Пальмета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пальмети металевої огорожі, Петербург.

Пальме́та (від фр. palmette — «пальмова гілка») — живописний або скульптурний орнаментальний елемент у вигляді віялоподібних пучків вузьких листків (листа пальмового дерева, квітки аканта або жимолості), яких нараховується непарна кількість і вони розташовані симетрично, доповнюючись внизу волютами. Складається з двох проєкцій: вигляд квітки збоку і половина вигляду зверху. У різні часи і у різних народів змінювалися рослини (пальма, лотос, акант, троянда тощо), характер стилізації та пропорції зображень. Був поширений в єгипетській і елліністичній архітектурі — як антефікси, в завершеннях пам'ятних стел і надгробків, в капітелях іонічних і коринфських колон, в прикрасах карнизів. Широко використовувався для декорації фризів, стін, фронтонів.

Існує так звана паркова пальмета — стилізований рослинний мотив відповідної форми у парковому партері або біля його межі.

Вперше мотив пальмети зародився в Стародавньому Єгипті і являв собою стилізовану віялоподібну квітку лотоса; зафіксовані різні типи єгипетських пальмет — прості, з одиночним квіткою; поодинокі з мотивом висхідного сонця; китиці з квіток; квітка або пальмова гілка, що спираються на сувій. З Єгипту мотив пальмети поширився на Крит, в Межиріччі і Персії, де знайдено одні з найбільш ранніх зразків пальмети, ймовірно, засновані на стародавніх єгипетських мотивах.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2010. — С. 20. — 500 прим. — ISBN 978-966-553-985-8.
  • Уайт Э. Робертсон Б. Архитектура: формы, конструкции, детали. Иллюстрирований справочник. — Москва : АСТ Астрель, 2009. — С. 77. — 3000 прим. — ISBN 978-5-17-018511-5.

Посилання[ред. | ред. код]