – $ 9,2 млрд. Темп зростання ВВП – 5%. ВВП на душу населення – $ 646. Прямі закордонні інвестиції – $ 95,5 млн. Імпорт (обладнання, автомобілі, нафтопродукти, побутова техніка, продовольство) – $ 2,4 млрд (г.ч. Франція –25%; Нігерія – 8,5%; США – 8,5%, Німеччина – 6,4%). Експорт (нафта і нафтопродукти, ліс, алюміній, какао, кава, бавовна) – $ 2,5 млрд (г.ч. Італія – 25,4%; Іспанія – 20,4%; Франція – 16%; Нідерланди – 7%). Нафтові продукти складають понад половину всього експорту, другим важливим експортним продуктом є лісоматеріали.

Промисловість включає добувну галузь, будівництво і ремесла, становить біля п'ятої частини всього ВВП, але використовує менше число робітників, ніж інші сектори економіки. Станом на кінець ХХ ст. промисловість Камеруну орієнтована на переробку сировини. Діє великий алюмінієвий комбінат "АЛЮКАМ", розташований в Едеа (працює на привізній сировині з Ґвінеї). У країні діють целюлозно-паперова фабрика, хімічна фабрика, що використовує місцеву сировину (каучуковий сік гевеї), завод добрив, шкіряний завод, декілька підприємств легкої і харчової промисловості, завод по виробництву будматеріалів, нафтопереробний завод в Лімбе. Виробництво деревини майже повністю орієнтоване на експорт. Щорічно виробляють бл. 2 млн м³ деревини, переважно цінних порід. У самому Камеруні ліс використовується в основному як паливо (невелика частка деревини використовується в місцевому будівництві).

Місцева електростанція в Едеа забезпечує майже весь Камерун електроенергією, причому місцевий алюмінієвий комбінат споживає майже половину енергії, що виробляється. Виробництво електроенергії: 2.6 млрд кВт·год на рік.

Експорт: кокоси, кава, банани, бавовна, лісоматеріали, каучук, земляні горіхи, золото, алюміній, сира нафта;

Політика[ред.ред. код]

Президент Камеруну Поль Бійя та посол США Р. Нільс Маркардт, 16 лютого 2006.

Камерун є членом Митного і економічного союзу Центральної Африки (ЮДЕАК), Організації африканської єдності і ООН, а також Співдружності, яку очолює Великобританія.

Дипломатичні стосунки з Україною встановлено 21 листопада 1993 року.

Культура[ред.ред. код]

Населення[ред.ред. код]

Етнічний склад. Поліетнічна країна, численні народи говорять 260 мовами, діалектами і говорами (50 із них мають писемність). Етнічний склад африканського населення: нагірні банту або бамілеке (бамілеке, бамун, мета, янбаса та інш.), екваторіальні банту або беті-фанг (беті, булу, евондо та інш.), кірди (масі, мусгу та інш.), фульбе, прибережні банту (басса, дуала та інш.), негрські банту (вуте, намші та інш.), а також канурі, котоко, пігмеї і хауса. Неафриканське населення (європейці, араби-шоа та інш.) становить менше від 1%. Середня густота населення – 33,1 осіб на 1 кв. км. Народжуваність – 35,08 на 1000 осіб, смертність – 15,34 на 1000 ос. Дитяча смертність – 69,18 на 1000 новонароджених. 42% населення – діти у віці до 14 років. Жителі старше за 65 років становлять 3,2%. Міське населення (48%), крім столиці, зосереджене в Дуала (1,24 млн осіб), Бафусам, Гаруа, Маруа, Фумбан та інш. Камерун – один з найбільших у Тропічній Африці експортерів мігрантів.

Релігії. 58% населення – християни (більшість – католики), 35% – мусульмани, 7% – прихильники традиційних африканських вірувань (анімалізм, фетишизм, культ предків і сил природи та інш.).

Спорт[ред.ред. код]

Цікавинки[ред.ред. код]

  • 15 мільйонів населення Камеруну сладають понад 130 етнічних груп, серед яких найбільші за чисельністю - бамілеке, банту, кірді, фулані, фанг, дуала і фульбе.
  • Крім французької та англійської мови в Камеруні поширено ще близько 25 місцевих мовних груп.
  • Християни і мусульмани разом становлять 55 відсотків населення країни, решта є прихильниками місцевих вірувань.
  • В країну дозволено безмитний ввіз деяких продуктів.
  • Камерун унікальний в тому, що, побувавши тільки на його території, у вас може скластися враження, що ви об'їздили всю Африку — на території республіки є як вологі екваторіальні ліси на півдні, так і напівпустелі на півночі.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

[[Категорія:Шаблони:Країни та території в темах|{{PAGENAME}}]]

Flag of Cameroon.svg Це незавершена стаття про Камерун.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Камерун Це незавершена стаття з географії Камеруну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.