Какао-масло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Какао-масло

Какао-масло[1] — жир, який вилучають із зерен плодів шоколадного дерева, білувато-жовтого кольору, має тверду і ламку консистенцію при кімнатній температурі, характерний запах. Розрізняють натуральне какао-масло і дезодороване (яке піддається додатковій переробці).

Термін[ред. | ред. код]

Згідно з Великим тлумачним словником сучасної української мови, назва продукту — «какао-масло»[1], і в багатьох мовах він називається саме маслом, а не олією (англ. cocoa butter, нім. Kakaobutter, фр. beurre de cacao). Але відповідно до думки М. Д. Гінзбурга й С. Є. Коваленка тут доречний термін «олія», бо термін «масло» необхідно вживати тільки щодо концентрату молочного жиру, а «олія» — щодо жирів рослинного походження незалежно від температури їх застигання. Це розмежування пов'язане з тим, що масло, як продукт, вироблений в організмі тварини, містить обов'язкову домішку — зоостерини, а олії — фітостерини[2][3].

Склад та фізичні властивості[ред. | ред. код]

Хімічний склад — дво- та трикислотні тригліцерини. Вміст жирних кислот такий:

Типовий вміст жирних кислот (%)[4]
Жирна кислота Вміст
Арахінова кислота (C20:0) 1,0 %
Лауринова кислота (C12:2) 0,3 %
Лінолева кислота (C18:2) 3,2 %
Олеїнова кислота (C18:1) 34,5 %
Пальмітинова кислота (C16:0) 26,0 %
Пальмітолеїнова кислота (C16:1) 0,3 %
Стеаринова кислота (C18:0) 34,5 %
Інші жирні кислоти 0.5 %

При температурі 16-18 °C масло за консистенцією тверде та ламке. Температура плавлення 32-35°С. При 40 °C масло прозоре.

Колір від світло-жовтого до коричневого.

Масло має запах какао.

Застосування[ред. | ред. код]

Какао-масло використовується як жирова основа для виробництва різних кондитерських виробів (шоколад), а також у парфюмерній і фармацевтичній промисловостях.

Третина всіх жирів, що містяться в маслі, припадає на частку стеаринової кислоти, яка не приводить до підвищення рівня холестерину в крові. Інша третина — на долю мононенасиченої олеїнової кислоти, яка зменшує вміст холестерину. У наш час[коли?] какао-масло є основою для приготування проносних та знеболюючих свічок, різних лікувальних мазей. Широке вживання знаходить воно і в косметології, оскільки має загоюючу і тонізуючу дію завдяки наявності у своєму складі метилксантину, кофеїну, танінів. Ефективне при лікуванні опіків, висипань на шкірі, кашлю, сухих губ, а також при простудних захворюваннях.

Склад і корисні властивості масла какао: Завдяки наявності гліцеридів насичених і ненасичених жирних кислот масло какао сприяє підтримці оптимального рівня холестерину. Алкалоїди (кофеїн, метилксантин, таніни) надають йому тонізуючі властивості. Лінолева і ліноленова кислоти, що відносяться до незамінних кислот, є джерелами вітаміну F, стимулюють імунну систему, мають ранозагоювальну, протизапальну, антигістамінну дію, беруть участь у метаболізмі холестерину. Загальні рекомендації: Ефективно при лікуванні опіків, висипів на шкірі, кашлю, сухих губ, а також при простудних захворюваннях. Взимку досить актуально лікування ГРВІ та різних вірусних інфекцій. Масло допоможе навіть тоді, коли у вас хронічна пневмонія, або ви побоюєтеся заразитися грипом. Володіє протиалергічними властивостями. Ідеально використовувати при масажі для розслаблення м'язів і заспокоєння нервової системи. Грубу шкіру робить м'якою. Надає омолоджуючий ефект, дане масло добре не тільки для шкіри, але і для слизових оболонок. Воно створює бар'єр для несприятливих факторів зовнішнього середовища; Застосування в косметології: розгладження зморшок; зволоження шкіри; усунення косметичних дефектів: шрами, рубці, і плями після прищів; відновлення пружності та еластичності шкіри; уповільнення процесів старіння шкіри. Застосування: Внутрішньо: діти-½ чайної ложечки з теплим молоком і медом засмаком (при кашлі і для імунітету). Дорослі 1 чайна ложечка з молоком і медом за смаком. Зовні: тримаючи в руці шматочок масла, прикладіть його до шкіри. Через кілька секунд масло почне танути, і ним зручно і приємно водити по шкірі. Добре використовувати його таким чином на ніч, при цьому тип шкіри значення не має. При сухій шкірі можна наносити і вранці перед застосуванням інших косметичних засобів. Протипоказання: особам з чутливістю до масла какао. Увага! При використанні олії в лікувальних цілях рекомендується проконсультуватися у фахівців.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]