Фріц Цвіккі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фріц Цвіккі
Fritz Zwicky
ETH-BIB-Zwicky, Fritz (1898-1974)-Portr 01030.tif
Народився 14 лютого 1898(1898-02-14)
Варна
Помер 8 лютого 1974(1974-02-08) (75 років)
Пасадена (Каліфорнія)
Поховання Mollisd[1]
Місце проживання США
Країна Швейцарія Швейцарія
Діяльність астроном, фізик, викладач університету, астрофізик
Alma mater Технологічний інститут у Цюриху
Галузь астрономія
Заклад Каліфорнійський технологічний інститут
Звання професор
Науковий керівник Петер Дебай і Пауль Шеррер
Членство Американське фізичне товариство[2]
Відомий завдяки: темна матерія, галактики, наднові, нейтронні зорі
Нагороди Золота медаль Королівського астрономічного товариства (1972)

CMNS: Фріц Цвіккі у Вікісховищі

Фріц Цвіккі (нім. Fritz Zwicky; 14 лютого 1898(18980214) — 8 лютого 1974) — американський астроном швейцарського походження.

Наукова біографія[ред. | ред. код]

Родився у Варні (Болгарія). У 1920 закінчив Технологічний інститут у Цюриху. До 1925 працював у цьому ж інституті, з 1925 — у Каліфорнійському технологічному інституті (США) і в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар (з 1942 — професор астрофізики). У 1943—1961 був також головним науковим консультантом фірми «Аероджет Дженерал корпорейшн» (Азуза, штат Каліфорнія).

Основні наукові роботи стосуються позагалактичної астрономії та фізики наднових зір. Відкрив і описав десятки тисяч галактик і скупчень галактик, створив фундаментальний шеститомний каталог галактик. Виконав численні дослідження їхнього просторового розподілу; виходячи з особливостей цього розподілу, дійшов до висновку про існування міжгалактичної поглинаючої речовини хмарної структури, а також загального міжгалактичного поля темної матерії. Першим висловив думку про існування речовини за видимими (оптичними) межами галактик, що знайшло підтвердження в подальших спостереженнях (перемички, мости між галактиками, викиди з них). Разом із С.Смітом (англ. Sinclair Smith) вперше запропонував застосувати теорему віріалу до скупчень галактик і показав, що динамічна енергія скупчень занадто велика, якщо не допустити існування в них прихованої маси. Ця ідея Цвіккі набула принципового значення в сучасній космології. Здійснив пошуки галактик невеликих розмірів, що призвели до відкриття дуже компактних галактик високої світності (так звані галактики-пігмеї). У 1934 спільно з В. Г. В. Бааде виділив наднові як самостійну групу серед нових зір; в 1936 організував службу наднових зір у галактиках, яка, з невеликою перервою, ведеться до теперішнього часу в декількох обсерваторіях. Відкрив багато наднових зір, визначив частоту їхніх спалахів в галактиках різних типів. У 1934 Цвіккі і Бааде першими висловили припущення, що в результаті вибуху наднової утворюється надщільна вироджена зоря, що складається з нейтронів. З явищем наднової Цвіккі пов'язував також походження космічних променів. Відкрив велику кількість білих карликів[3][4].

У жовтні 1946 під керівництвом Цвіккі за допомогою ракети V2 здійснили запуск «штучних метеорів» — перший експеримент зі створення штучних астрономічних об'єктів. Розробив і успішно застосував до вивчення галактик метод «аналітичної фотографії», що полягає в накладенні негативного й позитивного відбитків однієї області неба, знятих у різних променях. Є автором своєрідного морфологічного методу досліджень в астрономії й ракетній техніці, викладеного ним у книгах «Морфологічна астрономія» (1957) і «Морфологія реактивного руху» (1962). Засновник і президент (з 1961) Товариства морфологічних досліджень. Цвіккі належать 50 патентів, в основному в галузі ракетної техніки, він винайшов низку реактивних і гідротурбореактивних двигунів[3].

Гаррі Трумен у 1949 нагородив його медаллю Свободи за внесок у ракетні технології.

Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1972)[3].

Його ім'ям названі кратер на Місяці та астероїд 1803 Цвіккі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Find a Grave — 1995.
  2. NNDB — 2002.
  3. а б в Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Р. (1977). Цвикки Фриц. Астрономы. Биографический справочник (на сайте Астронет). отв. редактор Богородский А. Ф. (вид. 2-ге, 416 с.). Киев: Наукова думка. (рос.)
  4. Цвіккі Фріц // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 517. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання[ред. | ред. код]