Лузітанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лузітанія у Римські імперії (бл. 125 року)

Лузіта́нія, або Лузита́нія (лат. Lusitania) — давньоримська провінція, розташовувалася на більшій частині території сьогоднішньої Португалії та південно-західної Іспанії (частини нинішньої автономної області Іспанії — Естремадура, а також на території провінцій Саламанка та Авіла. Столицею Лузітанії було лат. Emerita Augusta сучасне м. Мерида.

Назва провінції походить від іберійського племені лузитанів, які зазнали сильної романізації за часів античності, а потім увійшли до складу сучасної португальської нації.

Лузітанія на півночі по річці Дору і на заході по р. Тагус межувала з провінцією Таракконська Іспанія, на півдні з провінцією Бетіка. Вперше цю територія приєднав до Риму Гай Юлій Цезар. Однак адміністративно Лузітанія утворилася у 15 році до н. е. внаслідок територіальної реформи Октавіана Августа після відокремлення її від провінції Дальня Іспанія. Економічне значення Лузітанії ґрунтувалося на багатих запасах срібла і заліза, які були вельми затребувані римлянами. Враховуючи що весь Іберійський п-ів був підкорений римлянами і піддався сильній романізації, а також той факт що Атлантичний океан був природним захисним бар'єром Лузітанії, необхідність у її мілітаризації незабаром відпала і всі римські легіони були виведені з провінції, яка стала, в силу свого географічного положення, найспокійнішим регіоном імперії.

Навіть після розпаду Римської імперії утримує ця місцевість назву Лузітанія. Лише із заснуванням графства лат. Portucale бургундцями та його розширенням під час Реконкісти у 11 та 12 ст. закріпилась назва Португалія. Сьогодні часто назва Лузітанія використовується як синонім Португалії.

Посилання[ред.ред. код]

Lusitania, Dictionary of Greek and Roman Geography(англ.)