Фріц Цвіккі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фріц Цвіккі
Fritz Zwicky
Народився 14 лютого 1898(1898-02-14)
Варна
Помер 8 лютого 1974(1974-02-08) (75 років)
Пасадена (Каліфорнія)
Поховання Mollisd
Місце проживання
Громадянство Швейцарія Швейцарія
Діяльність астроном, фізик, викладач університету, астрофізик
Alma mater Технологічний інститут у Цюриху
Сфера інтересів астрономія
Заклад Каліфорнійський технологічний інститут
Вчене звання професор
Науковий керівник Петер Дебай і Пауль Шеррер[1]
Член Американське фізичне товариство[2]
Відомий завдяки: темна матерія, галактики, наднові, нейтронні зорі
Нагороди Золота медаль Королівського астрономічного товариства (1972)

CMNS: Фріц Цвіккі у Вікісховищі

Фріц Цвіккі (нім. Fritz Zwicky; 14 лютого 1898(18980214) — 8 лютого 1974) — американський астроном швейцарського походження.

Наукова біографія[ред. | ред. код]

Родився у Варні (Болгарія). У 1920 закінчив Технологічний інститут у Цюриху. До 1925 працював у цьому ж інституті, з 1925 — у Каліфорнійському технологічному інституті (США) і в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар (з 1942 — професор астрофізики). У 1943—1961 був також головним науковим консультантом фірми «Аероджет Дженерал корпорейшн» (Азуза, штат Каліфорнія).

Основні наукові роботи відносяться до позагалактичної астрономії та фізики наднових зірок. Відкрив і описав десятки тисяч галактик і скупчень галактик, створив фундаментальний шеститомний каталог галактик. Виконав численні дослідження їхнього просторового розподілу; виходячи з особливостей цього розподілу, прийшов до висновку про існування міжгалактичної поглинаючої речовини хмарної структури, а також загального міжгалактичного поля темної матерії. Першим висловив думку про існування речовини за межами видимих ​​оптичних кордонів галактик, що знаходить підтвердження в новітніх спостереженнях (перемички, мости між галактиками, викиди з них). Спільно з С.Смітом вперше запропонував застосувати теорему віріалу до скупчень галактик і показав, що динамічна енергія скупчень занадто велика, якщо не допустити існування в них прихованої маси. Ця ідея Цвіккі набуває принципового значення в сучасній космології. Здійснив пошуки галактик невеликих розмірів, що призвели до відкриття дуже компактних галактик високої світності (так звані галактики-пігмеї). У 1934 спільно з В. Г. В. Бааде виділив наднові як самостійну групу серед нових зірок; в 1936 організував службу наднових зірок у галактиках, яка, з невеликою перервою, ведеться до теперішнього часу в декількох обсерваторіях. Відкрив багато наднових зірок, визначив частоту їхніх спалахів в галактиках різних типів. У 1934 Цвіккі і Бааде першими висловили припущення, що в результаті вибуху наднової утворюється надщільна вироджена зірка, що складається з нейтронів. З явищем наднової Цвіккі пов'язував також походження космічних променів. Відкрив велике число білих карликів.

У жовтні 1946 під керівництвом Цвіккі за допомогою ракети V2 був здійснений запуск «штучних метеорів» — перший експеримент зі створення штучних астрономічних об'єктів. Розробив і успішно застосував до вивчення галактик метод «аналітичної фотографії», що полягає в накладенні негативного і позитивного відбитків однієї і тій же області неба, знятих у різних променях. Є автором своєрідного морфологічного методу досліджень в астрономії і ракетній техніці, викладеного ним у книгах «Морфологічна астрономія» (1957) і «Морфологія реактивного руху» (1962). Засновник і президент (з 1961) Товариства морфологічних досліджень. Цвіккі належать 50 патентів, в основному в галузі ракетної техніки, він винайшов ряд реактивних і гідротурбореактівних двигунів.

Гаррі Трумен у 1949 нагородив його медаллю Свободи за внесок у ракетні технології.

Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1972).

Його ім'ям названі кратер на Місяці та астероїд 1803 Цвіккі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wikipedia — 2001.
  2. NNDB — 2002.

Посилання[ред. | ред. код]