Крилас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хористи, які співають на крилосі в церкві Св. Георгія в Константинополі

Кри́лас[1] або кри́лос[2] (від грец. κλήρος — «частина землі, яку отримували за жеребкуванням»; метатеза пояснюється впливом слова крило)[3] — у православній та католицьких церквах східного обряду підвищення для співаків, читців праворуч і ліворуч від іконостаса на рівні солеї або в храмовій частині церкви.

Походження назви пов'язане з тим, що раніше читців та співаків для участі в богослужінні вибирали жеребкуванням[4]. Учасників хору також називають крилошанами[5].

Особи, які провадять літургійний спів, не повинні бути надто віддалені від солеї, аби не втрачалася їх молитовна єдність із дияконом і священиком, як також не повинні вони бути в полі зору вірних, аби не відволікати їх уваги від священнодії служителів. Хори, розташовані на двох крилосах співають антифоном. У більшості сучасних храмів використовується один крилос, праворуч від вівтаря. А великий хор співає на хорах, розташованих на балконі навпроти вівтаря над головним входом до храму.

Хор співаків на крилосі символізує хор ангелів, які співають на хвалу Бога.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Крилас // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Крилос СЦОТ (Словник церковно-обрядової термінології)
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  4. Sokolof, Archpriest D. (2001), A Manual of The Orthodox Church's Divine Services (вид. 3rd), Jordanville, NY: Printshop of St. Job of Pochaev, Holy Trinity monastery (Jordanville), с. 20
  5. Крилошанин СЦОТ (Словник церковно-обрядової термінології)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]