Крилас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кри́лос (крилас) — (від грец. ' κλήρος — частина землі, яку отримували за жеребкуванням) — у православній та католицьких церквах східного обряду підвищення для співаків, читців праворуч і ліворуч від іконостаса на рівні солеї або в храмовій частині церкви.

Хористи, які співають на крилосі в церкві Св. Георгія в Константинополі

Походження назви пов'язане з тим, що раніше читців та співаків для участі в богослужінні вибирали жеребкуванням.[1]

Особи, які провадять літургійний спів, не повинні бути надто віддалені від солеї, аби не втрачалася їх молитовна єдність із дияконом і священиком, як також не повинні вони бути в полі зору вірних, аби не відволікати їх уваги від священнодії служителів. Хори, розташовані на двох крилосах співають антифоном. У переважній більшості сучасних храмів використовується один крилос, праворуч від вівтаря. А великий хор співає на хорах, розташованих на балконі навпроти вівтаря над головним входом до храму.

Хор співаків на крилосі символізує хор ангелів, які співають на хвалу Бога. Самих співаків крилоса називають ще крилошанинами.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Sokolof, Archpriest D. (2001). A Manual of The Orthodox Church's Divine Services (вид. 3rd). Jordanville, NY: Printshop of St. Job of Pochaev, Holy Trinity monastery (Jordanville). с. 20. 

Джерела[ред.ред. код]