Ворвань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Залишки гігантського котла для витоплювання ворвані неподалік від старого голландського поселення XVII у. Смеренбург на Шпіцбергені, Норвегія

Во́рвань[1] — застарілий термін, яким називали рідкий жир, що добувається з сала морських ссавців (китів, тюленів) і риб. Основні компоненти — складні ефіри гліцерину і жирних кислот.

У всіх ластоногих, китоподібних і сирен під шкірою залягає товстий шар жиру, який покриває все тіло за винятком кінцівок. Маса його в окремих видів досягає 50 % від загальної маси тіла. Підшкірний жировий шар виконує як функцію термоізоляції, захищаючи морську тварину від переохолодження, так і підвищує плавучість і обтічність обрисів тіла. Види, які вчиняють далекі міграції (наприклад, горбатий кит), під час кочувань живуть на запасах підшкірного жиру.

Ворвань має жовтий або бурий колір, неприємний запах і не відбілюється. При нагріванні до 200оС запах ворвані зникає. Була одним з основних продуктів китобійного промислу; використовувалася на мастильні матеріали, пальне. До цього дня є одним з традиційних харчових продуктів деяких народів Півночі (ескімосів тощо). Розрізняють ворвань китову, тюленеву, тріскову, дельфінову тощо.

Зараз зазвичай вживається термін «жир»: китовий жир, тюленячий жир, трісковий жир тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]